JustPaste.it

3 zasady dobrego planu dnia

Plan dnia to jedno z kluczowych narzędzi do rozwijania osobistej efektywności. Wykorzystując tą jedną strategię możesz w prosty sposób zwiększyć swoją efektywność kilkukrotnie.

Plan dnia to jedno z kluczowych narzędzi do rozwijania osobistej efektywności. Wykorzystując tą jedną strategię możesz w prosty sposób zwiększyć swoją efektywność kilkukrotnie.

 

Jeżeli zaczniesz planować swój dzień, to :

  • przestaniesz zastanawiać się co robić. Wcześniej to zaplanujesz i po prostu będziesz to robił

  • nie weźmiesz na swoją głowę zbyt dużo, dzięki temu unikniesz w połowie dnia stwierdzenia "i tak nie dam rady, więc odpuszczę"

  • zyskujesz motywację do działania

  • skupiasz swoja koncentrację na jednym zadaniu, nie próbujesz łapać wielu srok za ogon

Jednocześnie te korzyści da Ci tylko ODPOWIEDNI PLAN DNIA. Wiele osób robi go źle i przez to wykorzystuje jedynie ułamek korzyści jakie on daje.

Jeżeli chcesz skorzystać maksymalnie na planowaniu dnia, to pamiętaj o trzech podstaowych zasadach

Planuj mniej niż 100%

To jest najważniejsza zasada. Życie ma to do siebie, że lubi płatać niespodzianki. A my bardzo często (Szczególnie na początku) niedokładnie oceniamy nasze możliwości. Bardzo często je przeceniamy.

Dlatego najważniejsze jest danie sobie zapasu czasowego. Planuj 60-80% czasu, który możesz wykorzystać. Dzięki temu możesz być prawie pewien, że uda Ci się zrealizować CAŁY plan dnia, mimo wszystkich trudności jakie się wydarzą.

A co zrobić, jeżeli wykonasz plan wcześniej? Masz dwie możliwości:

  • cieszyć się i świętować, bo masz dzień wolny

  • zrobić zadania z dnia następnego. W ten sposób możesz w ciągu np. 5 dni wykonać zadania na 7 dni i zyskasz dwa dni wolnego

Rozpocznij dzień od lekkiego wprowadzenia, a potem przejdź do rzeczy najważniejszych i najcięższych 

Stosując się do pierwszej zasady sprawisz, że praktycznie zawzse zrealizujesz plan dnia. Jednak czasem zdarzy się sytuacja, która to uniemożliwi np. będziesz musiał pilnie pomóc bliskiej Ci osobie. Gdybyś najważniejsze zadania odłożył na koniec, to mimo ciężkiej pracy nie zrobiłbyś tego co kluczowe.

Dlaczego miałbyś robić kilka luźniejszych zadań na start? Z prostego powodu - za nie łatwiej jest się zabrać niż za zadania trudne i ciężkie. Ponadto kończąc kilka zadań, nawet prostych zdobywasz energię i motywację do dalszego działania.

Jeżeli mimo takiego wprowadzenia będziesz miał problem z realizacją trudnych zadań, to rozbij je na małe kroki.

Plan dnia musi być w synchronizacji z planem celów

Każdy dzień musi zbliżać Ciebie do twoich celów. W przeciwnym wypadku ich osiągnięcie będzie bardzo trudne. Często niemożliwe.

Dlatego jeżeli planujesz swój dzień, to zawsze weź pod uwagę zadania jakie znajdują się w twoim planie celów. NIGDY NIE WYPISUJ ICH Z PAMIĘCI. Zawsze zajrzyj do planu. Pamięć ludzka ma to do siebie, że zawodzi.

I potem może okazać się, że przez cały tydzień nie zrobiłeś bardzo ważnego zadania. Dlatego ZAWSZE gdy planujesz swój dzień zajrzyj do planu celów. W ten sposób zyskasz pewnośc, że twój dzień zbliża Ciebie do twoich marzeń.

Licencja: Creative Commons