Login lub e-mail Hasło   

3 zasady dobrego planu dnia

Plan dnia to jedno z kluczowych narzędzi do rozwijania osobistej efektywności. Wykorzystując tą jedną strategię możesz w prosty sposób zwiększyć swoją efektywność kilkukrotnie.
Wyświetlenia: 963 Zamieszczono 31/07/2015

Jeżeli zaczniesz planować swój dzień, to :

  • przestaniesz zastanawiać się co robić. Wcześniej to zaplanujesz i po prostu będziesz to robił

  • nie weźmiesz na swoją głowę zbyt dużo, dzięki temu unikniesz w połowie dnia stwierdzenia "i tak nie dam rady, więc odpuszczę"

  • zyskujesz motywację do działania

  • skupiasz swoja koncentrację na jednym zadaniu, nie próbujesz łapać wielu srok za ogon

Jednocześnie te korzyści da Ci tylko ODPOWIEDNI PLAN DNIA. Wiele osób robi go źle i przez to wykorzystuje jedynie ułamek korzyści jakie on daje.

Jeżeli chcesz skorzystać maksymalnie na planowaniu dnia, to pamiętaj o trzech podstaowych zasadach

Planuj mniej niż 100%

To jest najważniejsza zasada. Życie ma to do siebie, że lubi płatać niespodzianki. A my bardzo często (Szczególnie na początku) niedokładnie oceniamy nasze możliwości. Bardzo często je przeceniamy.

Dlatego najważniejsze jest danie sobie zapasu czasowego. Planuj 60-80% czasu, który możesz wykorzystać. Dzięki temu możesz być prawie pewien, że uda Ci się zrealizować CAŁY plan dnia, mimo wszystkich trudności jakie się wydarzą.

A co zrobić, jeżeli wykonasz plan wcześniej? Masz dwie możliwości:

  • cieszyć się i świętować, bo masz dzień wolny

  • zrobić zadania z dnia następnego. W ten sposób możesz w ciągu np. 5 dni wykonać zadania na 7 dni i zyskasz dwa dni wolnego

Rozpocznij dzień od lekkiego wprowadzenia, a potem przejdź do rzeczy najważniejszych i najcięższych 

Stosując się do pierwszej zasady sprawisz, że praktycznie zawzse zrealizujesz plan dnia. Jednak czasem zdarzy się sytuacja, która to uniemożliwi np. będziesz musiał pilnie pomóc bliskiej Ci osobie. Gdybyś najważniejsze zadania odłożył na koniec, to mimo ciężkiej pracy nie zrobiłbyś tego co kluczowe.

Dlaczego miałbyś robić kilka luźniejszych zadań na start? Z prostego powodu - za nie łatwiej jest się zabrać niż za zadania trudne i ciężkie. Ponadto kończąc kilka zadań, nawet prostych zdobywasz energię i motywację do dalszego działania.

Jeżeli mimo takiego wprowadzenia będziesz miał problem z realizacją trudnych zadań, to rozbij je na małe kroki.

Plan dnia musi być w synchronizacji z planem celów

Każdy dzień musi zbliżać Ciebie do twoich celów. W przeciwnym wypadku ich osiągnięcie będzie bardzo trudne. Często niemożliwe.

Dlatego jeżeli planujesz swój dzień, to zawsze weź pod uwagę zadania jakie znajdują się w twoim planie celów. NIGDY NIE WYPISUJ ICH Z PAMIĘCI. Zawsze zajrzyj do planu. Pamięć ludzka ma to do siebie, że zawodzi.

I potem może okazać się, że przez cały tydzień nie zrobiłeś bardzo ważnego zadania. Dlatego ZAWSZE gdy planujesz swój dzień zajrzyj do planu celów. W ten sposób zyskasz pewnośc, że twój dzień zbliża Ciebie do twoich marzeń.

Podobne artykuły


77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38227
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10129
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6219
30
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1701
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3705
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4384
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21723
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68312
25
komentarze: 123 | wyświetlenia: 4331
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27945
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3428
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3451
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1498
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  lewi,  31/07/2015

Pożyteczny artykuł.Pozdrawiam

Pozdrawiam serdecznie autora i mam pytanie,gdyż jestem zaskoczony: czy w Polsce 2015 dzieci w szkołach, gimnazjach, na uczelniach nie uczą się planowania dnia, osiągania zaplanowanych celów?Już nawet 122 metrów za Nysą,dzieci się uczą reguł i planowania.
Podobnie było w PRL,w szkołach muzycznych,sportowych,cyrkowych,baletowych,liceach plastycznych, kolejowych, budowlanych a nawet polityczny ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Powiem z doświadczenia - w gimnazjum nie uczyłem się planowania dnia. Nie było na ten temat praktycznie nic. W liceum?
Było troszkę lepiej. Jednocześnie nie wiem, czy "troszkę", to nie jest zbyt duże słowo. Przez trzy lata liceum była temu poświęcona jedna (góra dwie) lekcje na przedmiocie wychowanie do życia w rodzinie. Jednocześnie większość uczniów miała ten przedmiot gdzi ...  wyświetl więcej

@hubert_oleszczuk: Dziękuję za odpowiedz.Dobrze że Pan mi sprawę wyjaśnił.To jest wielka luka w programie nauczania i w oświacie w Polsce ale w szkołach państwowych czyli publicznych.Bardzo przykra sytuacja.Planowanie dnia,przyszłości ma miejsce oczwiście w Polsce,ale w szkołach prywatnych jak amerykańskich, katolickich, żydowskich, ewangielickich...W wielu szołach językiem wykładowym jest język a ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska