Login lub e-mail Hasło   

Hakerzy ujawnili czym szpiegują nas polskie służby.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://nowyekran.info/hakerzy-ujawnili-c(...)-kilka/
Odnośnie bezpieczeństwa rad kilka
Wyświetlenia: 441 Zamieszczono 02/08/2015

Ponad dwa tygodnie temu ofiarą hakerów padła firma Hackig Team dostarczająca oprogramowanie szpiegujące dla rządów, m.in. dla polskich służb bezpieczeństwa (CBA, CBŚ, ABW, SKW i policja). Większość informacji na ten temat można znaleźć w analizie fundacji Panoptykon, jednak z wycieku możemy się dowiedzieć również kilku rzeczy, dzięki którym będziemy mogli się w jakimś stopniu zabezpieczyć.

Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi: Jak wynika z opublikowanej korespondencji, jak dotąd, co najmniej od 2012, z oprogramowania Hacking Team (służącego wyłącznie do inwigilacji komputerów, chociaż w 2014 roku pytali również o wersję na urządzenia mobilne) korzysta CBA, które wydało na nie 250 tys euro. Jednakże inne służby były również chętne do jego zakupu. Już w 2010 roku Komenda Główna Policji i Służba Kontrwywiadu Wojskowego kontaktowały się z Hacking Team, a SKW pod koniec 2011 roku pytała o jego cenę oraz prosiła o zademonstrowanie na żywo jego możliwości. W 2015 roku zainteresowanie platformą Hacking Team wypłynęło od ABW i CBŚ, którym również na żywo zaprezentowano jej działanie.

System RCS (nazwa oprogramowania do infekowania komputerów), to kompleksowa platforma służąca do infekowania, a następnie zdalnego i ukrytego kontrolowania urządzeń takich jakich komputery i telefony komórkowe. System ten umożliwia m.in. przejęcie kontroli nad wybranym urządzeniem, a następnie utrwalanie wszystkich czynności jego użytkownika. Operator może oglądać odwiedzane przez ofiarę strony WWW, czytać przesyłaną pocztę i SMSy, włączać mikrofon i kamerkę, podsłuchiwać rozmów przez Skype, przechwytywać wpisywane na klawiaturze słowa, m.in. hasła, ściągać kontakty i historię połączeń z telefonu, robić zrzuty ekranu oraz śledzić lokalizację poprzez pobieranie danych z GPS.

Odnośnie bezpieczeństwa rad kilka…

Po pierwsze, nie otwieraj podejrzanych załączników. Tak wygląda jeden z tych, które rozsyła/rozsyłało CBA. Po jego otworzeniu na komputer automatycznie pobierany jest wirus.

Po drugie, lepiej nie używać kont Google. Podczas prezentacji dla CBŚ telefon nie był podpięty pod konto Google, co przeszkodziło w zademonstrowaniu działania wirusa.

Po trzecie, lepiej unikać rootowania smartphonów (modyfikowania tak by uzyskać dostęp do plików systemowych), a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować na rzecz klasycznych komórek. Z korespondecji pomiędzy Hacking Team a CBA wynika, że zainfekowanie telefonu z systemem iOS (produkty Apple) jest możliwe wyłącznie gdy urządzenie jest zrootowane, natomiast w przypadku Androida nie jest to wymagane.

Po czwarte, nie używajcie na swoich komputerach następcy BIOSu – UEFI, oraz BIOSu firmy American Megatrends. W przypadku korzystania z nich możliwe jest ukrycie wirusa właśnie w nich, przez co nie pomoże ani wielokrotne formatowanie dysku, ani nawet jego wymiana. Prawdopodobnie do zainstalowania w nich wirusa konieczny jest fizyczny dostęp do komputera, lecz firma Trend Micro zajmująca się zabezpieczeniami stwierdziła że nie można wykluczyć możliwości zdalnego zainstalowania.

Wiadomości z wycieku dostępne są w wyszukiwarce wikileaks. Maile dotyczące polski można odszukać wpisując takie frazy jak poland, polonia, cba, abw itd.

grecjawogniu.info

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61621
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32983
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31615
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64090
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65471
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23664
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29402
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28922
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24064
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26590
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12813
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska