JustPaste.it

Polacy nie radzą sobie z prawidłowym nawadnianiem organizmu

Lato to okres kiedy bardzo chętnie korzystamy z dobrodziejstw słonecznej pogody. Nie zawsze jednak pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Lato to okres kiedy bardzo chętnie korzystamy z dobrodziejstw słonecznej pogody. Nie zawsze jednak pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

 

Podstawowa zasada: odpowiednia ilość odpowiednio często
Lato to czas kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na utratę wody z organizmu. Powinniśmy spożywać 2-2,5 litra płynów dziennie. Ponieważ około 20% przyjmujemy w jedzeniu, zostaje nam do wypicia co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia. Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Jedynie nieco ponad połowa Polaków wypija dziennie odpowiednią ilość płynów – 34% deklaruje, że wypija 1,5 do 2 litrów, natomiast tylko jedna piąta (18%) z nas w ciągu dnia dostarcza swojemu organizmowi ponad 2 litry napojów. Wielu z nas wypija jednak zdecydowanie za mało. Co trzeci Polak dostarcza organizmowi tylko 1-1,5 litra dziennie.

Ważne jest nie tylko, ile pijemy, ale również jak często. Aby odpowiednio nawodnić organizm, płyny powinniśmy uzupełniać często, małymi łykami. Niewielu z nas o tym pamięta. Okazuje się, że co trzeci Polak (33%) pije dopiero wtedy, gdy czuje pragnienie. 28% z nas uzupełnia płyny co 2-4 godziny, to również zdecydowanie za rzadko. Jak obliczyć, ile dokładnie płynów powinniśmy spożywać? To bardzo proste – mówi Magdalena Maławska, doradca żywieniowy i ekspert programu Zdrowy Apetyt. Wystarczy pomnożyć naszą odpowiednią (należną) masę ciała przez minimum 30 ml (w zależności od temperatury, aktywności fizycznej). Czyli osoba, która waży 60 kg powinna w ciągu doby wypijać minimum 1,8 l płynów. Natomiast najlepszy sposób na nawodnienie, to picie małymi łykami, ale często - w ten sposób woda i inne płyny najlepiej wchłaniają się do naszego organizmu. Jeśli nie mamy takiego dobrego nawyku, warto zainstalować aplikację, np. Zdrowy Apetyt, która przypomina o wypiciu szklanki wody. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie płyny nawadniają - odwadniająco działają na organizm produkty z kofeiną, alkohol i mocna czarna herbata – wyjaśnia Maławska.

Nie tylko woda
Zdecydowanie najczęściej (77% Polaków) sięgamy po wodę. Najchętniej piją ją osoby w wieku 15-29 lat (82%). Jednak okazuje się, że im jesteśmy starsi, tym rzadziej ją pijemy. Wśród Polaków jest, niestety, wielu smakoszy czarnej herbaty i kawy, które odwadniają organizm i w związku z tym powinniśmy sięgać po nie znacznie rzadziej. Tymczasem aż 1/3 badanych wskazuje je jako napoje, które pije latem szczególnie chętnie. Herbata jest najpopularniejsza wśród osób powyżej 60 roku życia (49%). Niemal co czwarty z nas (23%) często sięga po soki owocowe. Swoich sympatyków mają również piwo (21%) i słodkie napoje gazowane (15%), które najbardziej lubią młodzi ludzie w wieku 15-29 lat (24% badanych).

Martwić może fakt, że niewielu z nas pije latem produkty mleczne (kefir, jogurt, maślanka – 6%, mleko – 4%) i soki warzywne (3%). Warto pamiętać o tym, że nawadniać możemy się nie tylko wodą i sokami. Jest przecież wiele zdrowych napojów, które mogą nam pomóc w odpowiednim nawodnieniu organizmu, a produkty mleczne mogą nie tylko gasić pragnienie, ale dostarczać wielu cennych składników mineralnych.

Uwaga na cukier!
Pijąc napoje inne niż niesłodzone należy pamiętać o zawartej w nich ilości cukru. Okazuje się jednak, że nie zwracamy na to uwagi – aż 44% z nas nie wie, ile cukru dostarcza organizmowi w wypijanych codziennie płynach. A przecież chętnie sięgamy po kawę i herbatę, które większość z nas słodzi, a także soki i napoje owocowe oraz słodkie napoje gazowane, które zawierają bardzo dużo cukru. Wybierając produkt do picia z szerokiej oferty dostępnej na rynku, warto sprawdzić ilość cukrów i to, czy pochodzą one wyłącznie z owoców, ponieważ tym właśnie różnią się rodzaje soków i napojów dostępnych na sklepowych półkach – mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska. Dlatego warto wypracować sobie cenny nawyk czytania etykiet i podejmować świadome wybory, zwłaszcza w upalne, letnie dni – dodaje.

be5788d01750c1a2388403fc4fe025a8.jpg