Login lub e-mail Hasło   

Chrapanie - zmora małżeńskiej alkowy


98 decybeli - tyle wynosi rekord natężenia dźwięku podczas intensywnego chrapania
.
Wyświetlenia: 480 Zamieszczono 09/08/2015


Ważna jest pozycja


Najwięcej osób chrapie, śpiąc na plecach. W tej pozycji język opada do tyłu, uchylają się usta, a kanał nosogardła się zwęża. Najlepiej byłoby nie spać na wznak. Przy pozycji bocznej ryzyko chrapania jest dużo mniejsze.


Jeśli chrapiemy często, warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy chrapanie nie jest częścią zespołów bezdechów śródsennych. To kilkunastosekundowe okresy spłycenia lub wręcz zatrzymania oddechu. To prowadzi do niedotlenienia, rośnie też ciśnienie. Czasem wskazane są zabiegi, polegające na podniesienie zwiotczałego podniebienia miękkiego.

Dźwięk chrapania powstaje w gardle śpiącego. Kiedy śpimy, mięśnie gardła, języczka i podniebienia miękkiego wiotczeją, rozluźniają się. Przez to zwęża się cieśń gardła. Gdy przez zwężone gardło przepływa powietrze, jego ścianki drgają. To właśnie te wibracje powodują charakterystyczny dla chrapania dźwięk. Choć kobiety chrapią dużo rzadziej niż mężczyźni, im też się to zdarza. Zwłaszcza po przekroczeniu 60. roku życia - wtedy chrapie aż 40% kobiet. 
Kontrolujmy stan górnych dróg oddechowych i zatok. Ich infekcje i niedrożność sprawiają, że nie mogąc oddychać przez noc, zaczynamy oddychać przez usta a to sprzyja chrapaniu. Do oddychania ustami zmuszają też powiększone migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i polipy w nosie. Warto odwiedzić laryngologa, który wykryje ewentualne nieprawidłowości.


Czasem pomagają drobne zmiany w stylu życia. Pierwsza to zmiana diety, umożliwiająca zrzucenie nadwagi, która sprzyja chrapaniu. Osoby otyłe chrapią nie tylko częściej, ale i głośniej! Po drugie: warto zrezygnować z używek lub poważnie je ograniczyć. Jeśli przed snem wypijemy alkohol, mięśnie gardła i języka będą mieć większą tendencję do wiotczenia, a chrapanie się nasili. Papierosy powodują, że w tchawicy i krtani zalega wydzielina, która też jest źródłem furczących dźwięków. Zwęża światła dróg oddechowych, zwiększając tendencję tkanek do wibracji. Chrapanie łagodzą specjalne preparaty. Spryskany nimi podniebienie staje się sztywniejsze. Są listki do przyklejania na podniebienie. I plasterki, które unoszą do góry płatki nosa, zwiększając jego przepustowość.


Co może pomóc?


Snore stopper - ten nadgarstkowy aparat wyczuwa chrapanie i pobudza nerwy na skórze. Mózg odbiera te bodźce i skłania do zmiany pozycji ciała, a co ważne nie budząc.


Klips do nosa
 - pobudzając zakończenia nerwowe w nozdrzach, zapobiega wiotczeniu podniebienia miękkiego, ułatwia przepływ powietrza
.

Wkładka doustna
 - utrzymuje żuchwę w pozycji lekko wysuniętej do przodu, co minimalizuje wibracje podniebienia miękkiego.


Ten charczący i niepokojący dźwięk to nie tylko nieprzyjemny dla ucha hałas. To potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście można zrobić wiele, by przestać chrapać lub by epizody chrapania były dużo rzadsze.


Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 806
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 743
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 959
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 606
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 997
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142251
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242619
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112347
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122575
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  liwa,  09/08/2015

zmora nie tylko małżeńskiej, ale każdej alkowy.. :)

  KoLo,  09/08/2015

@liwa: szczególnie gdy bierzesz na wspólną wycieczkę, z nocką w pensjonacie, ładną, zgrabną kobietę a tu okazuje się, że wszelakie dźwięki z niej nocą wyłażą; to jest dopiero zdziwienie, ze taki ktoś cudny, może odebrać checi na wszystko :(
przykre to, wtedy najlepiej nie spać i nie pozwolić zasnąć tej drugiej osobie :)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska