JustPaste.it

Chrapanie - zmora małżeńskiej alkowy

98 decybeli - tyle wynosi rekord natężenia dźwięku podczas intensywnego chrapania
.


98 decybeli - tyle wynosi rekord natężenia dźwięku podczas intensywnego chrapania
.

 


Ważna jest pozycja


Najwięcej osób chrapie, śpiąc na plecach. W tej pozycji język opada do tyłu, uchylają się usta, a kanał nosogardła się zwęża. Najlepiej byłoby nie spać na wznak. Przy pozycji bocznej ryzyko chrapania jest dużo mniejsze.


Jeśli chrapiemy często, warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy chrapanie nie jest częścią zespołów bezdechów śródsennych. To kilkunastosekundowe okresy spłycenia lub wręcz zatrzymania oddechu. To prowadzi do niedotlenienia, rośnie też ciśnienie. Czasem wskazane są zabiegi, polegające na podniesienie zwiotczałego podniebienia miękkiego.

Dźwięk chrapania powstaje w gardle śpiącego. Kiedy śpimy, mięśnie gardła, języczka i podniebienia miękkiego wiotczeją, rozluźniają się. Przez to zwęża się cieśń gardła. Gdy przez zwężone gardło przepływa powietrze, jego ścianki drgają. To właśnie te wibracje powodują charakterystyczny dla chrapania dźwięk. Choć kobiety chrapią dużo rzadziej niż mężczyźni, im też się to zdarza. Zwłaszcza po przekroczeniu 60. roku życia - wtedy chrapie aż 40% kobiet. 
Kontrolujmy stan górnych dróg oddechowych i zatok. Ich infekcje i niedrożność sprawiają, że nie mogąc oddychać przez noc, zaczynamy oddychać przez usta a to sprzyja chrapaniu. Do oddychania ustami zmuszają też powiększone migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i polipy w nosie. Warto odwiedzić laryngologa, który wykryje ewentualne nieprawidłowości.


Czasem pomagają drobne zmiany w stylu życia. Pierwsza to zmiana diety, umożliwiająca zrzucenie nadwagi, która sprzyja chrapaniu. Osoby otyłe chrapią nie tylko częściej, ale i głośniej! Po drugie: warto zrezygnować z używek lub poważnie je ograniczyć. Jeśli przed snem wypijemy alkohol, mięśnie gardła i języka będą mieć większą tendencję do wiotczenia, a chrapanie się nasili. Papierosy powodują, że w tchawicy i krtani zalega wydzielina, która też jest źródłem furczących dźwięków. Zwęża światła dróg oddechowych, zwiększając tendencję tkanek do wibracji. Chrapanie łagodzą specjalne preparaty. Spryskany nimi podniebienie staje się sztywniejsze. Są listki do przyklejania na podniebienie. I plasterki, które unoszą do góry płatki nosa, zwiększając jego przepustowość.


Co może pomóc?


Snore stopper - ten nadgarstkowy aparat wyczuwa chrapanie i pobudza nerwy na skórze. Mózg odbiera te bodźce i skłania do zmiany pozycji ciała, a co ważne nie budząc.


Klips do nosa
 - pobudzając zakończenia nerwowe w nozdrzach, zapobiega wiotczeniu podniebienia miękkiego, ułatwia przepływ powietrza
.

Wkładka doustna
 - utrzymuje żuchwę w pozycji lekko wysuniętej do przodu, co minimalizuje wibracje podniebienia miękkiego.


Ten charczący i niepokojący dźwięk to nie tylko nieprzyjemny dla ucha hałas. To potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście można zrobić wiele, by przestać chrapać lub by epizody chrapania były dużo rzadsze.