Login lub e-mail Hasło   

Kultowa rozrywka w świecie Warhammer

Mówiąc o różnego rodzaju grach, wiele osób w pierwszej kolejności wskazuje tytuły komputerowe, w ramach których możemy wcielić się w mnóstwo fikcyjnych postaci.
Wyświetlenia: 417 Zamieszczono 12/08/2015

 Elektroniczna rozrywka to jednak nie wszystko, swoją wyobraźnię rozwijać można bowiem bez użycia komputera.  Figurkowe gry bitewne, bo o nich mowa, zebrały wokół siebie całą rzeszę fanów.  Zazwyczaj cała rozgrywka odbywa się przy użyciu trójwymiarowych modeli, które służą do odtworzenia walki w czasie rzeczywistym. 


Jedną z najpopularniejszych pozycji omawianego typu jest gra Warhammer 40000. Chcąc zdefiniować ten tytuł w sposób encyklopedyczny, należy wspomnieć o strategicznym wymiarze rozrywki, jaki za sobą niesie. Cała akcja opiera się na analitycznym myśleniu, które dotyczy odpowiedniego rozlokowania jednostek, budynków, a także przeprowadzania taktycznych ruchów, mających przynieść nam końcowe zwycięstwo. Do naszej dyspozycji oddane zostały liczne pojazdy, budynki, a także wiele zróżnicowanych żołnierzy, którzy walczą pod nasza banderą.

W opisie gry Warhammer nie można zapominać o niezwykle interesującym uniwersum, w którym rozgrywa się akcja. Jest to fikcyjny świat, gdzie główną rolę pełnią tak zwani Kosmiczni Marines, walczący z nadprzyrodzonymi istotami w obronie Imperium - krainy ludzi. Określa się ich mianem rycerzy, gdyż działają w zgodzie z określonym kodeksem, podobnym do tego, który istniał w czasach średniowiecznych. W opisanym świecie rozgrywa się również akcja wielu gier komputerowych, a także licznych powieści.

Biorąc pod uwagę fabułę, a raczej podłoże tematyczne naszych zmagań z modelami, to odbywa się ona w okolicy roku 40 000, kiedy człowiek musi walczyć o dalsze panowanie w obszarze Drogi Mlecznej. Ludzkość zmuszona jest stawiać czoła licznym wrogom pochodzącym z kosmosu, a także wciąż wybuchającym konfliktom w ogromnym Imperium Ludzkości. Obejmuje ono obszar większości galaktyki, w skład której wchodzi ponad milion różnych planet. Stolicą Imperium jest Terra, czyli Ziemia. W całym państwie panuje podobny do orwellowskiego klimat, w którym rządzi ksenofobia, w ramach której inne, kosmiczne rasy są tępione. Opresyjność związana jest także z tłamszeniem wolności kreowania idei, a także nowych prądów myślowych. Według władzy, sprawowanej od zarania dziejów przez nieśmiertelnego Imperatora, mogą one prowadzić do opuszczenia jedynej słusznej wiary, efektem czego będzie koniec rasy ludzkiej.

Propaganda aparatu władzy w Wh40K skupia się na boskim obliczu Imperatora, który w pojedynkę jest w stanie scalić wszystkich ludzi w imię jednego celu. Jego nadnaturalna aura zapewnia wielu poczucie bezpieczeństwa, jednak dla innych jest źródłem niewolniczego posłuszeństwa, które prowadzi do utraty wolnej woli.

Gra skupia się na szerokim konflikcie wielu ras, z których, poza ludźmi, wymienić możemy chociażby Orków, Eldarów czy Tytanidów. Występują oni nie tylko w figurkowych grach bitewnych, ale również w tytułach komputerowych bądź planszowych. Nie należy zapominać również o tym, iż w świecie Warhammer rozgrywa się akcja wielu książek, z których wymienić można chociażby serię "Duchy Gaunta", "Herezję Horusa" czy powieść "Oko Terroru".

Liczne gry, jak i książki przez wszystkie lata istnienia uniwersum zdobyły szeroką rzeszą fanów. Liczba sprzedanych egzemplarzy wszystkich produkcji liczona jest w milionach, w sieci powstało wiele serwisów internetowych, a także for tematycznych, na których miłośnicy Warhammera mogą dzielić się swoimi przeżyciami oraz sugestiami dotyczącymi przyszłości serii. Nie da się ukryć, iż figurkowa odmiana Wh40K niesie za sobą wiele pasjonujących możliwości związanych z dowolnym kreowaniem przedstawianych wydarzeń. Nie ogranicza nas bowiem nic, poza naszą wyobraźnią.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1611
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 669
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1166
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 774
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 657
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 742
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1030
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 967
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 397
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 481
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 628
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 523
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska