Login lub e-mail Hasło   

Lipa - fajna roślina

Kwitnąc, roztacza cudowny zapach. Warto wtedy skorzystać z darmowej apteki natury.

Wyświetlenia: 406 Zamieszczono 14/08/2015

W naszym kraju rosną dwie odmiany lipy: drobno - i szerokolistna. Obie są równie pożyteczne. Ich kwiaty stosowane są jako środek napotny w przeziębieniach i grypie. Działają szybko: już kwadrans po wypiciu lipowej herbatki zaczynamy się pocić! Tę właściwość lipa zawdzięcza flawonoidami. Sprawiają, że mechanizmy, które powodują pocenie aktywują się i od zewnątrz i od wewnątrz. Z jednej bowiem strony pobudzają czynności znajdujących się na skórze gruczołów potowych, z drugiej - zwiększają wydzielanie potu i przyspieszają parowanie wilgoci przez skórę. Napotne działanie ma nie tylko herbatka z lipy, lecz także kąpiel z dodatkiem naparu.


Działa moczopędnie


Zawdzięcza to dużej zawartości w olejkach eterycznych terpenów. Gdy te silnie działające substancje trafiają do nerek, delikatnie drażnią kanaliki nerkowe. Organizm, by złagodzić to działanie, przyspiesza dobroczynny przepływ płynów, a więc zwiększa produkcję moczu. W ten sposób szybciej wydalane są z organizmu zanieczyszczenia.


Poprawia trawienie


Lipowy napar zwiększa produkcję soków żołądkowych. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich w jelitach, działa więc rozkurczowo. To sprawia, że przyswajanie pokarmu jest łatwiejsze, jego przejście przez układ pokarmowy nieco zwalnia, a poprawia się przepływ żółci do dwunastnicy.


Koi nerwy


Łagodzi nadmierną pobudliwość nerwową - szczególnie u dzieci, młodzieży i osób starszych. Delikatnie uspokaja, lecz bez efektu nasennego. Tak działa zawarty w kwiatostanie olejek eteryczny - farnezolu. Dlatego jest wskazana dla osób, które podchodzą do egzaminu lub wybierają się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy.


Zapas na zimę


Kwiaty zrywa się w początkowej fazie kwitnienia, w suche i pogodne dni. Nie należy zbierać tych, które przekwitają i mają zawiązki owoców. Nie powinno się zrywać kwiatów z lip rosnących przy drogach, bo wchłaniają szkodliwe substancje. 


Jak suszyć?


Rozsypujemy je luźno, cienką warstwą, w przewiewnym, ale zacienionym miejscu. W pomieszczeniu nie może być wilgotno, by zioła nie pleśniały. Dobrze wysuszony materiał poznamy po tym, że będziemy mieć przyjemny, miodowy zapach i jasnożółty kolor. Przesypujemy go do szczelnie zamkniętego, nieprzepuszczającego światła pojemnika.


Działa przeciwzapalnie


Stan zapalny jest nieodłącznym elementem infekcji i przeziębień. Kwiat lipy zawiera tilirozyd - substancję łagodzącą stany zapalne. To działanie wspomagają śluzy, w które lipa jest bogata. Osłaniają też tkanki gardła i układu oddechowego, powlekając je i zmiękczając. Dzięki temu lipa łagodzi kaszel i koi ból gardła. Lipowa herbatka zawiera też witaminę C., pomocną w zwalczaniu infekcji.


Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1862
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 999
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1644
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1344
15
komentarze: 134 | wyświetlenia: 2041
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 529
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1126
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 723
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 939
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 874
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 827
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1123
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 842
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska