Login lub e-mail Hasło   

Powrót do szkoły, czyli biurko na szóstkę!

Jak zapewnić uczniowi idealne warunki do nauki? Warto zacząć od dobrze dobranego biurka, przy którym dziecko będzie spędzać najwięcej czasu odrabiając lekcje.
Wyświetlenia: 401 Zamieszczono 17/08/2015

Jak zapewnić uczniowi idealne warunki do nauki? Warto zacząć od dobrze dobranego biurka, przy którym dziecko będzie spędzać najwięcej czasu odrabiając lekcje. Specjaliści ze sklepu TwojeMeble.pl w przygotowanym bezpłatnym poradniku dla rodziców, radzą na co zwrócić uwagę przy aranżacji miejsca nauki dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie spędzają bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, zarówno w szkole jak i w domu. Według badań*, polski gimnazjalista tylko na odrabianie prac domowych przeznacza 7 godzin
w tygodniu. Do tego należy doliczyć czas spędzony przed komputerem (przeciętnie 1,5h)**.
Dlatego, by zapewnić dobre warunki do nauki niezbędne jest odpowiednio dobrane biurko oraz krzesło, które zapewnią dziecku wygodę i pozwolą uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Wyprostuj się!

Idealnie dopasowane miejsce pracy to takie, które wymusza prawidłową postawę podczas nauki przy biurku. Proste plecy, ręce swobodnie oparte na blacie oraz nogi ugięte pod kątem 90 stopni to absolutna konieczność. Dzięki takiej postawie ciężar ciała nie będzie obciążać kręgosłupa, co zapobiegnie bólom pleców, czy skoliozom.

Wygodne krzesło

Bardzo ważnym elementem odpowiedzialnym za komfort pracy jest krzesło. To właśnie ono, dzięki możliwości regulacji wysokości, zapewni prawidłową postawę każdego ucznia. Oparcie krzesła powinno posiadać funkcję regulacji oraz kąta nachylenia, dzięki czemu łatwiej je będzie dostosować do naturalnych krzywizn kręgosłupa w odcinkach: piersiowym i lędźwiowym. Niektóre krzesła są wyposażone w podłokietniki, które zmniejszają napięcie rąk oraz ramion, ułatwiając utrzymywanie wyprostowanych pleców. Dobrym wyborem są krzesła obrotowe, zapewniające największą swobodę ruchów.

Biurko na lata

Biurko powinno być ergonomiczne (dostosowane do wieku i budowy dziecka), funkcjonalne (z ewentualną możliwością rozbudowy) oraz estetyczne.
Optymalne wymiary biurka to: szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm, natomiast przeciętna wysokość to 72-75 cm. Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg, szerokości minimum 70 cm oraz głębokości minimum 60 cm.
Jeżeli na biurku planujemy ustawić komputer lub laptop, to minimalna odległość oczu dziecka od monitora powinna wynosić 40-50cm. W przypadku komputera stacjonarnego, istotne jest, by monitor stał wyżej niż klawiatura.
Idealne biurko powinno posiadać funkcjonalne przegrody, dzięki którym wszystkie przybory znajdą się we właściwym miejscu. To nie tylko sprzyja łatwej organizacji, ale również wygodzie w korzystaniu z dostępnych pomocy naukowych.

Ustawienie biurka to podstawa

Na koniec należy pamiętać o właściwym ustawieniu biurka, najlepiej prostopadle do okna. Biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, natomiast leworęcznej – prawym bokiem. Dzięki takiemu ułożeniu, uczeń nie będzie zasłaniał sobie światła podczas odrabiania zadań. Co godzinę zaleca się oderwać wzrok od ekranu komputera czy książki i spojrzeć za okno, regeneruje to wzrok pozwalając odpocząć oczom. Najbardziej niekorzystnym jest położenie biurka tyłem do okna lub drzwi. Ciągłe odwracanie się w stronę wchodzących do pokoju rodziców rozprasza i powoduje dyskomfort. Jeśli jesteśmy zmuszeni do ustawienia biurka pod oknem, pomyślmy o o zamontowaniu rolet bądź żaluzji, aby światło nie oślepiało oraz nie męczyło oczu.
W pobliżu biurka mogą znaleźć się regały czy półki z książkami, aby nie zmuszać ucznia do ciągłego wstawania po potrzebne przedmioty. Przydatna może okazać się również tablica korkowa, kalendarz oraz zegar, które pomogą uczniowi zarządzać czasem, a na tablicy oprócz notatek mogą znaleźć się zdjęcia, przypinki, które nadadzą przestrzeni nieco bardziej przyjazny charakter.

Więcej porad oraz inspiracji w bezpłatnym poradniku „Biurko na szóstkę” przygotowanym przez specjalistów TwojeMeble.pl, dostępnym na stronie: www.twojemeble.pl/strona/biurko_na_szostke


* źródło: http://dzieckowwarszawie.pl/artykul/ile-czasu-dzieci-odrabiaja-lekcje
** źródło: http://phf.edu.pl/articles/2013-2-9.pdf

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1463
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1628
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1056
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1004
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 888
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 917
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 969
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 809
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 599
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 942
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 796
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 812
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska