JustPaste.it

Prawidłowe napowietrzanie oczka wodnego

Aby oczko wodne było ozdobą ogrodu, trzeba utrzymywać go w dobrym stanie.

Aby oczko wodne było ozdobą ogrodu, trzeba utrzymywać go w dobrym stanie.

 

Bardzo ważną czynnością w tym zakresie jest nie tylko usuwanie ze zbiornika suchych liści innych zanieczyszczeń, ale też prawidłowe napowietrzanie.

Natlenianie wody w zbiornikach ogrodowych

Utrzymanie czystości w małych ogrodowych zbiornikach wodnych wymaga odpowiedniego natleniania. Wprawdzie do wody z powietrza zawsze dostają się określone ilości tlenu, jednak jest go za mało, aby zapobiegać wszelkim procesom gnilnym powodującym zanieczyszczenie zbiornika wodnego. Dlatego dla zapewniania równowagi biologicznej w ogrodowym oczku wodnym bardzo ważne jest stałe napowietrzanie. W tym celu można:

  • sadzić odpowiednie gatunki roślin wodnych,
  • podtrzymywać wodę w ruchu poprzez stosowanie pomp wodnych,
  • stosować styropianowe pływaki.

Jednak najskuteczniejsze napowietrzenie wody w zbiorniku ogrodowym możliwe jest wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu, tzw. napowietrzacza (brzęczyka).

Sposób działania napowietrzacza

Urządzenie natleniające wodę powinno być w zasadzie montowane w każdym ogrodowym zbiorniku wodnym, zwłaszcza małym, a także tam, gdzie odkłada się duża ilość zanieczyszczeń (głównie na dnie) oraz dużą ilością ryb. Napowietrzacz szczególnie wskazany jest:

  • w okresie zimowym, kiedy umożliwia prawidłową wymianę gazów, zapewniając w ten sposób optymalne warunki dla żyjących w zbiorniku ryb,
  • podczas trwania upałów, w czasie których wzrasta temperatura wody, co jest przyczyną powstawania glonów i szkodliwych bakterii,
  • przy dużej ilości glonów, które pobierają z wody duże ilości tlenu.

Aby jednak urządzenie natleniające spełniało swą funkcję, trzeba dostosować je do rodzaju zbiornika wodnego i jego objętości. Istotne znaczenie ma również odpowiednia głębokość montażu, zapewniająca prawidłowe natlenianie wody w kolejnych partiach zbiornika.

Napowietrzacz jest urządzeniem niezbędnym dla zapewniania w oczku wodnym równowagi biologicznej potrzebnej żyjącym w nim rybom i rosnącym roślinom. Prawidłowe natlenienie wody minimalizuje również tempo powstawania zanieczyszczeń i pozwala utrzymać oczko wodne w bardzo dobrym stanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.bioires.pl