Login lub e-mail Hasło   

Prezydent Duda podjął decyzję ws. referendum.

Połączenie referendum z wyborami.
Wyświetlenia: 502 Zamieszczono 20/08/2015

Prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję ws. dopisania pytań do referendum i przeprowadzenia referendum w innym terminie. W orędziu wygłoszonym dzisiaj wieczorem prezydent podał swoje stanowisko.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że Polacy wypowiedzą się w drodze referendum w kwestii wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków oraz prywatyzacji Lasów Państwowych.

Biorąc pod uwagę, że taka jest wola milionów Polaków zwracam się do Senatu by poddać te kwestie pod referendum w dniu wyborów parlamentarnych - mówił prezydent. - Referendum w dniu wyborów będzie tańsze niż odrębne głosowanie.

Prezydent Duda dodał: "Zdecydowałem uszanować wolę poprzednika popartą decyzją Senatu i nie odwoływać referendum zarządzonego i nie ingerować w tamtą decyzję"

 Wierzę, że to Naród jest największym suwerenem i głos Polaków musi być wysłuchany.


CAŁOŚĆ ORĘDZIA (za stroną prezydent.pl)
 

Szanowni Państwo,

 Kilka dni temu spotkałem się z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich. Reprezentują oni sześć milionów Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla państwa i społeczeństwa sprawach – możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego podwyższonego do 67. roku życia i ochrony lasów państwowych.

Obowiązek posyłania do szkoły sześciolatków wywołał w społeczeństwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą – nauczycieli i specjalistów, ale także i rodziców, którzy najlepiej znają indywidualne potrzeby i możliwości swoich dzieci. Opinia rodziców domagających się prawa do decydowania o kształcie systemu edukacji w Polsce musi być wysłuchana.

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia doprowadziło do zmian w życiu wszystkich pracujących obywateli i ich rodzin, ale także i przyszłych pokoleń. Wzbudziło wiele wątpliwości co do zasadności wprowadzanej regulacji. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych. Dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się również w tej, tak ważnej dla nas wszystkich sprawie.

Lasy Państwowe są jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobów narodowych. Obowiązujący model zarządzania nimi służy zrównoważonemu rozwojowi, użytkowaniu zasobów środowiska i gwarantuje racjonalną gospodarkę leśną. W odczuciu społecznym dobro to powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością dla dobra obywateli.

Biorąc to pod uwagę, że taka jest wola milionów Polaków, zwracam się do Senatu Rzeczypospolitej z wnioskiem, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum, w dniu wyborów parlamentarnych, zarządzonych na dzień 25 października. Referendum w połączeniu z wyborami do Sejmu i Senatu będzie bowiem znacząco tańsze niż przeprowadzone w osobnym terminie.

Przyjęte rozwiązanie umożliwi poznanie woli Polaków i wskazanie kierunku oczekiwanych przez społeczeństwo zmian.

Jednocześnie zdecydowałem uszanować wolę mojego poprzednika popartą decyzją Senatu, poprzednio już wyrażoną i nie odwoływać referendum zarządzonego na dzień 6 września, nie ingerować w tamtą decyzję.

Wierzę w to, że to Naród jest najwyższym suwerenem, a głos społeczeństwa, głos Polaków musi być wysłuchany.

 Dziękuję Państwu.  

Podobne artykuły


39
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7323
36
komentarze: 22 | wyświetlenia: 11350
24
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2969
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3897
21
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2293
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4393
18
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1762
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71801
45
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5328
42
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2525
35
komentarze: 26 | wyświetlenia: 10048
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23108
27
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1840
20
komentarze: 36 | wyświetlenia: 2197
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska