JustPaste.it

Związek nadwagi/niedowagi ze stresem, kondycją fizyczną i psychiczną

Jednym z najbardziej znanych powszechnych problemów związanych ze stylem życia jest nadmierna waga lub niedowaga.

Jednym z najbardziej znanych powszechnych problemów związanych ze stylem życia jest nadmierna waga lub niedowaga.

 

 

e2cd5ee644695273fc74b091100ec5c7.jpg

 

W wielu przypadkach to jaki typ sylwetki posiadamy jest spowodowane genami – jedni ludzie mogą dużo jeść, a i tak zawsze będą szczupli, a drudzy na odwrót. Prawdziwa otyłość jak i niedowaga może prowadzić do następujących schorzeń: cukrzycy typu 2, choroby sercowo-naczyniowej na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze, chorób układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego), a także niektóre nowotworów złośliwych, chorób zwyrodnieniowych kości. Może prowadzić także do problemów psychologicznych, spadku jakości życia. We współczesnym, globalnym świecie można także łatwo odnaleźć informacje o standardowych typach figury występujących u kobiet i u mężczyzn, jak podaje wiele poradników dotyczących mody, ubierania się. Istotnym problemem jest jednak fakt, że obawy, lęki i stres związany z oczekiwaniami dotyczącymi własnej sylwetki, tak naprawdę rodzą się w naszych głowach. Nie istnieje tutaj związek z obiektywnym opisem kształtu/figury ciała danego człowieka.

    Już od dzieciństwa każdy z nas jest bombardowany natłokiem informacji, jak powinna wyglądać idealna dziewczynka, później kobieta (lalka Barbie), chłopiec a następnie mężczyzna (Ken). Przykład ten idzie za nami (ciągnie się za nami) już od szkoły, poprzez dalsze etapy naszej edukacji, aż po życie dorosłe. Stereotyp ten jest tak mocno zakorzeniony w każdej kulturze, że nie da się go ominąć. Każdy, choć się do tego nie przyzna ma w zwyczaju ocenianie drugiego człowieka po wyglądzie i ubiorze, na pewno nie umiejętnościach, czy charakterze. Umiejętności i cechy charakteru mogą wpłynąć na poprawę naszego wizerunku dopiero później, gdy dani ludzie lepiej się poznają. Efekt jest taki, że często w okresie dojrzewania, kiedy to najbardziej potrzebne są nam substancje do rozwoju organizmu (tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy, mikroelementy) w wyniku błędnego stereotypowego myślenia i zapatrzenia w idoli, gwiazdy/-orów, celebrytów, organizm nie otrzymuje ich odpowiedniej ilości, co później rzutuje na problemy zdrowotne w całym naszym życiu. Jako, że jesteśmy istotnymi świadomymi własnego istnienia, często towarzyszy nam poczucie bycia gorszym od drugiego człowieka tylko dlatego, że w naszej opinii wygląda on atrakcyjniej od nas. Ciągły stres związany z niezadowoleniem z własnego ciała powoduje spustoszenie psychiczne i choroby takie jak anoreksja i bulimia. Wieczna presja ze strony otoczenia i rzeczywistość, by lepiej wyglądać, może doprowadzić nawet do depresji i nerwicy – bardzo poważnych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Niezadowolenie z własnego ciała może spowodować blokadę psychiczną, a także sprawić, ze dana osoba będzie izolować się od społeczeństwa, przyjaciół, a nawet rodziny, w konsekwencji tak naprawdę pogłębiając swój problem, przeniesie go na bliskich i tych na którym nam zależy. Skrajnym przypadkiem niezadowolenie z własnej sylwetki i własnego życia może być przyczyną samobójstwa. Jest to nic innego jak dziedzictwo naszych przodków, wynikających z przystosowania ewolucyjnego do życia w grupie, obawy przed brakiem akceptacji w danej społeczności. Problem pierwotny, będący znakiem naszych czasów: wymagających, narzucających określoną postawę. Brak tu miejsca na indywidualizm, choć tak dużo się mówi o jego ochronie, wszystko skupia się tak naprawdę do jednego celu – poprzez wytworzenie iluzji rzeczywistości, a także tworzenie pozornej iluzji wyboru, stajemy się bardziej podatni na manipulację i wszelkie socjotechniczne i psychologiczne nowinki. Bierny i mało odporny na wpływ świata zewnętrznego człowiek, to w gruncie rzeczy łatwy klient, którym można do woli sterować.

    Warto więc zastanowić się nad własnym życiem, stanąć przed lustrem i obiektywnie ocenić swoje ciało. Owszem walka z otyłością i nadwagą, niedowagą (ale taką prawdziwą - jest ważna). Trwoga dotycząca własnej sylwetki (w wyniku której przestajemy być pewni własnej przyszłości,   a także wartości własnego życia), jaką nieraz budzi w swojej głowie dany człowiek, prowadzi z jednej strony do nadmiernego zajadania, a z drugiej odmawiania sobie określonego jedzenia. W takim wypadku najlepiej powinniśmy skonsultować się z dietetykiem i trenerem. Jeżeli problem ten istnieje tylko w naszej głowie, potrzebny jest psycholog lub psychiatra. Można także zorganizować sobie wyjazd, w miejsce nieskażone cywilizacją, otoczone lasem, w towarzystwie jezior, morza lub gór, gdzie jest czystsze powietrze. Powinno być to miejsce, gdzie można spotkać ludzi, którzy nas nie oceniają, doświadczyć pobytu, gdzie wspólnie z grupą, przezwycięża się własne obawy, lęki, odblokowuje się na świat. Problem ten może dopaść każdego z nas, bez względu na płeć, wiek, kolor skóry, narodowość, wyznanie religijne, czy orientację seksualną. Drogą to pokonania tego stanu jest zawsze jednak taka sama; akceptacja siebie.

prof. dr hab. Yaroslav Bahriy i zespół ośrodka Mental Relax House Fundacji Vitatherapy

Turawa, woj. opolskie