Login lub e-mail Hasło   

Jak uchronić się przed przerwą w treningach

Jeżeli jesteś sportowcem lub po prostu ćwiczysz dla własnej przyjemności i jest to dla Ciebie bardzo ważne, wiesz, ile kosztuje przerwa w treningach.
Wyświetlenia: 334 Zamieszczono 27/08/2015

Każda kontuzja uniemożliwiająca pracę nad własną kondycją, osłabia organizm i cofa nas o kilka kroków. Nadrobienie zaległości wiąże się z dodatkowymi wyrzeczeniami i niekiedy przekreśla szansę na osiągnięcie sukcesu w zamierzonym przez nas czasie.

trening z kontuzją kolana

Na całe szczęście współczesna medycyna oferuje nam wiele rozwiązań umożliwiających ćwiczenie pomimo odniesionej kontuzji. W przypadkach lekkich nadwyrężeń czy zwichnięć pomocne z pewnością okażą się leki przeciwbólowe oraz maści chłodzące. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także specjalistyczny masaż. Oczywiście należy pamiętać, że każda kontuzja powinna być dokładnie sprawdzona przez lekarza - najlepiej ortopedę. Nie diagnozujmy się sami!

W przypadkach bardziej skomplikowanych kontuzji (nawet częstych i groźnych kontuzji kolana) oraz podwyższonego ryzyka ich wystąpienia (na przykład chroniczne problemy ze stawem kolanowym po kontuzji przebytej wiele lat temu), zalecane jest zakładanie na czas treningu ortezy.

Orteza jest typem aparatu ortopedycznego, który działa w sposób podobny do usztywnienia gipsem. Utrzymuje uszkodzony staw w jednej pozycji, nie pozwalając mu na przemieszczanie się. Tyle, jeśli chodzi o podobieństwa z gipsem - reszta to same różnice, z korzyścią dla ortez. Po pierwsze, są bardzo lekkie i wygodne. Poruszanie się w nich jest łatwe i wymaga jedynie kilkunastominutowego przyzwyczajenia. Ortezy nie krępują ruchów, pozwalają na sprawne funkcjonowanie i nie wykluczają ćwiczeń wysiłkowych.

Po drugie, elementem usztywniającym w ortopedycznych aparatach są poduszki powietrzne. Zaszyte są pomiędzy kolejnymi warstwami materiału, z jakiego wykonana jest orteza. Najnowocześniejsze na rynku rozwiązania wyprodukowane są z "oddychającej" tkaniny, która odprowadza wilgoć i zapobiega odparzeniom oraz otarciom. Poprzez działanie kompresyjne tkaniny te utrzymują odpowiednią temperaturę wokół zmienionego chorobowo stawu. Dlatego nie ma nawet porównania dla gipsu, który nie przepuszcza powietrza, dodatkowo unieruchamia trwale staw i utrzymuje go w jednej pozycji. Niekiedy oczywiście - przy poważnych złamaniach na przykład - jest to konieczne, jednak przy zwichnięciach lub lekkich urazach nie jest wskazane.

Dobór ortezy jest bardzo prosty - występują one w paru rozmiarach, dlatego łatwo jest zdecydować się na ten odpowiedni dla nas.

W zależności od kontuzji i naszych potrzeb, możemy zdecydować się na zakup ortezy elastycznej, sztywnej lub półsztywnej. O dobór ortezy oraz zdiagnozowanie, jaka jest nam potrzebna, poprośmy naszego lekarza prowadzącego lub specjalistę pracującego w sklepie ortopedycznym. Chętnie udzieli nam informacji na temat korzystnych rozwiązań.

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 662
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 600
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 951
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1103
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 913
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 658
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 688
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 789
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 826
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 495
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 413
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 767
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 540
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1003
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 845
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska