JustPaste.it

Studia logistyczne – warto, czy nie?

Mimo zmian na rynku pracy logistyka dalej cieszy się popularnością. Może więc istnieć wielka konkurencja przy aplikowaniu na takie stanowiska. Więc czy warto studiować logistykę?

Mimo zmian na rynku pracy logistyka dalej cieszy się popularnością. Może więc istnieć wielka konkurencja przy aplikowaniu na takie stanowiska. Więc czy warto studiować logistykę?

 

Coraz szybciej rozwijający się rynek pracy i tworzenie się wcześniej nieistniejących zawodów sprawiły, że na uczelniach można znaleźć coraz bardziej zaskakujące kierunki studiów. Mimo to pewne kierunki, w tym logistyka, cieszą się niesłabnącą popularnością. Oznacza to jednak, że na rynku pracy może być wielka konkurencja przy aplikowaniu logistyczne stanowiska. A zatem – warto studiować logistykę, czy nie?
Jeśli założymy, że gospodarka i handel to samochód, a poszczególne przedsiębiorstwa stanowią poszczególne mechanizmy, to logistyka będzie smarami i olejem, które pozwalają współdziałać całości. Dlatego też praca logistyka stawia bardzo duże wymagania i jest kluczowa dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Czy absolwenci kierunku logistyka mają szansę dostać pracę? Czy rynek potrzebuje wciąż takich specjalistów?


Potrzeby rynku kluczem do przyszłości
Logistyka okazuje się kluczowa dla wszystkich błyskawicznie powstających firm, niezależnie od obszaru w jakim funkcjonują. Każda firma na jakimś poziomie potrzebuje logistyki transportu – chociażby do dostarczania materiałów biurowych. Przedsiębiorstwa potrzebujące zapasów wykorzystują logistykę magazynową, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo i stałe funkcjonowanie. Nie ma też skutecznych producentów nie wykorzystujących logistyki produkcji.
A co, jeśli firma nie zajmuje się tym sama – czy nadal powstają miejsca pracy dla osób po logistyce? Otóż tak, ponieważ wtedy zlecany jest outsourcing logistyczny, a zatem absolwent szuka pracy w firmie obsługującej logistykę innych podmiotów. Nawet zdawałoby się mało związane z logistyką branże usługowe, takie jak marketingowa i reklamowa, wykorzystują logistykę materiałów POS (czyli wsparcia sprzedaży, jak np. plakaty czy billboardy).

Student prawdę ci powie!
Niech sami studenci wypowiedzą swoje zdanie. Ich zdaniem szkoły wyższe nadążają za nowymi trendami i umożliwiają skuteczne przygotowanie się do wymagań pracodawców. „Na studiach zainteresowałam się zwłaszcza zagadnienia typu tail spend management i zarządzaniem łańcuchem dostaw. Ale cały program wyglądał interesująco i cieszę się, że wybrałam te studia” - mówi Monika z Politechniki Warszawskiej. Z kolei Łukasz z SGGW zauważa, że kierunek nie należy do najprostszych. „Ale wiem, że to wszystko przyda się w przyszłości” - dodaje. - „Już mam na oku firmę XBS Group do której chcę aplikować.”

Co poza uczelnią?
Jak w przypadku każdego kierunku mocno związanego z biznesem i technologią,, mimo wysiłków program nie zawsze nadąża za wszystkimi nadchodzącymi zmianami i nowinkami. Nie jest to zresztą możliwe. W tej sytuacji otwartość i własna inicjatywa okazują się bezcenne – udział w konferencjach, czytanie pism branżowych i wiadomości na portalach branżowych, czy praktyki w firmie zaprocentują w przyszłości.
Dopóki istnieje zapotrzebowanie na specjalistów, dopóty użyteczność kierunku logistyka na rynku pracy nie zmaleje. Zaspokojenie popytu na wykwalifikowaną siłę roboczą zarówno polskich, jak i zagranicznych firm w kraju tranzytowym takim jak Polska, zakrawa na niemożliwość. Dlatego jeśli rozważasz logistykę jako jedną z opcji na studia, weź pod uwagę możliwości, które przed tobą otwiera i podejmij mądrą decyzję.

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych