Login lub e-mail Hasło   

Po co kserować, lepiej kupować!

Ponad 53 proc. studentów kupuje podręczniki, 83 proc. ściąga publikacje z internetu, a aż 91 proc. studentów korzysta ze starej metody kserowania publikacji naukowych.
Wyświetlenia: 357 Zamieszczono 28/08/2015

Wiele lat temu polscy studenci masowo pokochali lokale usługowe, zwane dalej punktami ksero. Ta tendencja trwa niestety do dziś. Kserujemy na potęgę co się da i ile się da. Rocznie w naszym kraju kopiowanych jest blisko 5 milionów publikacji. Mimo tego, ponad 50 proc. studentów w Polsce nadal kupuje nowe książki i podręczniki akademickie.

Pomimo wszechobecnej mody na kserowanie książek, głównie naukowych i specjalistycznych, nadal istnieją oryginalne publikacje, które cieszą się popularnością wśród studentów. Główną nacją studencką, która nie idzie na łatwiznę, tylko dokonuje zakupu nowych książek, są głównie przyszli prawnicy, sędziowie czy prokuratorzy. Czynią to przede wszystkim z praktycznych pobudek. Publikacje prawnicze nie tracą swej wartości merytorycznej nawet po zakończeniu przez studentów edukacji, lecz są im przydatne jeszcze na długo po zdaniu ostatniego egzaminu zawodowego. Często korzystają z nich również podczas pracy zawodowej, niezależnie od wybranej specjalizacji prawniczej.

Oryginały w cenie ksero

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się księgarnie internetowe, a to z prostej przyczyny. Publikacje oferowane w sieci są zazwyczaj tańsze i ogólnodostępne. Bardzo łatwo w takiej wirtualnej księgarni zdobyć pozycje książkowe, których próżno szukać w tradycyjnych punktach stacjonarnych. Wiele księgarni internetowych, w tym m.in. www.profinfo.pl – księgarnia należąca do koncernu wydawniczego Wolters Kluwer, stara się przede wszystkim ułatwić życie studentom, oferując atrakcyjne promocje książkowe. Wolters Kluwer poszedł dalej i proponuje kupującym oryginalne specjalistyczne publikacje i podręczniki naukowe w cenie ksero. Szczególnie bogata oferta wydawnicza skierowana została do studentów kierunków prawniczych i administracyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci mogą zakupić oryginalną książkę w atrakcyjnej cenie.

Kserujesz? Uważaj!

Jeśli komuś zależy na najwyższej jakości druku oraz zdrowiu własnych oczu, zdecyduje się na zakup nowej książki lub jej wypożyczenie. Bardzo często podczas kopiowania za pomocą ksero odbitki poszczególnych stronnic dużo tracą na jakości. Słaby scan i tani papier sprawiają, że wydruk wygląda zdecydowanie gorzej od oryginału. Często zdarza się tak, że cena skserowanej książki jest porównywalna z ceną egzemplarza dostępnego w księgarni. Warto więc zadać sobie pytanie czy kilka złotych oszczędności kosztem utraconej jakości naprawdę się opłaca?

Należy pamiętać również o tym, że kserowanie całych książek i podręczników w świetle polskiego prawa jest legalne, ale tylko do własnego użytku. Wszelkie inne formy powielania i udostępniania, np. poprzez serwis internetowy, podlegają karze z tytułu złamania praw autorskich. Zapisy prawne mówiące o tym reguluje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artykuł 117 mówi, że „Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.”

 

 

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1376
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 903
9
komentarze: 172 | wyświetlenia: 180
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1730
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 429
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 783
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141538
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238365
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110328
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121959
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska