Login lub e-mail Hasło   

Co outsourcing księgowości może zrobić dla Twojej firmy?

Tak samo jak żołnierz nie idzie na wojnę bez karabinu, tak samo powstająca firma nie może wejść w świat biznesu bez księgowych.
Wyświetlenia: 384 Zamieszczono 28/08/2015

Jednak czasami trudno znaleźć odpowiedzialnych, wykształconych, oraz doświadczonych księgowych. Albo przeciwnie – chcesz ograniczyć zatrudnienie w swojej firmie. Wówczas w grę wchodzi wynajęcie profesjonalnego biura księgowego. Jakie korzyści może przynieść outsourcing księgowości? Czy może przynieść straty?

One man army

Własny biznes wcale nie musi wiązać się z zatrudnianiem wielu ludzi. Jeden człowiek czasami jest w stanie wykonać pracę kilku osób. Ale księgowość w zespołach liczących trzy-cztery osoby bywa niesamowicie utrudniona, zwłaszcza, gdy firma chce się rozwijać i zyskać nowych klientów. Obowiązków robi się coraz więcej, a nie ma czasu na rozliczenia. W takim wypadku warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego.
Dzięki jego usługom oszczędza się przede wszystkim czas i wszystkie obowiązki związane z finansami przekazywane są profesjonalistom, nierzadko pracującym kilkanaście lat w swoim zawodzie. Daje to gwarancję rzetelnych usług wykonywanych przez doświadczonych ludzi. Niestety, przepływ informacji pozostawia w takim układzie wiele do życzenia – nie można wstać od biurka i pójść do pracowników, by dopytać ich o szczegóły.
Wynajęcie biura to oczywiście konieczność ponoszenia kosztów, a te bywają znaczne, szczególnie w przypadku korzystania z usług rachunkowych biur o wysokiej renomie. Jednak kiedy firma generuje duży zysk, wynajęcie biura rachunkowego nie stanowi problemu. W dodatku można wykorzystać czas zaoszczędzony na finansach w sposób, który przyniesie więcej korzyści.
Plusy – profesjonalne doradztwo i usługi, oszczędzanie czasu
Minusy – Opłaty są większe niż w przypadku zatrudnienia księgowego, słabszy przepływ informacji pomiędzy firmą a biurem księgowym

W liczebności siła

W firmie najważniejszy zawsze jest człowiek. Bez ludzkiego kapitału każda organizacja upadnie. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad rozwojem swojego przedsiębiorstwa, dobrze zawsze zainwestować w kadrę związaną z rachunkowością. Dzięki temu przepływ informacji związanej z finansami zostanie uproszczony w maksymalnym stopniu i wszelkie dane przekazywane będą na bieżąco. Również podczas inwentaryzacji majątku dużo łatwiej zebrać potrzebne dane - ewidencję oraz stan faktyczny dotyczący finansów.
Pracę w księgowości mogą docenić także osoby niepełnosprawne - poruszające się na wózkach inwalidzkich lub w inny utrudniony sposób. Praca w księgowości nie zmusza do zbytniego poruszania się, a raczej do siedzenia, dzięki czemu niepełnosprawny księgowy będzie pełnowartościowym pracownikiem, a firma uniknie płacenia wysokich składek na PFRON.
Plusy – łatwy i szybki przepływ informacji, możliwość zatrudnienia osoby niepełnosprawnej
Minusy – duża ilość pracowników, potrzebujących również stanowiska


Co dla kogo?

Porównajmy na przykładach, co będzie korzystne dla różnych firm. Mamy dwa przedsiębiorstwa, Alfa z Lubonia i Beta z Poznania. Firma Alfa prowadzi niewielką, ale rozwijającą się szybko działalność i zatrudnia piętnastu pracowników. Firma Beta rozrosła się już dawno, zatrudnia w tym momencie pięćdziesięciu ludzi. Stawia przede wszystkim na efektywność i szybkość.
W takim wypadku, firma Alfa powinna zdecydować się na outsourcing rachunkowy biura księgowego, takiego jak np. SIGMAPARTNER, znajdującego się w tym samym mieście. Dzięki niemu otworzą się przed nią możliwości szybszego rozwoju, księgowość nie będzie również stanowiła problemu, jeżeli Alfa zatrudni większą liczbę pracowników i trzeba będzie zająć się większą liczbą rozliczeń.
Rozwiązaniem dla Bety będzie zatrudnienie nowych pracowników księgowych, najlepiej, by w pewnym stopniu niepełnosprawnych. Firma zatrudniająca ponad 25 osób zobowiązana jest do ponoszenia opłat na Polski Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przy zatrudnieniu jednej z takich osób, składka ulega pomniejszeniu. Dlatego zatrudnienie niepełnosprawnego na stanowisku księgowego w takim wypadku wychodzi firmie na plus.


Zatrudnienie własnych księgowych stanowi rozwiązanie tylko dla niektórych. Jednak jeżeli chcesz mieć prowadzoną profesjonalnie księgowość, usługi zewnętrzne wydają się najbardziej optymalnym wyjściem. Jednak najpierw dobrze przeprowadzić bilans własnej działalności i sprawdzić, czy takie usługi nie wyniosą zbyt dużo. Inwestowanie w profesjonalizm wydaje się bardzo mądrym podejściem do biznesu, jednak koszta nigdy nie powinny przerosnąć zysków.

Podobne artykuły


7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1084
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 797
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71801
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647488
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14735
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21261
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40251
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17205
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 12977
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 52970
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22264
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17868
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22870
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska