Login lub e-mail Hasło   

Fundamentalna Teoria Psychologiczna

UDANY Start-Up, czyli "Nie ma produktu, jest tylko klient"
Wyświetlenia: 628 Zamieszczono 28/08/2015

Fundamentalna Teoria Psychologiczna

 
W Psychologii często mamy do czynienia z nowo powstającymi teoriami, które są mniej lub bardziej predykatywne, eksplanacyjne, czy praktyczne. Ich autorzy albo tworzą szeregi hipotez nie przywiązując większej roli do ich eksperymentalnego potwierdzenia, albo też gromadząc przeogromną liczbę faktów rzadko łakomią się na stworzenie wiarygodnej historii, która by je spajała. Nie jest to problem nowy, a jak wykażę w dalszej części artykułu ma on swoje źródło i jest istotną częścią wiedzy o sobie samym... ale też tego co nami motywuje, czy jakiego typu emocje odczuwamy najczęściej.
 
W podtekście pierwszego akapitu „po cichutku” wyróżniłem dwa typy psychologiczne, które charakteryzują ludzi i ich zachowania. W rzeczywistości mamy do czynienia z trzema typami i choć najbliższą tej typologii są prace Pawłowa, to jednak Pawłow drażniąc psy prądem i sprawdzając ich reakcje na taki stres, popełnił poważny błąd wyróżniając aż cztery typy. Oczywiście od czasów Pawłowa powstało mnóstwo prac precyzujących i wyróżniających jeszcze więcej typów psychologicznych, jednak opis Pawłowa jest do tej pory najbardziej uniwersalnym. Pokażę jednak, że redukując jego opis, dochodzimy do fundamentalnych mianowników bytności człowieka jako człowieka.
 
Wyróżnię trzy typy. Są to: silna osobowość, silny charakter i silny temperament. W klasyfikacji Pawłowa silny charakter to flegmatyk, silny temperament to choleryk, a silna osobowość, z tej racji, że jest typem ambiwalentnym, zawiera w sobie dwa (według Pawłowa) przeciwieństwa – roztrzepanego sangwinika i wycofanego melancholika. Powszechnie używa się terminu „cicha woda brzegi rwie” i większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie takie silne osobowości często przechodzą tego typu transformację w obie strony.
 
Czy jest sens wyróżniania takiego podziału i czy podział ten nie jest martwy? Wspomniałem o funkcjach predykatywnych, eksplanacyjnych i praktycznych teorii. Oczywistym jest, że dobra teoria dobrze tłumaczy zjawiska, dobrze pozwala przewidzieć te które nastąpią i świetnie sprawdza się, kiedy przekładamy ją na praktykę. Postaram się wykazać, że ten podział nie jest martwy i ma sens.
 
Dzięki tej teorii i wspomnianych fundamentalnych mianowników człowieka będziemy mogli kierować swoim życiem, karierą zawodową, czy relacjami w najbliższym otoczeniu.
 
Pragnę, aby pomimo niezbędnych zwrotów estetycznych artykuł ten był lapidarny, więc proszę przeanalizować to, co różni te trzy typy:
 
SILNA OSOBOWOŚĆ: To typ dopaminowy (oprócz typów serotoninowego i endorfinowego), który sugeruje się potrzebami. Osoba w tym typie skłonna jest przedstawiać własne potrzeby nad to, czego chce. Nie potrafi długo pracować, jednak zdolna jest do heroicznych aktów i porywów w pracy jako tzw. „typ czołg”, kiedy szybko wrzuca najwyższy bieg i opracowuje w konkretnych ramach coś, co musiałoby być wielkim dziełem wielu korporacji, na które przeznaczono by mnóstwo pieniędzy. Taka osoba po prostu wpada na jakieś rewolucyjne rozwiązanie, ale najczęściej tak je porzuca. Tylko ten typ jest tak naprawdę kreatywny, na niekorzyść zdolności do obserwacji (nie lubi słuchać), czy umiejętnego sprawowania władzy. Również słabo radzi sobie z codziennością. Typ urody silnej osobowości odpowiada jej ambicji, jednak choć osoby te mają wiele cech atletycznych (idealne cechy fizjologii) w większości przypadków są uważane za najmniej atrakcyjne. Wbrew pozorom jest to typ człowieka o największej cierpliwości, jednak liczonej w latach, lub nawet dekadach. Aby stać się taką osobą należy skupić się na własnych potrzebach i wynieść je ponad chęci, czy przymusy. Jeśli się to za bardzo nie udaje, warto po prostu skupiać się na tym, co ważne. Kiedy mamy ochotę być kimś znaczącym, kto wymyślił, stworzył i zarządzał jakimś wspaniałym dziełem, najpierw powinniśmy się skupić na byciu silną osobowością, dla której odpowiedź na większość najistotniejszych pytań zaczyna się jeszcze przed zadaniem pytania. Wydaje się to śmieszne, ale w praktyce oznacza wielką wagę geniuszu. Taka osoba dominuje nad silnym charakterem (silny temperament dominuje nad silną osobowością) i tworzy z nim najlepszy związek. Średnio wypada w parze z silnym temperamentem, a najgorzej czuje się w parze z taką samą silną osobowością. Najlepiej też tak kierować swoją ścieżką życiową, aby do około 18 roku życia próbować być typem silnej osobowości. Jeśli też ćwiczymy sport, to powinniśmy podzielić karierę treningową na trzy letnie etapy i w pierwszym z nich koncentrować się na takich efektach psychologicznych, oraz na regularnym (uwzględniającym wyjątki), delikatnym i krótkim treningu. Z trzech najbardziej dominujących psychologicznych stanowisk teoretycznych (koncepcja behawiorystyczna, koncepcja psychodynamiczna i koncepcja poznawcza) u silnych osobowości najbardziej adekwatną jest koncepcja psychodynamiczna i stosując ją w pracy takiej osoby z psychologiem daje ona najlepsze rezultaty. Duża intuicja i szerokie zdolności odczytywania intencji w zachowaniach. Silna osobowość świetnie sprawdza się wynajdując zawsze najlepsze rozwiązania, ale tylko w formie konceptów, które mogą wykonać np. silne charaktery. Najlepszą porą dna dla takiej osoby są godziny pomiędzy 6 rano, a 12 w południe.
 
SILNY CHARAKTER: To typ serotoninowy (długotrwała przyjemność na średnim, lub średnio-niskim poziomie), który sugeruje się chęciami. Wystarczy po prostu chcieć i skupić się na chceniu, aby stać się silnym charakterem. Choć przeważnie to silne temperamenty nazywają się silnymi charakterami, a silne charaktery często patrzą na siebie jak na silne temperamenty, to jest to poważny błąd w rozumowaniu. Cierpliwość takiej osoby można liczyć maksymalnie w tygodniach, lub miesiącach. Osoby te są raczej bardzo pracowite i często przepracowują się na szkodę organizmu, z tego powodu, że mają obniżony próg mechanizmów obronnych, który aż w nadmiarze pojawia się u silnych osobowości. Są to osoby przeważnie o wybitnej urodzie i w takim „miękkim typie urody”, jednak najczęściej poszczególne części ciała odbiegają od perfekcji. Tu liczy się ogólne wrażenie, które zawsze jest na korzyść oraz ogólna spójność fizjologii. Ten typ lubi słuchać, czytać i obserwować. Musi wszystko sprawdzić przed podjęciem decyzji, jednak najczęściej nie jest w stanie zweryfikować najbardziej trafnego osądu, gdyż bazuje tylko na znanych sobie teoriach, a nie na intuicji (silnej w typie silnej osobowości). Nie wymaga jednak, aby to co mu się przedstawia było podane „jak na tacy” w formie intuicyjnej. W typie silnej osobowości jest to wymóg i jeśli nie będzie on spełniony, przekaz będzie nieczytelny, a silna osobowość zawsze odczyta to jako złe intencje nadawcy. Jeśli chcemy aktywnie kreować swoją ścieżkę kariery, to powinniśmy skupić się na chęciach i próbować być silnymi charakterami w momencie studiów, albo w momencie gdy po stworzeniu rewolucyjnej koncepcji powinniśmy zająć się jej realizacją. Taka osoba dominuje nad silnym temperamentem (silna osobowość dominuje nad silnym charakterem). Silny charakter tworzy najlepszy związek z silną osobowością, średni z drugim silnym charakterem i najgorszy z silnym temperamentem. Silnym charakterem powinniśmy próbować być w drugim roku (etapie) cyklu kariery treningowej. Wtedy to możemy ćwiczyć dłużej, ale tylko i wyłącznie systematycznie, czyli bez wyjątków i trening powinien być średnim obciążeniem dla naszego organizmu. Z trzech najbardziej dominujących psychologicznych stanowisk teoretycznych (koncepcja behawiorystyczna, koncepcja psychodynamiczna i koncepcja poznawcza) u silnych charakterów najlepiej pracować na koncepcji poznawczej. Stosując ją w pracy takiej osoby z psychologiem daje ona najlepsze rezultaty. Najlepszą porą dnia dla takiej osoby są godziny pomiędzy 12 w południe, a 18 wieczór.
 
SILNY TEMPERAMENT: To typ endorfinowy. Najprościej można go scharakteryzować jako wulkan, który szybko wybucha z ogromnym impetem, ale równie szybko gaśnie. Związane jest to z faktem, że endorfiny w odróżnieniu od serotoniny powodują ogromną, ale krótkotrwałą przyjemność. Ten typ sugeruje się tylko przymusem i nie istotne są dla niego własne zachciewajki, czy potrzeby. Jest to typ władczy, który świetnie rozumie dyscyplinę i potrafi świetnie radzić sobie z życiem codziennym, obowiązkami i utrzymywaniem życia towarzyskiego. Cierpliwość takiej osoby liczymy w godzinach, lub dniach. Większość istotnych rzeczy w życiu każdego człowieka wyrzuca ze swojego słownika uznając je za absurdalny wymysł. Bardzo trudno więc taką osobę przekonać do obiektywnych racji. Po prostu wszystko musi być tak, jak taka osoba chce. Aby być taką sobą trzeba się skupić tylko na tym, co się musi i na próbie odczuwania wielu przymusów. Osoby te charakteryzuje ostry typ urody, który jest na poziomie „górnej granicy średniej”. Z trzech najbardziej dominujących psychologicznych stanowisk teoretycznych (koncepcja behawiorystyczna, koncepcja psychodynamiczna i koncepcja poznawcza) u silnych temperamentów najlepiej pracować na koncepcji behawiorystycznej. Stosując ją w pracy takiej osoby z psychologiem daje ona najlepsze rezultaty. Osoby takie lubią proste, ale przerysowane łamigłówki. Silny temperament dominuje nad silną osobowością, ale poddaje się silnemu charakterowi. Najlepsze pary tworzy z drugim, takim samym silnym temperamentem, średnie z silną osobowością i najgorsze z silnym charakterem. Silnym temperamentem powinniśmy być po studiach i w trzecim etapie naszego wielkiego projektu, kiedy mamy za sobą stworzenie naszego wspaniałego konceptu i jego realizację. W trzecim etapie musimy ten projekt wdrożyć, utrzymać go, zajmować się nim na co dzień wykonując mnóstwo różnych drobnych akcji z nim związanych, czy nawet konsumować sukces z nim związany i zarządzać jego kapitałem. Jeśli trenujemy, to powinien to być trzeci etap cyklu, kiedy koncentrujemy się na codziennej wielogodzinnej i ciężkiej pracy, aby wymusić ostateczne mistrzostwo. Jednak bez wcześniejszych etapów jest to niemożliwe i osoba taka może się wyłącznie łudzić, że bez wcześniej zgromadzonego w dwóch pierwszych etapach kapitału może być w najwyższej formie. Jeśli osoby o silnej osobowości mają cechy atletyczne fizjologii, a osoby o silnym charakterze sprawiają ogólne dobre wrażenie i mają wybitną spójność fizjologii, to osoby o silnym temperamencie mają tzw. "cutting-edge", czyli ich fizjologia i wygląd posiadają głębię i wyrazistość. Najlepszą porą dnia dla takiej osoby są godziny pomiędzy 18 wieczór, a 24 w nocy.
 
Nie można zamienić się typami, ale warto tego próbować. Po prostu nie można uszanować nikogo, kto by się nie uwolnił, ale czynienie czegoś uniwersalnym zawsze polega na wracaniu do linii prostych. Zawsze warto próbować pomyśleć tak, jak się tego nie lubi.
 

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1372
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 903
8
komentarze: 172 | wyświetlenia: 164
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1716
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 426
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 778
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141533
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238348
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110323
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121954
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska