Login lub e-mail Hasło   

Czy warto stosować instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną.
Wyświetlenia: 426 Zamieszczono 02/09/2015

Obecnie jest to też technologia pozyskiwania prądu przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł. W dobie rosnących cen prądu inwestycja w fotowoltaikę staje się rozwiązaniem energooszczędnym, ale i ekologicznym. Czy w związku z tym warto korzystać z elektrowni słonecznych?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Elektrownia słoneczna (fotowoltaiczna) jest rodzajem instalacji, która pozwala na produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, przy wykorzystaniu energii słonecznej. Zasada działania instalacji jest bardzo prosta, a cały proces opiera się w zasadzie na dwóch najważniejszych elementach tworzących elektrownię – panelach fotowoltaicznych i falowniku.

Promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne przetwarzane są na energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd stały przepływa następnie przez falownik, w którym zostaje przetworzony na prąd zmienny, czyli taki, który potrzebny jest do zasilania urządzeń.

Ponieważ przypadku elektrowni fotowoltaicznej źródłem prądu jest tak naprawdę słońce, trzeba pamiętać, że ilość powstałej energii elektrycznej, zależy od natężenia promieniowania słonecznego. Natomiast natężenie promieniowania zależy od kilku czynników, między innymi: pory roku (występujące zachmurzenia), pory dnia (wysokości słońca nad horyzontem), lokalizacji obiektu (również rozmieszczenie na działce), wysokości słońca nad horyzontem. Duży wpływ na intensywność promieniowania będzie miał również stopień zanieczyszczenia powietrza, w związku z czym panele fotowoltaiczne w regionach mniej uprzemysłowionych i na obiektach zlokalizowanych z dala od ruchliwych dróg będą pochłaniały więcej światła słonecznego.

Sposoby użytkowania energii elektrycznej

Energia uzyskana w procesie fotowoltaicznym może być użytkowana na trzy sposoby. Przede wszystkim wytwarzana jest na potrzeby własne, ale istnieje możliwość jej magazynowana bądź sprzedawania jej nadwyżek. Wszystko jednak zależy od rodzaju zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Nadwyżki wytworzonej energii magazynowane są w specjalnych akumulatorach, które niestety często stanowią dodatkowy koszt. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż nadwyżek, w tym również do sieci energetycznej. Jest to możliwe dzięki Ustawie o odnawialnych źródłach energii i Ustawie Prawo Energetyczne, które zobowiązują dostawcę energii elektrycznej do zakupu nadmiaru prądu z instalacji fotowoltaicznych w sytuacji.

Korzyści użytkowania instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w prywatną elektrownię słoneczną to przede wszystkim uzyskanie darmowego i, co obecnie bardzo ważne, ekologicznego źródła energii. Możliwość wytwarzania prądu na własne potrzeby w pewnym stopniu zmniejsza zależność od dostawcy energii, co nie tylko przekłada się na koszty, ale jest też korzystne zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ogólnych awarii sieci. Ponadto możliwość sprzedaży nadwyżek wytworzonej energii sprawia, że inwestycja w prywatną elektrownię słoneczną staje się naprawdę korzystna.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem http://www.sklepelektryka24.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1079
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60582
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31239
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32525
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63433
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64907
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28760
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23214
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28461
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23359
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26282
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12445
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska