Login lub e-mail Hasło   

SOS dla strony www, czyli kiedy trzeba pomyśleć o zmianach na firmowej witrynie?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://ideative.pl/blog/jak-ulatwic-klie(...)ny-www/
Twoja firmowa strona www nie osiąga zamierzonych efektów? Może coś uniemożliwia Twoim klientom łatwe korzystanie z witryny? Oto lista podstawowych błędów, które należy sprawdzić.
Wyświetlenia: 536 Zamieszczono 03/09/2015

Dobrze zaprojektowana i stworzona strona www jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Ciągły postęp sprawia, że z roku na rok udoskonalane są standardy projektowania stron internetowych. Zmieniają się także technologie ich wdrażania. Wszystko to podyktowane jest zwiększeniem ruchu w sieci z urządzeń mobilnych, czy zmianą zachowania użytkowników stron www, jak chociażby "skanowanie treści" w sieci.

Strona internetowa zaprojektowana kilka lat temu, obecnie może już nie spełniać oczekiwań użytkowników, a co za tym idzie może nie być już skuteczna. Dlatego warto sprawdzić, czy na naszej firmowej witrynie nie znajdziemy poniższych błędów.

  1. Strona nie przystosowana do urządzeń mobilnych

W świecie, w którym większość użytkowników nie rozstaje się ze swoim smartfonem dostosowanie strony www do urządzeń mobilnych to konieczność. Aby wyjść naprzeciw użytkownikom mobilnym warto zainwestować w stronę www dostosowaną do ich potrzeb. Responsywne strony internetowe automatycznie dopasowują się do urządzeń, na których są przeglądane. Oznacza to, że bez względu na to, czy użytkownik wejdzie na naszą stronę korzystając ze smartfona, tabletu, laptopa, czy komputera otrzyma w pełni czytelną i funkcjonalną witrynę. Dzięki zastosowaniu technologii Responsive Web Design nasza strona www staje się dostępna dla wszystkich internautów.

Jeśli Twoja strona powstała 2 lata temu lub dawniej powinieneś sprawdzić, czy przy jej tworzeniu zostały użyte technologie umożliwiające wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych. Wystarczy zrobić mobile friendly test zalecany przez Google.

  1. Zbyt wolne wczytywanie się strony

Strona, która ładuje się za wolno, to strona, która nie działa. Takie przekonanie panuje wśród internautów. W dobie szybkiego Internetu klient nie chce czekać, nie zastanawia się, co jest przyczyną powolnego ładowania się strony. On chce dokonać zakupu tu i teraz, w tej chwili. Jeśli mu tego nie umożliwiasz – idzie do konkurencji. Dlatego tak ważna jest optymalizacja czasu ładowania się strony – zarówno w wersji mobilnej, jak i deskopowej.

Sprawdź, czy czas ładowania Twojej strony jest optymalny. Wykonaj PageSpeed Insights polecany przez Google i zleć programiście poprawę błędów, które zostaną wykryte podczas diagnozowania.

  1. Brak podstawowej optymalizacji strony www

Aby strona www mogła zostać poprawnie zaindeksowana w Google powinna mieć uzupełnione metatagi (title, description, keywords). Bez podstawowych elementów służących do optymalizacji strony nie możemy liczyć, że zajmie ona wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Trzeba pamiętać o tym, aby każda podstrona miała swój unikalny tytuł, opis oraz słowa kluczowe. Ważne jest także stosowanie słów kluczowych w treściach zamieszczonych na stronie internetowej. Nie warto jednak przesadzać z ich ilością i częstotliwością stosowania, aby Google nie nałożyło filtrów przeciwspamowych na witrynę.

Jeśli Twoja strona www nie jest poprawnie zoptymalizowana, warto pokusić się o wykonanie audytu SEO i zlecić programiście wprowadzenie zmian zaleconych przez firmę zajmującą się optymalizacją www.

  1. Flash

Tworzenie stron lub animacji we Flashu nie jest dobrym rozwiązaniem. Flash wymaga zainstalowania odpowiedniego dodatku do przeglądarki. Jeśli klient przeglądający Twoją stronę www nie posiada tego dodatku, to w przeglądarce wyświetli mu się pusta, biała strona. Dodatkowo wyszukiwarki mają duże problemy z indeksowaniem elementów strony www utworzonych we Flashu. To z kolei przekłada się na niższą pozycję w wyszukiwarce. Obecne technologie umożliwiają tworzenie ciekawych animacji w witrynach internetowych bez użycia Flasha, na przykład za pomocą CSS.

  1. Muzyka w tle

Nie jest ani praktyczna ani pożyteczna. W 99% przypadków denerwuje użytkowników. Zauważ, że część osób może przeglądać Twoją stronę www na smartfonie, mając na uszach słuchawki. Głośna muzyka od razu po wejściu na stronę z pewnością ich nie uszczęśliwi. Jeśli Na Twojej witrynie tak właśnie jest – koniecznie to zmień!

  1. Intro

Traktowane często jak denerwująca reklama. Większość użytkowników pomija intro, chcąc jak najszybciej przejść na stronę www. Nie ma sensu utrudniać użytkownikom bezpośredniego przejścia do oferty zaprezentowanej na firmowej stronie www. Intro jest kolejnym kliknięciem, które muszą wykonać, aby się do niej dostać. Pamiętaj o tym i jeśli stosujesz intro na stronie www – zlikwiduj je.

  1. Czcionki nieodpowiedniej wielkości

Jeszcze kilka lat temu w tekstach na stronach internetowych stosowana była czcionka o wielkości 12 pikseli. Obecnie odchodzi się od tej praktyki. Rozmiar czcionki w tekstach na stronie www powinien wynosić 14-16 pikseli. Nagłówki to osobna sprawa, powinny być o wiele większe, aby skupiać uwagę odbiorców. Duże czcionki ułatwiają przyswajanie treści przez internautów, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Warto pamiętać także o odpowiednio dużej interlinii w tekście. Zbyt mało światła pomiędzy wierszami sprawia wrażenie, że treść jest zbita, przez co bardzo ciężko się ją czyta.

  1. Brak nagłówków i akapitów

Obecnie internauci „skanują” treści na stronach www. Nie czytają wszystkiego, tylko szukają w tekście interesujących ich informacji. Taka forma przeglądania treści w Internecie sprawiła, że konieczne jest rozbijanie całego tekstu na mniejsze części. W tym właśnie pomagają nagłówki oraz akapity. Dzięki nim nie tylko porządkujemy treści dla odbiorcy, ale również dbamy o optymalizację strony. W ten sposób użytkownik lepiej przyswaja nasz tekst i może znaleźć w nim najistotniejsze dla siebie informacje.

Sprawdź swoją firmową stronę www i zobacz, czy nie popełniasz wymienionych tutaj błędów. Jeśli znajdziesz choć jeden z nich zastanów się nad wdrożeniem zmian w witrynie. Część z nich będzie wymagała jedynie drobnych poprawek ze strony programisty, jednak inne wiążą się z koniecznością przebudowy witryny lub zaprojektowaniem jej od nowa. Dostępne na rynku technologie umożliwiają zaprojektowanie witryny w taki sposób, aby była funkcjonalna, czytelna, szybka oraz aby spełniała swoje zadania.

Więcej informacji na temat udoskonalenia firmowej strony www znajdziesz w artykule: "Jak ułatwić klientom korzystanie z firmowej strony www".

Podobne artykuły


28
komentarze: 24 | wyświetlenia: 14706
33
komentarze: 51 | wyświetlenia: 5098
25
komentarze: 53 | wyświetlenia: 23052
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 15092
23
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2740
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2180
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2328
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1803
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1367
19
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6211
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3191
15
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3191
14
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2017
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 865
11
komentarze: 14 | wyświetlenia: 669
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska