Login lub e-mail Hasło   

Jak zabezpieczyć felgi przed sezonem zimowym

Zimowa aura i liczne czynności drogowców z nią związane, nie sprzyjają żywotności felg. Dlatego trzeba o nie zadbać i zapewnić im maksymalną ochronę, by służyły nam jak najdłużej
Wyświetlenia: 386 Zamieszczono 03/09/2015

 

Korozja to siostra zimy

Nadal, najczęściej stosowanymi felgami zimowymi są stalowe modele, które po licznych kontaktach z solą drogową oraz innymi środkami, poprawiającymi przyczepność podczas jazdy po oblodzonych drogach, pokrywają się warstwą korozji. Są dwa sposoby na pozbycie się jej. Pierwszy z nich, to oddanie felg do profesjonalistów, którzy zajmują się kompleksową renowacją i zabezpieczają je na kilka kolejnych lat – wtedy kwestie jak to jest zrobione, praktycznie nas nie interesują. Liczy się jedynie, satysfakcjonujący  i odpowiednio trwały efekt. Ale co zrobić, jeżeli nie chcemy lub nie możemy wydać pieniędzy na taką usługę? Wtedy pozostaje samodzielna odnowa.

Wiele sposobów, jeden cel

Można to robić bez zdejmowania opon, ale będzie to zabieg niedokładny i nietrwały. Najlepiej więc zdemontować gumy i usunąć skorodowaną warstwę. Można do tego użyć wiertarki z odpowiednio wyprofilowaną szczotką drucianą lub wypiaskować (usługa dostępna w każdym zakładzie lakierniczym, przystępny koszt). Kolejny etap to zmatowienie powierzchni – najlepiej właściwie dobranym papierem ściernym. Stosując należytą gradację papieru, unikniemy efektu rys, przebijającego się spod lakieru. Teraz już można malować. Pierwsza warstwa to lakier reaktywny, który zabezpiecza metal, przed ponownym utlenianiem. Na niego nakładany jest podkład, utwardzający i wiążący warstwy, lakier bazowy, nadający kolor i na koniec bezbarwny, który pozwoli uzyskać efekt połysku.

Oczyszczenie jest czasochłonne i żmudne, natomiast malowanie powinno przebiegać w miarę sprawnie, gdyż najczęściej wykorzystywane są tutaj lakiery w sprayu lub przeznaczone do malowania kompresorem.

Wyczyść felgi po sezonie

Aby móc cieszyć się dobrym stanem felg, także w kolejnych sezonach, należy zwrócić uwagę na właściwe oczyszczenie ich po zdjęciu oraz przechowywanie w odpowiednich warunkach. Nie należy myć felg w sposób tradycyjny ale używać specjalnych preparatów, które pozwolą usunąć brud i wszelki osad, a jednocześnie zahamują proces korozji, jeżeli jakieś jej ogniska pojawiły się już na felgach.

To samo dotyczy mycia felg w trakcie użytkowania. Jedynie dedykowane środki, zapewniają możliwość utrzymania ich w należytym stanie. Odpowiednie czyszczenie oraz woskowanie zabezpieczy powierzchnię i utrwali efekty, wykonanej przez nas pracy.

Inne zabrudzenia też mogą być szkodliwe

Felgi posiadają taką specyfikę, iż są narażone nie tylko na działanie środków chemicznych, soli i piasku, stosowanych do polepszania stanu dróg w zimie. Z racji ich umiejscowienia, bardzo dużym problemem są również osady, powstające w wyniku ścierania się klocków hamulcowych. Ten pył jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Jednakże można sobie z nim poradzić, za pomocą specjalistycznych pianek, żeli i płynów. Zadbaj o swój samochód a odwdzięczy się on sprawną eksploatacją.

Podobne artykuły


33
komentarze: 99 | wyświetlenia: 7378
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4114
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3341
22
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1811
20
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1459
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1708
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1912
18
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1627
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 62180
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8965
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3281
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4146
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3146
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska