Login lub e-mail Hasło   

Rynek lewych papierosów w Polsce to prawdziwe eldorado dla przemytników

Rząd ukierunkował działania Służby Celnej na małe polskie firmy, z zapewnieniem pełnej swobody firmom z udziałem kapitału zagranicznego oraz osobom działającym w szarej strefie.
Wyświetlenia: 739 Zamieszczono 06/09/2015

Rynek lewych papierosów w Polsce to prawdziwe eldorado dla przemytników.

Polityka propagowana przez Generała -Szefa Służby Celnej Jacka Kapice stworzyła rewelacyjne warunki do rozwoju wszelkich grup zorganizowanych.

 

 

Rynek nielegalnych papierosów sięgnął w 2013 r. 59 mld sztuk. Każdego roku ten biznes przynosi 7,8-10,5 mld euro zysku. - To porównywalne z zyskami, jakie przynosi handel kokainą i heroiną - twierdzi prof. Ernesto Savona.

W ostatnich latach nastąpił olbrzymi rozrost szarej strefy w sferze hazardu, paliw, wyrobów spirytusowych i tytoniowych.

Natomiast w Służbie Celnej nastąpiło „uwłaszczenie stanowisk i degradacja wiedzy i umiejętności”. Rząd ukierunkował działania Służby Celnej na małe polskie firmy z jednoczesnym zapewnieniem pełnej swobody firmom z udziałem kapitału zagranicznego oraz osobom działającym w szarej strefie.

Priorytetem powinno być ściganie rzeczywistej przestępczości, a nie zwykłych Bogu ducha winnych podatników. W pełni sprawna Służba Celna i zmiany prawa dot. tej sferydziałalności wygenerowałyby do budżetu państwa dodatkowe miliardy złotych, które przydadzą się nam wszystkim.

Nielegalne wyroby tytoniowe, to co najmniej 5 mld strat dla skarbu państwa. Wynikają one nie tylko z przemytu, ale też z produkcji papierosów z tytoniu niewiadomego pochodzenia.

Skalę zjawiska badają sami producenci, kontrolując wyciągane z koszy niedopałki. Są miejsca, szczególnie w pasie przygranicznym, gdzie 90% papierosów jest nielegalnych. Istnieje też mnóstwo fabryczek, które produkują lewe papierosy, pakując je do podrobionych opakowań. Jest tego dużo.

Przemytowi sprzyja różnica w cenie papierosów między Polską i naszymi wschodnimi sąsiadami. Według wyliczeń branży tytoniowej średnia cena paczki papierosów w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich lat o połowę. W zeszłym roku sięgała już 12,85 zł.

Tymczasem w Rosji paczka kosztowała w 2014 r. średnio 4,65 zł, na Białorusi - 3,26 zł, a na Ukrainie - 3,20 zł. Co więcej, mimo dość sporych podwyżek cen papierosów w tych krajach różnica w porównaniu z ceną legalnych papierosów w Polsce wcale nie maleje, ale wręcz rośnie, bo nasze drożeją jeszcze szybciej. - W ślad za nią i za podwyżkami akcyzy rośnie atrakcyjność przemytu. Systematycznie - słyszymy od przedstawicieli branży tytoniowej. - W ostatnim roku różnica w cenie między papierosami ukraińskimi a polskimi zwiększyła się o 1,66 zł na paczce, czyli o ponad 24 proc. To tłumaczyłoby wzrost przemytu z tego kierunku. Podwyżki akcyzy tylko zachęciły przestępców - dodają.

- Poziom szarej strefy zależy od regionu Polski - mówi Paweł Torenc. - W II kwartale 2014 r. w województwie podkarpackim papierosy bez akcyzy stanowiły aż 35,2 proc. wszystkich wypalonych papierosów. Tylko nieznacznie lepiej było w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim, w podlaskim nielegalny był co czwarty wypalony papieros, podobnie w mazowieckim. Ale na Pomorzu już niespełna 2 proc.

Według nowszych danych w województwach na ścianie wschodniej udział nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym podskoczył w tym roku do ponad 40 proc.

Służba Celna zatrzymuje ogromne ilości papierosów i tytoniu, likwiduje kolejne fabryki,ale mając dzisiejsze uprawnienia, nie jest w stanie skutecznie z tym walczyć.Wszystkie te zjawiska się rozrastają, a państwowe służby nie mogą być skuteczne

Potrzebna jest gruntowna reforma Służby Celnej, ale najpierw trzeba zacząć od zmiany prawa i procedur. Bez tego nie da się dziś skutecznie ścigać przestępczości zorganizowanej. Mamy na to pomysły i gwarantujemy,że około 15 mld zł tylko z samej akcyzy można odzyskać dla Kraju!

Sytuacja jest absurdalna i jest to działanie przeciwko interesom państwa, a rząd nic z tym nie robi.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1463
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1628
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1056
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1004
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 888
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 917
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 969
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 809
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 599
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 942
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 796
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 812
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska