Login lub e-mail Hasło   

Katastrofa szpitala onkologicznego w Gdańsku.

W dniu 31 sierpnia 2015 roku złożono plan połączenia spółek: w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego ul. Piekarnicza.
Wyświetlenia: 397 Zamieszczono 06/09/2015

Pierwszym negatywnym skutkiem decyzji o połączeniu naszej przychodni z Copernicusem było odejście wybitnych onkologów, których podstawowym miejscem zatrudnienia jest Klinika Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego” – tłumaczy dr Joanna Seredyńska, onkolog z WCO.

O co chodzi?

W dniu 31 sierpnia 2015 roku złożono w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego ul. Piekarnicza 10, 80-126 Gdańsk, Zgłoszenie Planu Połączenia Spółek:
Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Od 1 października z pracy rezygnuja również znakomitej klasy lekarze otolaryngolodzy. Takich fachowców trudno będzie zastąpić. „Tylko oni potrafili rozpoznać, czy zmiana, z którą zgłosił się pacjent, to skutek napromieniania czy wznowa nowotworu. A to przecież najważniejsza sprawa dla chorego, który niemal umiera ze strachu, gdy się zgłasza na kontrolne badania” – alarmuje Anna Mankiewicz z Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

Związkowcy uważają, że do czasu ostatecznego połączenia fuzji WCO z Copernicusem należy sprecyzować przepisy dotyczące zatrudniania fachowców w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym jakość świadczonych usług medycznych ani dobro pacjentów. „W demokratycznym państwie nie można przecież wprowadzać tak rewolucyjnych zmian w systemie ochrony zdrowia bez społecznych konsultacji i wbrew pracownikom” – irytuje się Mankiewicz.

Mimo, że z WCO codziennie odchodzą kolejni specjaliści, przez co władze szpitala były zmuszone odwołac część zabiegów, przedstawiciele władz wciąż udają, że nic się nie stało. „Obawy pracowników WCO są absolutnie nieuzasadnione” – twierdzi Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałkini województwa pomorskiego. „Po pierwsze – połączenie WCO ze spółką Copernicus nie zostało jeszcze sfinalizowane. Po drugie – szczegółowe negocjacje zasad, według których to nastąpi, zaczynają się dopiero jutro. Po trzecie – tak jak obiecano, placówka zachowa swoją autonomię, a warunki pracy i płacy nie ulegną zmianie.”

Przedstawiciele zakładowej „Solidarności”, działającej przy WCO opublikowali pod koniec sierpnia list otwarty, skierowany do wojewódzkich władz. Jego treść prezentujemy poniżej.

„Szanowny Panie Marszałku, my, pracownicy Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, czujemy się w obowiązku poinformować Pana o obecnych i przewidywanych negatywnych konsekwencjach, które wynikają z decyzji o połączeniu WCO Sp. z o.o. ze spółką Copernicus PL. Wojewódzkie Centrum Onkologii jest jednostką tworzoną i rozwijaną od wielu lat w ścisłej współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Kluczem do wysokiej wydajności i jakości pracy tego ośrodka jest stała wysokospecjalistyczna kadra z dużym doświadczeniem i wypracowanymi na przestrzeni wielu lat standardami współpracy. Nie uwzględniono tego, podejmując decyzję o przekształceniu naszego ośrodka, nie przeprowadzono również konsultacji społecznych.

Zbagatelizowano zarzuty m.in. Związku Zawodowego „Solidarność”, byłej wieloletniej Dyrektor, a następnie Prezes WCO Ewy Solskiej, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii profesora Jacka Jassema, konsultanta wojewódzkiego do spraw chemioterapii profesor Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz oraz wielu innych osób, w tym pacjentów; nie uwzględniono wszystkich zaangażowanych w tą sprawę stron. Pierwszym skutkiem decyzji o połączeniu ośrodków było, z racji rozpoczęcia obowiązywania zakazu konkurencji, odejście wybitnych onkologów zatrudnionych na stałe w UCK, chirurga onkologa, którego doświadczenie zawodowe jest bardzo wysoko oceniane w środowisku lekarskim i wśród pacjentów oraz endokrynologa, który jako jedyny miał doświadczenie w pracy z pacjentami z nowotworami neuroendokrynnymi. Z pracy, ze skutkiem natychmiastowym, odeszli dwaj ginekolodzy onkologiczni, od lat związani z WCO i przeprowadzający w trybie ambulatoryjnym zabiegi ginekologiczne. W miejsce profesora J.Jassema, profesor M. Wełnickiej-Jaśkiewicz, docent K.Serkies, docent R. Zauchy, dr A.Kowalczyk, dr K. Matuszewskiej, dr. E.Senkus, dr J. Mądrzaka, dr K. Konopy zatrudniono w Poradni Onkologicznej lekarza radioterapeutę i dwóch chirurgów z podspecjalizacją w chirurgii onkologicznej, z doświadczeniem zawodowym w zabiegach chirurgii plastycznej. W Poradni Ginekologicznej przyjmuje lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji.

Wstrzymano wykonywanie zabiegów ginekologicznych z powodu braku wykwalifikowanej kadry lekarskiej. Za skutkowało to obniżeniem standardu leczenia chorych onkologicznych, zwiększyło istotnie ryzyko błędów medycznych, zapoczątkowało rozpad wielodyscyplinarnego zespołu oraz wywołało chaos i niepewność wśród pacjentów WCO. Należy spodziewać się dalszego pogorszenia sytuacji i systematycznego obniżania się standardów opieki wraz z wymianą personelu w Poradniach Specjalistycznych WCO. Niewykluczony staje się scenariusz, w którym WCO drastycznie ograniczy swoją działalność na skutek indywidualnych decyzji personelu, a jest to przecież jednostka kluczowa w opiece onkologicznej. Choroba nowotworowa jest dla indywidualnego pacjenta sytuacją ekstremalną, a w skali społecznej dużym problemem, który według prognoz, będzie narastał. Dlatego w związku z powyższym zwracamy się do Pana, jako reprezentanta władzy publicznej odpowiedzialnego za kształt i jakość służby zdrowia i oczekujemy, że podejmie Pan stosowne działania, aby zapobiec dalszym negatywnym skutkom wynikającym z rozpoczętego procesu łączenia spółek. Proponujemy wznowienie konsultacji społecznych, spotkanie z reprezentacją sygnatariuszy listu i wspólne szukanie alternatywnych rozwiązań, przy uwzględnieniu istotnych informacji dostarczanych przez osoby, których Państwa decyzje dotykają, tj. personelu WCO i przede wszystkim pacjentów WCO. Z poważaniem Personel WCO”

PN

http://wco.gda.pl/index.php/690-informacja-o-zwolaniu-nadzwyczajnego-zgromadzenia-wspolnikow-wojewodzkiego-centrum-onkologii-w-gdansku-sp-z-o-o-z-siedziba-w-gdansku-wraz-z-pierwszym-zawiadomieniem-o-zamiarze-polaczenia-sie-z-inna-spolka

Podobne artykuły


29
komentarze: 36 | wyświetlenia: 12463
22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1850
18
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2132
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3157
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4548
11
komentarze: 44 | wyświetlenia: 914
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3168
24
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7344
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2483
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 970
8
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1602
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 29646
18
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1164
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 14965
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2241
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska