Login lub e-mail Hasło   

Pomóżmy uchodźcom naprawdę

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.tygodnikprzeglad.pl/pomozmy-u(...)prawde/
Dramat uchodźców z rejonu Bliskiego Wschodu i Afryki trwa nie od dziś. Bieda i terror, które zapanowały tam w następstwie – będącego skutkiem inżynierii kolo...
Wyświetlenia: 728 Zamieszczono 08/09/2015

Dramat uchodźców z rejonu Bliskiego Wschodu i Afryki trwa nie od dziś. Bieda i terror, które zapanowały tam w następstwie – będącego skutkiem inżynierii kolonialnej – panowania dyktatorów i prześladowań religijnych, zmusiły miliony ludzi do ucieczki. Podobnie jak brutalne wojny i krwawe konflikty przetaczające się przez ten region od dziesięcioleci. Dotychczas wielu uchodźców z najbiedniejszych krajów Afryki znajdowało tymczasowe schronienie w bogatszych krajach regionu, np. w Libii, Jordanii czy Libanie. Jednak arabska wiosna 2011 r. spowodowała powiększenie się tej migracji o kolejne rzesze ludzi z Libii, Tunezji i Syrii. W Turcji, Libanie i Jordanii znajduje się obecnie największa ich liczba. Żaden kraj Zatoki Perskiej nie przyjął tej fali uchodźców. Arabia Saudyjska od kilku lat prowadzi konsekwentnie politykę deportacyjną, odsyłając ogromne grupy imigrantów (głównie za pracą) z Jemenu, Etiopii czy Nigerii i nie przyjmując nowych. Przy czym duża ich część nadal przebywa w tym kraju nielegalnie, padając często ofiarą współczesnego niewolnictwa. Podobna sytuacja ma miejsce w Katarze i Kuwejcie.

Wszyscy wiedzą lepiej

Egipt jako jedyny kraj arabski nie osiedla uchodźców w obozach, akceptując ich swobodę przemieszczania się, dostęp do mieszkań i działalność handlową. Żyje tu dziś oficjalnie ponad 200 tys. uchodźców (niektóre szacunki podają znacznie większą liczbę) z Syrii, Sudanu, Somalii, Iraku itd. Wizja upadku także tego państwa – do niedawna całkiem realna – i wylewającego się poza jego granice 90-milionowego oceanu ludzi może przerazić.

Palestyńczycy masowo opuszczali swoje domostwa w wyniku działań wojennych już od końca lat 40. Czystki i tragiczny los uchodźców, zwieńczony konaniem w ciężarówce (sic!), opisuje powieść „Mężczyźni w słońcu” z 1962 r., tłumaczonego także na język polski Ghassana Kanafaniego. W kolejnym dziesięcioleciu do Francji zaczęli napływać Algierczycy, włączani jednak przez byłych kolonizatorów w obręb społeczeństwa. Ta sama Algieria przetrzymuje dziś w swoich obozach ponad 100 tys. uchodźców z Sahary Zachodniej. Irakijczycy uciekają z ojczyzny przynajmniej od lat 70. i okresu wojny iracko-irańskiej na początku lat 80. Dramatyczne historie związane z nasiloną migracją, przemytem ludzi po wybuchu drugiej wojny w Zatoce Perskiej w 2003 r. oraz ich dalszym, docelowym przerzutem do krajów Europy Zachodniej przejmująco przedstawił Hasan Blasim. Jego napisana w 2007 r. „Ciężarówka do Berlina” z przetłumaczonego w 2013 r. na język polski zbioru opowiadań „Szaleniec z placu Wolności” jest kolejną wizjonerską i przerażającą relacją, która znalazła makabryczne potwierdzenie w wypadkach sprzed zaledwie kilku dni. Dziś jesteśmy świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń związanych z powstaniem i przestępczą działalnością jednego z najbrutalniejszych ugrupowań terrorystycznych – Państwa Islamskiego. Organizacja ta wniknęła w struktury państwa w rozkładzie, którego studium zawarł w głośnej trylogii o Iraku Sinan Antun.

Jeszcze w 2013 r. mer Lampedusy, Giuseppina Nicolini, ubolewała nad jednym z największych dramatów naszych czasów z udziałem uchodźców z Somalii i Erytrei, który rozgrywał się na tej wyspie po cichu, bez uwagi mediów, „pominąwszy paru blogerów pozbawionych czytelników”. Dziś z jakichś powodów jesteśmy zalewani wstrząsającymi scenami śmierci uchodźców, którzy podejmują przecież ryzyko z pełną świadomością jego konsekwencji. Sam ten fakt potwierdza stopień zagrożenia i dramatyzm sytuacji, która zaistniała w tych krajach. Nasi wrażliwi publicyści i politycy perorują o „moralnym obowiązku” przyjmowania uchodźców. Rozległy się też egoistyczne głosy „selekcjonistów” głoszących, że potrzebujemy chrześcijan. Ekonomiści podkreślają, w jaki wspaniałomyślny sposób moglibyśmy podratować nasze finanse, włączając imigrantów w tryby tutejszej gospodarki.

Nie pogarszajmy ich sytuacji

Być może jednak niewielu z tych, którzy wzywają teraz do przyjmowania uchodźców w Polsce/Europie, jest w stanie wyobrazić sobie, że ci ludzie wcale nie chcieliby opuszczać swoich domów i osiedlać się na Zachodzie. Decydują się na ten ryzykowny krok, gdyż znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, to ono przymusiło ich do porzucenia bliskich, dobytku i kultury. Ucieczka to zaledwie cząstka nieszczęść, na które zostali skazani. Mieszkańcy tej części świata oczekują jednego – byśmy przestali przykładać się do pogarszania sytuacji w ich domach. Przyczyna ich dramatu jest bowiem ogólnie znana. I nie chodzi tu o niestabilną politykę w tych krajach, brak bezpieczeństwa czy konflikty religijne, jak mogłoby się wydawać. To jedynie symptomy, rezultaty cynicznej gry, w którą zaangażowane są najbogatsze kraje świata. Problemy na Bliskim Wschodzie powodowane są – od setek lat – imperialną polityką Zachodu. Skutkiem tej samej polityki jest także nowy militaryzm w regionie – mający na celu zachowanie bezpieczeństwa i równowagi ekonomicznej – oraz rozprzestrzenianie się islamskiego fundamentalizmu. Nieszczęściem krajów takich jak Irak, Libia czy Syria jest to, że mają surowce, a przede wszystkim ropę naftową. Syria w roku wybuchu „rewolucji” miała spłacić swój ostatni zagraniczny dług i uniezależnić się od hegemonów. Gospodarka Egiptu, dziś tak umiejętnie reanimowana przez nowego prezydenta, rozwijała się przed wybuchem arabskiej wiosny w bardzo szybkim tempie.

Społeczność międzynarodowa mogłaby zareagować na dramat uchodźców w sposób, który miałby szansę skutecznie wpłynąć na poprawę ich sytuacji. Jeśli tylko nasza troska o los tych ludzi byłaby autentyczna, protestowalibyśmy przeciwko prowadzeniu podwójnej gry przez bogate kraje Unii Europejskiej, które pod przykrywką oficjalnych działań na rzecz pomocy imigrantom i rozlokowania ich w krajach unijnych, podtrzymują swoją nieczystą politykę w tej części świata. Powinniśmy je rozliczyć z angażowania się w politykę bliskowschodnią, domagać się od nich zaprzestania ingerencji w wewnętrzne sprawy regionu – poza realną pomocą – i tym samym pozwolić mu na zmierzenie się z problemem terroryzmu. Powinniśmy wreszcie wyrazić swój sprzeciw wobec finansowania terroryzmu z Zachodu. To przecież takie kraje jak Wielka Brytania czy Francja zatrudniają legalnie osoby wspierające finansowo organizacje terrorystyczne, zamiast konfiskować i zamrażać ich konta, odcinając tym samym przepływ gotówki. Kraje zachodnie utrudniają Egiptowi procedury ścigania przestępców i w sposób niezwykle arogancki je kwestionują. Chiny, w których żyje przecież ok. 20 mln muzułmanów, dzięki restrykcyjnemu zapobieganiu podobnym praktykom nie mają problemu z terroryzmem. Tymczasem powszechnie wiadomo, że Arabia Saudyjska oraz Katar wspierają finansowo (oraz medialnie poprzez kanał Al-Dżazira) islamskie milicje w Syrii i w Iraku, a Państwo Islamskie sprzedaje ropę Turcji. Bez trudu można by znaleźć nabywców owych najnowocześniejszych toyot z napędem na cztery koła, używanych przez bojowników Państwa Islamskiego, zwracając się do producenta i sprawdzając niepowtarzające się przecież numery seryjne. Można by również ustalić, z kim Państwo Islamskie prowadzi interesy, i tym samym dotrzeć do zakulisowych beneficjentów jego zbrodni. To wszystko są działania, które z łatwością można by wykonać w ramach prawa międzynarodowego i przy odrobinie dobrej woli.

Ciąg dalszy matactw nastąpi

Rozmowa o imigrantach jest rozmową zastępczą, podobnie jak rozmowa o islamofobii. Odciąga naszą uwagę od rzeczywistych przyczyn tej sytuacji i sposobów jej poprawienia. Zamiast na finansowaniu terroryzmu skupiamy się na „niehumanitarnych” sposobach walki z nim. Zamiast rozmawiać o eskalowaniu przemocy na Bliskim Wschodzie i rozniecaniu konfliktów religijnych, media lekceważą te masowe obawy. W ten sposób niejako przyczyniają się do tworzenia radykalizmów. I oczywiście ten chybiony dyskurs legitymizuje wszelkie skrajne następstwa.
Przede wszystkim zaś powinniśmy otwarcie mówić o tym, co rozgrywa się na naszych oczach w tamtym regionie. Jesteśmy bowiem świadkami tego, jak światowi potentaci opanowują rynek surowcowy w upadłych krajach Bliskiego Wschodu i Afryki. Właśnie toczą się nieformalne rozmowy poszczególnych rządów i podpisywane są najkorzystniejsze umowy gospodarcze. Rezultaty tych porozumień objawią się już w najbliższej przyszłości w Libii, gdy poznamy nowy porządek i rozkład sił polityczno-gospodarczych. W oczekiwaniu na dalszy ciąg matactw możemy oczywiście opłakiwać dantejskie sceny na Morzu Śródziemnym, niczego to jednak nie zmieni.

Autorka jest tłumaczką literatury arabskiej i polskiej, doktorem nauk humanistycznych UAM w Poznaniu, laureatką Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, mieszka w Kairze

Foto: Anadolu/EASTNEWS

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1008
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1196
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 750
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1077
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1886
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 736
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1036
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 578
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 605
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 891
9
komentarze: 106 | wyświetlenia: 488
 
Autor
Dodał do zasobów: kamil30
Artykuł

Powiązane tematy

"Ekonomiści podkreślają, w jaki wspaniałomyślny sposób moglibyśmy podratować nasze finanse, włączając imigrantów w tryby tutejszej gospodarki." Pod warunkiem , że intergracja w EU będzie akceptowana przez samych sunitów czy szyitów,w EU, którzy z kolei żyją w krajach arabskich od setek lat, w tym sunickim Egipcie,w wielkim konflikcie.Pomimo pięknej Aleksandrii w Egipcie.Wojna z ateistyczną Syrią j ...  wyświetl więcej

  kamil30,  08/09/2015

@Marek Lipski: .................................

  Remter,  08/09/2015

Na dzień dzisiejszy Polska nie ma żadnych możliwości zaopiekowania się chociaż jednym uchodźcą ... bo w Polsce panuje bieda wśród rodaków . Posłuchaj ; https://www.youtube.com/watch?(...)1p2tG78

@Remter: Ten Pan jako narodowiec nawet dobrze po polsku nie umie mówić. Na szczęście na terenie KK, który ten pan tak bardzo wspiera są warunki dla uchodźców. ALE! CO to ma wspólnego z glównym, rzeczywistym problemem? Dlaczego ludzie udają, że go nie widzą i omijają jak coś niechcianego, co trzeba wyprzeć? Matriks...

  Remter,  08/09/2015

@kamil30: Nie potrafisz nawet odsłuchać ... tak twoje przekonania są nastawione na program w jakim żyjesz... bo M. Kowalski nie jest katolikiem ... ani nie uznaje Watykanu jako stolicy chrześcijaństwa... a mówi akcentem południowym (lubelskim)

@Remter: Mam powżne rzeczy na glowie, sprawy rodzinne i nie muszę oglądać wszystkiego - sedno i tak dotyczy tego czego dotyczy. A jaki jest mój program? A Ty go nie masz? Moim jest szukanie prawdy a nie tego co od niej odciąga.

@Remter: O tym, poprawne media milczą a politycy grają w popisowym kabarecie.Jest jedna sprawa.Uchodzcy z Syrii, są podobnymi ateistami jak mieszkańcy Polski ale w PRL.Godzinę temu rozmawiałem z młodym Syryjczykiem,po rosyjsku,który został przydzielony do miasteczka ,w którym żyję. Jego żona jest już w drodze.Zapytałem czy tylko jedna żona,gdyż było widać że jest "głodny".Potwierdził ,że relgia w ...  wyświetl więcej

@kamil30: Niech mnie minusator zlinczuje osobiście za moje grzechy - to jest po prostu...

Każdy pierdzi we własny stołek. I to pierdzenie – według medycyny – jest zdrowe

Ale … też boję się uchodźców. Ale jeszcze bardziej mierzwi mnie zasrana dupa ... dbających o własny stołek. Nikomu nie dałeś nic ponad swoje wymyślne gadanie. Zniszczyłeś po drodze bełkotaniem wiele istnień. I jeszcze uzurpujesz sobie prawo do decydowania o istnieniu innych.

Ty mały polski hipokryto, kt

...  wyświetl więcej

  kamil30,  08/09/2015

@gluptak: Do kogo konkretnego kierujesz te słowa? :-) Do symbolicznego Polaka?

Jeden mam komentarz - HIJRA. Mówi wam to coś? Warto też poszukać informacji o tym, kto stworzył Islam i proroka Mahometa. Wówczas wszystko będzie jasne. Dzisiejsza fala emigracji też. Oraz przyczyny, powody i skutki emigracyjnego kryzysu europejskiego. Kto ciekawy - niech podejmie "quest" - wyzwanie poszukiwań prawdy. Miłego wieczoru.

Drogi Kamilu,
Ze smutkiem dowiedzialem sie o Twoim zamiarze opuszczenia EIOBY.
Nie zgadzam sie z Toba pod wieloma wzgledami ale szanuje Cie za bardzo wysoka kulture ( nie tyko jezykowa) Twoich artykulow i komentarzy.
Przemysl swoja decyzje. Wpadaj tu przynajmniej od czasu do czasu.
Pozdrawiam serdecznie i polecam moje uwagi na temat masowej emigracji do Europy z krajow ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Może nie zgadzasz się z moimi poglądami na wiarę ale z tego co zauważyłem masz podobny do mnie pogląd na geo - politykę . Na sprawy wschodnie i nie tylko. Mylę się?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska