JustPaste.it

W poszukiwaniu witaminy F

Witaminy i minerały pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie, a ich niedobór skutkuje pojawieniem się zespołu charakterystycznych objawów.

Witaminy i minerały pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie, a ich niedobór skutkuje pojawieniem się zespołu charakterystycznych objawów.

 

olive-oil-356102_640_small.jpg

Cechą znamienną dla witamin jest to, iż organizm ludzki nie jest w stanie ich wytworzyć z innych spożywanych składników.  Podobnie, jak nie może sam wyprodukować  niektórych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT).  Witamina F to właśnie nic innego, jak mieszanina niektórych z tych kwasów.  Jak zatem zadbać o jej właściwy poziom w naszym organizmie?

Czym jest witamina F

Jak już wspomniano, jest to mieszanina  Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych omega 3, omega 6, omega 9, omega 23,  ale w odpowiednich proporcjach.  Co prawda organizm ludzki jest w stanie syntezować kwasy omega 19 oraz 23, ale tylko wówczas, gdy będą obecne w odpowiednich proporcjach kwasy omega 3, 6 oraz 9. Szczególnie ważny jest tu stosunek omega 3 do 6, który powinien odpowiadać proporcjom 2:1.

Objawy niedoboru witaminy F

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów deficytu tej specyficznej mieszaniny NNKT  są problemy skórne: przesuszenie, złuszczanie i zaczerwienienie naskórka, łojotok, a także pękanie kącików ust, stany zapalne języka oraz dziąseł, słaba kondycja włosów i paznokci, krwawienie z nosa i inne.

Jak uzupełnić niedobór

Liczne badania wykazały, iż przeciętny Europejczyk spożywa aż 30-krotnie mniej kwasów omega 3 w stosunku do omega 6.  Prawidłowe proporcje są więc całkowicie zaburzone, co skutkuje pogłębiającymi się problemami zdrowotnymi. Trudno też samodzielnie dobrać  taką dietę, która będzie w odpowiednich proporcjach dostarczała poszczególnych kwasów.  Jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie tej witaminy jest spożywanie oleju lnianego zimnotłoczonego. Niezwykle duże znaczenie ma bowiem proces produkcji tego oleju, czyli tłoczenie na zimno. Tylko wówczas olej ten zachowa wszystkie swoje właściwości.

Warto natomiast zwrócić uwagę na dostępną na rynku ofertę oleju lnianego. Otóż informacja na etykiecie  o tym, iż olej był tłoczony na zimno tak naprawdę nie jest wystarczająca, a olej ten może okazać się niepełnowartościowym. Dzieje się tak dlatego, że współcześnie producenci używają pras, które podczas tłoczenia przegrzewają ziarno, a więc na tym etapie pozbawiają je cennych składników.

Obecnie jedynie inżynier Aleksander Nowak wykorzystuje w produkcji oleju lnianego specjalną prasę, która zapobiega podgrzaniu ziarna. Olej ten nie musi być też przechowywany w lodówce, a jego okres przydatności do spożycia wynosi ok. 6 miesięcy.

Zanim więc sięgniemy po olej lniany, rzetelnie prześledźmy informacje zawarte na etykiecie lub skontaktujmy się z producentem w celu ustalenia, czy produkt ten spełnia nasze oczekiwania. 

 

Źródło: http://longevitas.pl/co-to-jest-witamina-f/