Login lub e-mail Hasło   

Kim jestem?

Krótko, tytułem wstępu do braku dalszych, zbędnych rozważań.
Wyświetlenia: 2.253 Zamieszczono 12/09/2015

Jeden rzecze ze smaczkiem – „jestem Polaczkiem”. Inny mu na to – „ja jestem tatą”. Trzeci donosi tak jak to Biblia głosi. Czwarty na nieśmiertelny tytuł wskaże, co to go dostał w ślepym od świata darze. Piąty wskaże zupełnie inaczej, zaznaczając że ot mu się tak tylko wydaje raczej…

 

Mało kto na pytanie kim jestem, odpowie pytaniem – kim być mogę? Większość sili się na merytoryczną odpowiedź a wychodzi z tego prawdziwy misz masz.

Zastanawia mnie, czy konsekwencją zadawania tak nieprecyzyjnych pytań jest nieprecyzyjna odpowiedź, udzielona na ślepo, wskazująca na jedno z wielu, przy czym wiele jest prawdziwym powielaniem wielości przeróżnych wartości.

Może też z tego nieprecyzyjnego pytania otrzymujemy najprecyzyjniejszą odpowiedź, bowiem to co jako pierwsze wskazujemy, to właśnie konstytuanta konkretnej jednostki. Wskazujemy na to, z czym się w szczególny sposób utożsamiamy, co jest naszym głównym celem, wynika z wartości wyniesionych na piedestał subiektywnej hierarchii.

 

Sama odpowiedziałabym chyba na ślepo, po czym wróciłabym do tego podczas wieczornych rozmówek z własnym ja. Nie wiem nawet, czy chciałabym odpowiedzieć na takie pytanie. Czy to nie nazbyt odpowiedzialne? Czy tak wszystko wiem i traktuje życie zupełnie serio, nadaje mu coś, cokolwiek? Czy zmierzam do czegoś konkretnego, z pobudek które są mi dobrze znane i co do których nie mam najmniejszych wątpliwości? A może w większości działam na ślepo i tylko radują mnie mierne wyniki, dlatego tylko że są wynikami czegoś, czego się podjęłam.

Szczerze mówiąc, nie czuje się kompetentna do udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytanie. Czy ktoś w ogóle jest? A może warto byłoby przed jej udzieleniem zapytać kilku innych osób – kim jestem? Kim, dla kogo i dlaczego?

Podobne artykuły


11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3030
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3502
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1139
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3858
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1805
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2229
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2205
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1636
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 647
9
komentarze: 88 | wyświetlenia: 384
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  12/09/2015

Odpowiedzi na to pytanie są tak różne dlatego, iż zależą one od świadomości jaką w danej chwili się posługujemy. Kiedy żyjesz w tu i teraz - odpowiesz to kim jesteś w danej chwili... kiedy żyjesz w świadomości "Jestem" - odpowiesz to się okaże kim jestem... ale jest to jedno z najtrudniejszych pytań na ktore trudno jest nam znajdować odpowiedzi głębsze. Dzięki za refleksje nad tematem. Pozdrawiam;)

  nse,  12/09/2015

Zamkniętą w klatce czasu cząstką życia :)

  Henear,  12/09/2015

Osobowość to wycinek pewnego okresu w czasie wraz z tego czasu ułomnościami.
Poza czasem jesteśmy nieśmiertelni.

  nse,  12/09/2015

@Henear: Nie bardzo rozumie, więc dopytam chodzi Ci o ułomność czasu czy ukształtowanej na dany czas osobowości ??

@Mariusz Kajstura: Powstanie osobowości to jak nabranie wody z rzeki wiaderkiem.
Po jakimś upływie czasu, woda staje się stęchła i nieświeża a przez to ułomna.

  nse,  13/09/2015

@Henear: Ja to kojarzę z narzynaniem gwintu na śrubę, czasem coś pudzie nie tak i gwint trzeba zmienić jednak takiego jak trzeba już się drugi raz nie da narżnąć, lub jak to w obecnych czasach się stosuje, próbują wkręcać śruby z jednym gwintem w nakrętki z innym gwintem niszcząc tym nakrętki i śruby. Ja mam już swój gwint i byle gdzie nie daje się wkręcać, warto mieć świadomość na jaką elastyczno ...  wyświetl więcej

  nse,  13/09/2015

@Henear: ... hmm drzewko bonsai http://img1.sprzedajemy.pl/540(...)716.jpg w kwestii osobowości jest lepszym skojarzeniem , jakie wyrośnie takie potem trzeba akceptować ;)

A można czuć dumę i miłą wewnętrzną motywację, a to jest chyba przyjemne, to warto. I to wynika z tego tylko, że czujemy się Polakiem/Polką (oczywiście, jeśli jest się Polakiem, a tak, to można być dumnym z pochodzenia z innej nacji, a wtedy można pluć i wyśmiewać, tych polaczków). Ale takie „bycie” wymaga, by mieć pojęcie o polskiej historii, w tym o historiach życia i osiągnięciach wybitnych rod ...  wyświetl więcej

  Maja Kot  (www),  14/09/2015

Co ciekawe odpowiedź z jednej strony pokazuje z czym się najbardziej utożsamiamy, a z drugiej też jakoś nas ogranicza, jakoś szufladkuje. A dziś wolałabym sobie zadać pytanie Kim mogę być, bo zastanowienie się nad tym kim jestem może się okazać mało budujące, zależnie od tego, na czym akurat się skupię.

@Maja Kot:
Jeśli to Kim Jestem, może okazać się mało budujące, to zastanawianie się nad tym Kim Mogę Być, będzie wtedy tragiczne, oczywiście, jeśli rozważanie będzie rozsądne. Okaże się, że wszystkie możliwości Bycia Kimś są iluzoryczne, na krótki dystans, bo przecież można być prezydentem tego kraju, gwiazdą rocka, szczęśliwym małżonkiem na koszt tego drugiego małżonka i takie tam mieć róż ...  wyświetl więcej

  Maja Kot  (www),  16/09/2015

@Janusz Nitkiewicz: Jak tak o tym myślę to jest w tym sporo racji - punktem wyjścia musi być to Kim jestem, a skoro z odpowiedzi nie jestem zadowolona to warto by coś zmienić. To chyba kwestia tego, że jestem dla siebie szalenie surowa, zawsze mam wrażenie, że coś mogę zrobić lepiej, a jak komuś na przykład pomagam, że to ciągle mało.

  nse,  21/09/2015

@Maja Kot: Może powinnaś ustalić dlaczego pomagasz ??, to intencje nadają Ci formę intymną ( wewnętrzną ) :) ... Jako kobieta powinnaś rozumieć że powierzchowność można zmieniać jak kameleon barwy ;)

"Mało kto na pytanie kim jestem, odpowie pytaniem – kim być mogę?"
Może po prostu dlatego nie odpowiada się takim pytaniem, gdyż przyjęło się, by pytaniem na pytanie nie odpowiadać.
może jest tak, że pytanie, którego Autorka oczekuje "kim być mogę?" też nie pada jako odpowiedź na wcześniej postawione pytanie, bo owo pytanie jest zbyt intymne lub wymaga głębszej refleksji na swój temat?

  nse,  21/09/2015

@SZKOLENIA.COM: Pytanie "... kim być mogę?" ..., bez odpowiedzi na pytanie kim jestem nie ma racji bytu, tylko Bóg nie potrzebował punktu wyjścia, bo to kim być mogę jest zależne od tego kim jestem :) Jestem to klatka czasu łącząca to kim byłem z tym kim mogę być ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)C5%9Bci
Ps. D ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: zgadza się, ale to już taka informacja do Autora, to Autor postawił to pytanie, ja tylko zacytowałem do własnych rozważań ;-)

  nse,  21/09/2015

@SZKOLENIA.COM: ... ja też ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska