Login lub e-mail Hasło   

Poręcz, czyli co może obronić przed złamaniami

Upadki ze schodów, których konsekwencje stanowią złamania, potłuczenia i poważne urazy przerażają wiele osób, dlatego pamiętają oni o przytrzymywaniu się barierek.
Wyświetlenia: 366 Zamieszczono 14/09/2015

Poręczy schodów właściwie nie zauważa się, tak bardzo zlały się w jedno ze schodami. Jednak przy ich budowie warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, podobnie jak podczas użytkowania. Na co zwracać uwagę?

Budowlane prawo, ale prawo


Podczas budowy domu, a już zwłaszcza budowy lokalu publicznego, należy stosować się do prawa budowlanego obowiązującego w Polsce. W przypadku poręczy i balustrad istnieją trzy, bardzo ważne zasady:
Schody wyższe niż 50cm powinny zostać zabezpieczone balustradą. Oznacza to, że jeżeli planujemy budowę więcej niż schodka prowadzącego na podwyższenie, należy zabezpieczyć poręczą wyrastającą bezpośrednio ze schodów. Oczywiście w przypadku wąskich przejść rozwiązanie to zostaje zastąpione poręczą przytwierdzoną do ściany.
Szczególnie ważna ta zasada okazuje się, kiedy decydujemy się na schody samonośne – ze względu na ich kształt wejście może okazać się niebezpieczne bez balustrady.
Schody odkryte z dwóch stron powinny zostać zabezpieczone balustradami, w przypadku odsłonięcia z jednej strony, druga powinna zostać zabezpieczona poręczą. Zasada ta daje poczucie bezpieczeństwa szczególnie w przypadku schodów półkowych lub schodów dywanowych, ponieważ buduje się je przytwierdzone z jednej strony do ściany, natomiast druga ich strona pozostaje odkryta. Stwarza to pewnego rodzaju niebezpieczeństwo, ponieważ podczas ewentualnego poślizgnięcia się, nie można uchwycić się poręczy i skutkuje to często upadkiem z dużej wysokości.
W dodatku upadek taki nie nie polega na stoczeniu się ze schodów, ale wypadnięciu z nich i uderzeniu z dużą siłą o podłogę. Taki wypadek może okazać się dużo bardziej tragiczny.
W przypadku schodów stromych poręcze należy zamontować po obu stronach. Okazuje się, że takie rozwiązanie może stać się bardzo korzystne dla użytkowników, ponieważ podczas stromej wspinaczki bardzo męczą się mięśnie nóg i stawy kolanowe. Uchwycenie się barierek obiema rękami częściowo niweluje ciężar wspinaczki, dzięki czemu przebiega ona lżej i szybciej. Szczególnie ważne może się to okazać w przypadku osób starszych.
Dwie barierki również stanowią dodatkowe zabezpieczenie – ryzyko upadku zostaje dwukrotnie obniżone niż podczas zamontowania tylko jednej barierki.


Taśmy transportowe ratujące kości

W przypadku budowy schodów ruchomych istnieje ważna zasada której nie wolno pominąć projektantom i konstruktorom. Jak wiadomo, poręcze posuwają się razem ze schodami, ponieważ całością zarządzają taśmy przenośnikowe. Jednak podczas jazdy do góry poręcz przesuwa się nieco szybciej, a przy jeździe w dół – wolniej.
Dzięki temu podczas utraty równowagi, nie sposób upaść w dół schodów, bez względu na kierunek jazdy. Uniemożliwia to stoczenie się i tym samym zrobienie sobie jeszcze większej krzywdy, niż przy upadku na plecy. Więcej o przenośnikach TUTAJ

Jak bezpiecznie użytkować?

Poza trzymaniem się poręczy, inną ważną zasadę stanowi spokój podczas użytkowania schodów – wbieganie po schodach wręcz sprzyja wypadkowi, tak samo jak zbieganie. Również regularne czyszczenie i pielęgnacja przynoszą korzyści, ponieważ dzięki temu na poręczach nie osadzają się groźne bakterie.


Schody znamy i doceniamy od wieków, jednak mało kto na równi ceni balustradki i poręcze, a nierzadko to one uratowały życia i zdrowia wielu osób. Przy projektowaniu i budowie domu warto pomyśleć zawczasu o dołączeniu tych elementów do całości mieszkania i zabezpieczeniu się na przyszłość. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych wypadków. Jeżeli nie wiesz, jak Twoje schody mogą wyglądać z poręczami, przekonaj się zaglądając do galerii fachowców, np. z TEJ strony.

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 748
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1021
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 654
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 921
9
komentarze: 16 | wyświetlenia: 527
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 867
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 783
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 531
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 876
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1245
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 457
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 493
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 552
8
komentarze: 18 | wyświetlenia: 795
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska