JustPaste.it

O tym na pewno nie wiedziałeś, poznaj bilardową etykietę.

Bilard ma korzenie szlacheckie. Ta gra narodziła się w średniowieczu, została utworzona z myślą o dostarczeniu odpowiedniej rozrywki najwyższym klasom społecznym z dawnych lat.

Bilard ma korzenie szlacheckie. Ta gra narodziła się w średniowieczu, została utworzona z myślą o dostarczeniu odpowiedniej rozrywki najwyższym klasom społecznym z dawnych lat.

 

Jest to gra z głęboką historią, dlatego tak naprawdę nie pasuje do zadymionych, ciemnych barów. Pierwszy stół bilardowy został wykonany dla Ludwika XI. W bilardzie od samego początku obowiązywała odpowiednia etykieta. Kiedyś każdy gracz powinien przestrzegać ustalonej etykiety, niegdyś była to gra dla elity. Lecz tak się rozpowszechniła, że może w nią zagrać praktycznie każdy. Surowe zasady etykiety są do dziś przestrzegane jedynie na turniejach bilardowych.

2513f34ccd3a00e9d711994f3f9cbd37.jpg

Warto poznać podstawowe zasady bilardowej etykiety:

- Przed rozpoczęciem oraz przez zakończeniem danej partii, uczestnicy powinni kulturalnie się przywitać poprzez podanie sobie rąk.

- Bilardowa etykieta zabrania komentowania gry przeciwnika. Jak wiadomo, nie zawsze wszystko wychodzi, a zbędne komentarze tylko irytują danego zawodnika. Dlatego podczas rozgrywek trzeba powstrzymać się do wszelkich stwierdzeń i złośliwości. Przecież, w końcu bilard to gra dla dżentelmenów.

- Przy stole bilardowym nie powinno się palić papierosów. Dym może przeszkadzać innym graczom. Żar z papierosa przypadkiem może wypalić dziurę w suknie stołu bilardowego i wtedy ciężko naprawić taką szkodę, jedynym wyjściem jest wymiana materiału.

- Niepisana zasada mówi o tym, że przynajmniej jedna noga gracza, podczas wykonywania uderzenia powinna dotykać podłoża.

- Stół bilardowy jest po to aby na nim grać. Dlatego nie wolno się na nim kłaść ani siadać.

- W przypadku bilardu, swoje zadowolenie widownia okazuje poprzez pstryknięcie palcami, taki gest jest mile widziany w każdym kraju. Tutaj nie obdarzamy nikogo oklaskami.

- Podczas rozgrywania partii, powinniśmy się powstrzymać od zbędnych komentarzy, przekleństw, czy krzyku.

- Nie możemy utrudniać dostępu do kuli poprzez uparte stanie w jednym miejscu przy stole. Jeśli uniemożliwiamy poprawne zagranie, powinniśmy przeciwnika przeprosić i odsunąć się na chwilę, by dać mu możliwość wykonania zagrania.

Powyższe zasady powinny być przestrzegane poza obszarem stołu. Tutaj trzeba umieć się zachować, by być pozytywnie odbieranym przez widownię i pozostałych graczy.

Wiedzieliście o takiej etykiecie?