JustPaste.it

Ta nieznośna bezsenność…

Rozdrażnienie, brak koncentracji, zmęczenie i apatia – jeśli cierpisz na bezsenność to te objawy nie są Ci obce. Zaburzenia snu mogą mieć charakter przewlekły lub sporadyczny.

Rozdrażnienie, brak koncentracji, zmęczenie i apatia – jeśli cierpisz na bezsenność to te objawy nie są Ci obce. Zaburzenia snu mogą mieć charakter przewlekły lub sporadyczny.

 

daab62664215a181f0075c3d41245011.jpg

Jednak w obydwu przypadkach bezsenność wyraźnie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny bezsenności oraz jak sobie z nią radzić?

Przyczyny bezsenności 

Przyczyn zaburzeń snu może być wiele. Generalnie dzieli się na zewnątrzpochodne oraz wewnątrzpochodne. Do pierwszej grupy zalicza się zaburzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, jak niewygodny materac, hałas, zbyt wysoka temperaturę lub duszność w pomieszczeniu czy drażniące źródło światła.  Natomiast przyczyny wewnątrzpochodne związane są z różnego rodzaju depresjami, nerwicami, ale również z przewlekłymi bólami, niedoczynnością tarczycy, chorobami reumatycznymi czy bezdechy senne. 

Skutki bezsenności

 Bezsenność bardzo niekorzystnie wpływa na formę w ciągu dnia. Osoby cierpiące na bezsenność są cały czas zmęczone, osłabione, mają problemy z koncentracją oraz pamięcią. Ponadto przy długotrwałej bezsenności mogą pojawić się problem z układem odpornościowym oraz trawiennym, a także przewrażliwienie i niechęć do otoczenia.

 Sposoby na bezsenność 

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie warunki do snu. Podstawa jest wygodny materac dopasowany do fizjologii danej osoby. Pokój, w którym śpimy należy przed snem dobrze przewietrzyć, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tlenu podczas snu. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Ponadto należy usunąć wszelkie źródła hałasu oraz światła, nawet w postaci diody komputera. 

Ostatni posiłek zjadaj około 3 godziny przed snem. Unikaj również kofeiny oraz alkoholu przed snem, natomiast w ciągu dnia nie korzystaj z drzemek. Warto natomiast postawić na lekką aktywność fizyczną przed snem, na przykład w postaci jogging czy spacer na świeżym powietrzu. 

Dobrym sposobem na bezsenność może być przyjmowanie leków ziołowych na bazie waleriany, kozłka lekarskiego czy chmielu.

Osoby, które cierpią na długotrwałą bezsenność powinny również spróbować niekonwencjonalnych metod leczenia zaburzeń snu. Doskonałe efekty może przynieść akupunktura, która od dawna jest stosowana przy tego typu dolegliwościach. Akupunktura polega na leczeniu za pomocą nakłuwania odpowiednich miejsc na ciele za pomocą igieł akupunkturowych. Aby terapia była skuteczna, należy odbyć co najmniej 8-10 takich cykli. 

Nie warto lekceważyć bezsenności, nawet tej krótkotrwałej, gdyż odbija się ona negatywnie nie tylko na naszym samopoczuciu, ale również zdrowiu.

 

 

Źródło: http://drpokrywka.pl/porozmawiajmy-o-akupunkturze.pdf