JustPaste.it

Pokarmy, których trzeba unikać, bo obniżają płodność

Czy warto zmodyfikować dietę w oczekiwaniu na zajście w udaną ciążę? Przeczytaj, jakich pokarmów unikać, aby zwiększyć płodność.

Czy warto zmodyfikować dietę w oczekiwaniu na zajście w udaną ciążę? Przeczytaj, jakich pokarmów unikać, aby zwiększyć płodność.

 

6fbd7e2a8d1cafde3cac34cba3091603.jpg

Płodność to cecha, którą, wydawałoby się, powinien posiadać każdy dojrzały płciowo, a jednocześnie jeszcze niezbyt zaawansowany wiekiem osobnik. W tym kontekście będzie to kobieta w okresie menopauzy, zaś w przypadku mężczyzn, to obiegowa opinia głosi, że nawet mężczyźni w bardzo późnym wieku mogą zostać ojcami.

Niestety okazuje się, że w dzisiejszych czasach niepłodność u całkiem młodych osób wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem. Przy czym nie chodzi tu o jakieś przypadki natury losowej, typu utrata jąder przez mężczyznę na skutek wypadku, czy pooperacyjne usunięcie macicy czy jajników u kobiety, ale o niepłodność, którą lekarze nazywają idiopatyczną, czyli taką, której przyczyna jest niejasna, bo na pozór wszystko wydaje się w porządku.

Ostatnie badania wykazały, że niepłodność może być spowodowana nieprawidłowym odżywianiem. Szczególnie u mężczyzn ruchliwość plemników oraz ich liczba w spermie w znacznym stopniu zależą od tego, co jedzą i piją na co dzień.

Wśród pokarmów, których należy unikać aby nie ryzykować ewentualnych problemów z płodnością trzeba wymienić:

• Tłuszcze trans znajdujące się w żywności typu fast-food, takiej jak chipsy, frytki, tłuste mięso oraz w gotowych wyrobach cukierniczych (twarde margaryny, z których robi się wypieki). Nie tylko prowadzą one do miażdżycy, otyłości i upośledzają krążenie, ale mogą też zaburzać gospodarkę hormonalną zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ogólnie osoby otyłe mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, a mężczyźni mogą mieć też problemy z erekcją.
• Kofeina – zawarta w kawie obkurcza naczynia krwionośne i może upośledzać erekcję u mężczyzn, a u kobiet możliwość zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
• Alkohol – obniża u mężczyzn poziom testosteronu i jakość plemników, a u kobiet powoduje problemy z owulacją.
• Węglowodany proste – cukier, białe pieczywo, słodycze, słodkie napoje powodują gwałtowne skoki poziomu cukru w krwi, a wytwarzana przy tym przez trzustkę insulina rozregulowuje gospodarkę hormonalną organizmu.

Doskonałym uzupełnieniem diety wspomagających płodność są suplementy diety, a także zioła, których umiejętne mieszanki mogą pomóc w przygotowaniu organizmu kobiety na poczęcie dziecka i donoszenie zdrowej ciąży.