Login lub e-mail Hasło   

Budowa domu w pigułce

Budowa domu to dla wielu osób bardzo stresujący czas. Jednak chęć posiadania własnej nieruchomości jest większa, dlatego wiele osób decyduje się na rozpoczęcie budowy.
Wyświetlenia: 832 Zamieszczono 22/09/2015

Tym samym przyspiesza wyczekiwany moment, zamieszkania we własnym domu. Samo wybranie odpowiedniej działki nie jest jednak jedyną rzeczą, o której należy pamiętać. W jakich etapach zatem przebiega budowa domu i o czym nie można zapomnieć?

Pierwszym krokiem jaki należy poczynić przy planach budowy domu jest wybranie odpowiedniej działki. Zanim jednak dokona się tego wyboru należy dokładnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to ważna kwestia, głównie ze względu na fakt, iż za jej pośrednictwem można poznać okolicę, dopuszczalną wielkość zabudowy, a także wygląd elementów nieruchomości. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dostępny jest w Urzędzie Gminy i tam też należy udać się w celu zebrania potrzebnych informacji. Warto pamiętać, że w sytuacji kiedy wybrana przez nas działka nie posiada MPZP należy wystąpić o wydanie dokumentu, który indywidualnie będzie przedstawiał warunki zabudowy.

Po zakupie odpowiedniej działki należy przejść do wyboru odpowiedniego projektu. Można to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest zamówienie go u architekta. W ten sposób osoba zainteresowana projektem może konsultować projekt w trakcie jego realizacji, a tym samym w przyszłości mieszkać w domu, o jakim marzyła. Większa ilość osób korzysta z projektów powtarzalnych, czyli projektów gotowych, które są dostępne w wielu pracowniach lub bazach. Projekt powtarzalny jest zazwyczaj projektem tańszym, nie oznacza to jednak, że jest to projekt gorszy i nie będzie odpowiadał właścicielowi. Projektów gotowych jest obecnie bardzo duża ilość, dlatego można je dostosować do własnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że projekt ten powinien powstać na określonej co do wielkości działce. Oba projekty powinny być zgodne z miejskim planem zagopodarowania przestrzennego.

Przy wyborze projektu, niezależnie z którego źródła, należy pamiętać również o zagospodarowaniu działki, na której powinno znaleźć się dokładne usytuowanie nie tylko domu, ale także dodatkowych elementów takich jak szambo, studnia czy drogi dojazdowe. 

Kolejnym krokiem budowy domu jest zapewnienie wszystkich niezbędnych dokumentów. Należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednich dokumentach dotyczących przyłączy m.in. elektroenergetycznych. Aby móc rozpocząć budowę potrzebne jest pozwolenie na nią, wydawane przez starostwo. Do jego otrzymania niezbędne jest złożenie wcześniej wszystkich dokumentów m.in. wniosku o wydanie pozwolenia, projektu domu oraz planu zagospodarowania a także wszystkich dokumentów dotyczących przyłączenia mediów. Warto pamiętać, że decyzji należy spodziewać się w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku. Po 14 dniach od daty jej otrzymania dezycja ta uprawomocni się, a jeżeli będzie odmowna w ciągu takiej samej ilości dni można złożyć odwołanie.

Po tych krokach można przejść do budowy domu, aby jednak przebiegała ona pomyślnie należy zatrudnić osoby, które będą nadzorowały całą budowę. Taką osobą jest kierownik budowy, który będzie nadzorował pracę ekipy budowlanej, którą również należy wybrać. Firma wykonawcza powinna wykonać stan surowy domu lub być zatrudniona do całościowej budowy domu (czyli oddania go w formie „do zamieszkania”). 

Więcej informacji o budowie domu oraz jego wykończeniu można znaleźć na stronie http://budpartnerzy.pl/ , gdzie znajdują się wyczerpujące informacje na ten temat. Można znaleźć tam również zapisy z budowy domów w różnych rejonach Polski. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1822
42
komentarze: 55 | wyświetlenia: 4785
36
komentarze: 53 | wyświetlenia: 4617
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3033
28
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2548
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 38773
26
komentarze: 114 | wyświetlenia: 3661
20
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2119
29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 12681
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 15271
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 103673
13
komentarze: 58 | wyświetlenia: 43646
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 115304
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 688
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jeśli chodzi o budowę domu, ważnym aspektem jest nie tylko prawo, którego trzeba skrupulatnie przestrzegać, ale większym wyzwaniem jest odpowiednie oszacowanie kosztów i dobranie odpowiednich wykonawców dla naszego wymarzonego projektu. Każdy chce ograniczać koszty budowy domu i chce go wybudować dobrymi jakościowo i tanimi materiałami budowlanymi, warto przy tym poradzić się ekspertów, którzy pom ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska