Login lub e-mail Hasło   

Miasto jak dom z ogrodm i tarasem

Nie tylko nawierzchnie prywatnych posesji, ale również miejsca publiczne coraz częściej zaskakują dobrym smakiem i wysokiej jakości materiałami służącymi do ich wykończenia.
Wyświetlenia: 458 Zamieszczono 23/09/2015

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian. Miejsca publiczne w dużych miastach i małych miasteczkach coraz częściej są wizytówką lokalnej społeczności, atrakcją turystyczną i miejscem spotkań spacerowiczów. Staranność i dbałość z jaką projektuje się deptaki, place i placyki przypomina coraz bardziej podmiejskie posesje z tarasem i ogrodem. Dużą wagę do otoczenia budynków mieszkalnych przywiązują również deweloperzy budujący nowe osiedla oraz zarządcy wspólnot mieszkaniowych.

Sentyment do miejskich przestrzeni

Skwer, plac, deptak. Każde z tych miejsc, które odwiedzamy lub po prostu mijamy każdego dnia może stać się przestrzenią, którą darzymy szczególną sympatia lub sentymentem. Równa i bezpieczna przy każdej pogodzie nawierzchnia jest jedynie podstawowym wymaganiem, na który prawie nie zwracamy już uwagi. Coraz istotniejsze są wrażenia estetyczne i harmonia jaką zyskuje cała miejska przestrzeń. Plac przed kościołem wyłożona została płukaną kostką Kreta harmonizującą z elewacją budynku. Deptak w otoczeniu nowoczesnej zabudowy zdobi zadbana zieleń i śrutowane płyty POP w kolorach szarym i grafitowym. (Fot. Buszrem)

Z naturą jest ładniej

Szczególnego znaczenia nabierają przestrzenie przeznaczone do odpoczynku i relaksu. Warunkiem koniecznym jest obecność zieleni i trawy, na której można usiąść lub się położyć. Oczywiście nie wszędzie w mieście można wygospodarować miejsce na łąkę, ale ławki w sąsiedztwie drzew i krzewów to równie dobry pomysł. Nawierzchnia jest wtedy dodatkiem, który podkreśla obecność natury. Nawierzchnie parkowych alejek można urozmaicać wzorami układanymi z kostek o różnej barwie lub łączyć ze sobą odmienne produkty i materiały. Najważniejsze pozostaną ławki i mała architektura (na zdjęciach Corner System), które pozwalają wygodnie cieszyć się przyrodą. (Fot. Buszrem)

Jak na tarasie

W sezonie kawiarniane ogródki powstają niemal przed każdym lokalem. Jednak jeśli ich aranżacja zostanie wcześniej kompleksowo zaplanowana, zyskuje na tym estetyka miejsca, goście i... właściciel. Prostota mebli i parasoli dopasowana do surowej bryły budynku. Do tego nawierzchnia z gładkich płyt POP. Jesteśmy w kawiarni czy na tarasie nowoczesnej willi? (Fot. Buszrem)

Inwestycja w kostkę

Już nie tylko projektanci prywatnych posesji dbają o otaczającą ich przestrzeń. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie inwestycji publicznych biorą pod uwagę zarówno ich trwałość, jak i walory estetyczne. Z kolei jakość i różnorodność materiałów, które służą do układania nawierzchni pozwalają na stworzenie aranżacji dopasowanych do każdego – historycznego i współczesnego - klimatu architektonicznego. Dzięki temu pięknieją nie tylko stolica regionów, ale też wiele innych polskich miast i miasteczek.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62021
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31756
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33225
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64374
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65717
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29732
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23882
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29194
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24405
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26754
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13031
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dzieki za art i zdjecia o zmieniajacej sie w Polsce archtekturze przestrzennej.
Kochani, zapraszam Was na niesamowita architektoniczna wycieczke po zmieniajacym sie z dnia na dzien Nowym Jorku.
Wypadaloby napisac tym art ale ponizsze zdjecia mowia same za siebie...
http://www.skyscrapercity.com/(...)page= ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska