JustPaste.it

Dane opancerzone, czyli jak nie zniszczyć swoich plików

Razem z miniaturyzacją nośników przyszła także pora na ich ochronę. Nośnik, które można łatwo przenieść w kieszeni, może z niej równie łatwo wypaść.

Razem z miniaturyzacją nośników przyszła także pora na ich ochronę. Nośnik, które można łatwo przenieść w kieszeni, może z niej równie łatwo wypaść.

 

Dlatego wymyślenie sposobu na ochronę stało się priorytetem. Jak obecnie chroni się pendrive'y przed zniszczeniem lub uszkodzeniem?

 

Płyty CD zaraz po ich wkroczeniu na rynek zyskały papierowe koperty, by później zmienić się w plastikowe pudełka coraz różniejszych rozmiarów. Dyskietki od początku chroniono plastikiem. Naszedł czas na pendrive'y. Plastik również spełniał swoje zadanie, lecz po co ograniczać się do wątłej obudowy, skoro można zakupić nośnik danych opancerzony niczym czołg?

Nie istnieją co prawda pendrive'y wykonane z wysokogatunkowej stali (choć nie wiemy, co buduje w swoich bazach wojsko), dlatego na rynku udostępniono nieco inne rozwiązania.
Niektóre pendrive'y chroni się plastikiem. Rozwiązanie proste i skuteczne, wytrzymujące większość kontaktów z twardym podłożem. Jednak większych możliwości nie można oczekiwać – upadek z trzeciego piętra na kostkę chodnikową skończy się roztrzaskaniem pendrive'a na drobne kawałki, podobnie jak zawartych na nim danych. Jednak dla mało wymagających akurat ta opcja wystarczy, jednak niektórzy potrzebują nośnika o zwiększonych możliwościach. Dlatego trzeba wyłożyć nieco więcej pieniędzy niż dwadzieścia złotych na plastikowy pendrive o niskiej pojemności, lub zrezygnować z przenoszenia danych na reklamowych pamięciach USB.

 

Gumowe bezpieczeństwo

Innym rodzajem zabezpieczenia może zostać guma. Jak się okazuje, także najlepszym. Dzięki gumowej obudowie pendrive waży od kilku do kilkunastu gram więcej, jednak to bardzo niewiele w stosunku do ochrony. Ściskanie, zgniatanie ani upadki nie staną się już straszne, ponieważ guma nie dość, że dzięki swoim właściwościom pozwala nie dopuścić źródła uszkodzenia do ważnych podzespołów, to jeszcze redukuje wstrząsy, jakie mogą powstać podczas padku czy zgniecenia. To dodatkowy atut, ponieważ obluzowane elementy znajdujące się wewnątrz pendrive'a mogą same roztrzaskać się podczas późniejszego transportu.
Dodatkowo wszystkie pendrive'y chronione gumą posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed kurzeniem się portu oraz przed zamoczeniem. Część, zwłaszcza od producentów dominujących obecnie na rynku, może okazać się odporna nawet na próbę utopienia.

 

Żelazna ochrona

Ochrona metalem także okazuje się cenna, czego doświadczył każdy posiadacz metalowego pendrive'a. Tak chronione dane nie ulegną żadnym uszkodzeniom mechanicznym. Im solidniejszy pendrive tym droższy, dlatego w razie potrzeby warto zainwestować więcej pieniędzy w bardziej odporny nośnik. Metalowe pendrive'y natomiast spotyka się bardzo często na konferencjach lub targach, ponieważ bardzo łatwo umieścić na nich nadruk lub zmienić je w pendrive z grawerem.
Tak opakowana, solidna ochrona gwarantuje ciepłe spotkanie się z potencjalnymi klientami na podobnych eventach, dzięki czemu stanowi rewelacyjny wybór jako gadżet reklamowy.


Pendrivy powinny zostać chronione jak najsolidniejszymi materiałami, ponieważ zawierają często bardzo ważne dane, od których zależy powodzenie nawet wielkich koncernów. Dlatego przypadkowe rozbicie o kostkę brukową swojego nośnika może skutkować wielomilionowymi stratami.
Jednak ochrona nie ogranicza się jedynie do gumy i metalu – istnieją inne materiały, niektóre pamięci USB, zwłaszcza reklamowe, chroni się np. drewnem. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj TUTAJ.