Login lub e-mail Hasło   

Automatyczne skrzynie biegów i mity wokół nich krążące

Na przestrzeni lat automatyczne skrzynie biegów stały się przedmiotem wielu mitów. Z nami możesz sprawdzić, które z nich to prawda, a które to bzdury.
Wyświetlenia: 542 Zamieszczono 25/09/2015

naprawa automatycznych skrzyń biegów

Na przestrzeni lat automatyczne skrzynie biegów stały się przedmiotem wielu mitów. Z nami możesz sprawdzić, które z nich to prawda, a które to zwyczajne bzdury. Drogi czytelniku pamiętaj jednak, że większość negatywnych opinii może mieć podłoże czysto złośliwe, nieprawdziwe. Przykładowo jeżeli ktoś źle operował automatem w swoim samochodzie i doprowadził do jego awarii to często mówi, że skrzynia tego typu jest po prostu awaryjna lub kosztowna w eksploatacji. Taka jest już nasza ludzka natura dlatego na każdy osąd warto wyrobić sobie swoje własne zdanie do czego zachęcamy. W tym artykule postaramy się obalić kilka mitów bazując na naszym doświadczeniu zawodowym dlatego z czystym sumieniem zapraszamy Cię do tej wartościowej bo popartej solidną wiedza lektury.

Skrzynie tego typu nie są ekonomiczne

Zarzut ten dotyczy większego spalania paliwa w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Nie jest to do końca prawdą! Pojazd może zużywać więcej oleju napędowego jeżeli skrzynia automatyczna jest przestarzała np. klasyczny automat z hydrokinetycznym sprzęgłem. Z innej strony nowsze skrzynie dwu sprzęgłowe przy odpowiedniej obsłudze mogą redukować zużycie paliwa do poziomu porównywalnego przy skrzyniach tradycyjnych. Zdecydowanie większy wpływ na spalanie ma sposób jazdy. Jeżeli ktoś lubi szybką, mało płynną jazdę to na pewno więcej go to kosztuje.

Automaty są zdecydowanie bardziej awaryjne

Z tym stwierdzeniem nie można się do końca zgodzić. Przede wszystkim ich produkcją zajmuje się wiele znanych w tej branży marek, każdy automat jest więc inny. Choć wśród nich zdarzają się naprawdę awaryjne automatyczne skrzynie biegów to większość posiada naprawdę wysoki przebieg zanim ulegnie zepsuciu. To są fakty! Warto też wiedzieć, że awaryjność skrzyń, zarówno automatycznych jak i manualnych, jest w wielu przypadkach wynikiem ich nieodpowiedniego używania przez kierowców, zwłaszcza tych niedoświadczonych.

Automatyczne skrzynie są kosztowniejsze w naprawie

Fakt, że naprawa automatycznych skrzyń biegów jest kosztowna oczywiście można uznać za prawdę. Nie oszukujmy się, automat posiada o wiele więcej zadań do wykonania niż skrzynia tradycyjna i ma też bardziej skomplikowaną budowę. W związku z tym i jego naprawa musi być kosztowniejsza. Taka jest po prostu natura tych rzeczy. Nie oznacza to jednak, że automaty psują się aż tak często, że naraziły by nas na bankructwo. Dobry automat, który używany jest zgodnie z zaleceniami jego konstruktora posłuży nam naprawdę długo.

Jak zacznę jeździć z automatem nie poradzę sobie już ze skrzynią manualną

Jest to opinia prawdziwa. Wielu ludziom jest bardzo łatwo przesiąść się ze skrzyni manualnej na automatyczną, w drugą stronę jest trudniej. Automat jest łatwiejszy i wygodniejszy w obsłudze, a nam po prostu ciężko jest zamienić lepsze na gorsze, taką mamy już naturę. Aczkolwiek, i to bardzo ważne, nie jest to rzecz niemożliwa! Wymaga trochę czasu, jednak po kilku jazdach szybko wrócimy do dawnej wprawy.

Jak Państwo na pewno wnioskują czytając ten artykuł, nic nie jest do końca dobre lub złe. Warto jednak mieć świadomość tego, które stereotypy na ten temat są wyssane z palca, a w których jest ziarno prawdy. Właśnie temu ma służyć ta krótka publikacja.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62019
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31756
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33225
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64373
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65715
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29730
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23879
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29192
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24400
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26753
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13030
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska