Login lub e-mail Hasło   

Akcja "Świecka szkoła" ma już 100 tys. podpisów.

Celem inicjatywy jest zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych.Z cyklu:Tylko Polska.
Wyświetlenia: 703 Zamieszczono 30/09/2015

Zebraliśmy 100 tysięcy podpisów" - poinformował we wtorek na briefingu jeden z inicjatorów akcji, redaktor naczelny magazynu "Liberte" Leszek Jażdzewski. Jak dodał, podpisy muszą być teraz zweryfikowane. "5 października złożymy podpisy w Kancelarii Sejmu. Kontaktowaliśmy się z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, chcemy się z nią spotkać. Jeśli się nie uda, to projekt złożymy w biurze podawczym" - zapowiedział Jażdżewski.

Według organizatorów akcji lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych, dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach. "Ludzie nie mają nic przeciwko religii. Zależy im tylko na tym, by nie była finansowana ze wspólnego budżetu. Polacy są bardziej otwarci niż Episkopat i politycy, którzy ich reprezentują. Mają jednak problem z pazernością Kościoła" - podkreślił Jażdżewski.

"My chcemy, by religia zamiast przedmiotu obowiązkowego, z którego ocena jest na świadectwie i na który chodzi się pod presją, stała się przedmiotem dodatkowym" - podkreśliła jedna z uczestniczek akcji Bożena Przyłuska.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się w połowie sierpnia. Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

Adres do wysyłania podpisów: Fundacja Industrial „6 dzielnica”, Piotrkowska 102, 90-004, Łódź z dopiskiem „Świecka szkoła”.

Żeby dołączyć do akcji trzeba wydrukować projekt ustawy i formularz oraz zbierać podpisy: nie w internecie, ale w „realu”: Potrzebne są: imię, nazwisko, pełny adres zamieszkania, numer PESEL i podpis. Bez którejś z tych danych podpis jest nieważny. Podpisywać się mogą tylko osoby pełnoletnie! Natomiast zbierać podpisy może każdy. Potrzeba 100 tys. podpisów, dlatego każdy się liczy. Podpisy zbieramy do końca września.

Zrodlo:

http://swieckaszkola.liberte.pl/zebralismy-100-tys-podpisow/

http://liberte.pl/swiecka-szkola-projekt-ustawy/

Podobne artykuły


15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3317
14
komentarze: 138 | wyświetlenia: 2521
14
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3814
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2816
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł  mojra  (www),  01/10/2015

Czy to nie jest podpisywanie cyrografu przeciwnikowi Boga?

@mojra: Przedstawiam do bazy danych w eioba.pl,informacje "od lewicy do prawicy".Nie tylko w ramach dialogu.Podziały społeczeństwa , kreowane przez "strony zainteresowane" trzeba przedstawiać.Proszę zwrócić uwagę na koncentracji lewicy(liberte)na określonych tematach.Dla nich tak jak dla pseudo prawicy,tematem tabu w Polsce,są przykładowo,w ramach ubezpieczenia rodzinnego,leki bez opłat dla dzieci ...  wyświetl więcej

  Kitek,  05/10/2015

@mojra: Bóg nie mieszka w Watykanie, a jego pełnomocnik w Episkopacie Polski. W szkołach niedługo powrócimy do kreacjonizmu - przy takim nasileniu idiotyzmów wszystko jest możliwe - a w podatkach do dziesięciny. Konkordat mamy wszak podpisany.

@Kitek: Dziękuję za opinię.Pozdrawiam.

@mojra: Nie odpowiedziałem na pytanie,które jest odpowiedzią.Dziękuję serdecznie za opinię.Tam gdzie mieszkam,dzieci nie mają lekcji religii w szkołach.Pomimo tego wzrasta frekwencja w domach parafialnych,ewangielickich,katolickich a nawet u świadków jehowy,hebrejczyków .W Berlinie,z kolei,wzrastają żądania muzułmanów o lekcje koranu w szkołach..Akcja ."Świecka szkoła" w Polsce dotyczy tylko szkół państwowych.Tak podają organizatorzy akcji.

Do kościoła coraz mniej ludzi uczęszcza, rodzice coraz bardziej zaniedbują dzieci, w szkole uczą na zasadzie odfajkowania kolejnego zagadnienia - głównie bez pasji i zaangażowania, to niech jeszcze religia odpadnie, to człowiek całkowicie zgłupieje od tej tv i gier komputerowych czy telefonów.

Tak naprawdę religia to jedyny przedmiot na którym można podyskutować o jakiejś moralności, etyce

...  wyświetl więcej

  Kitek,  07/10/2015

@SZKOLENIA.COM: Opowiadasz bzdury. Religia ma lejce, którymi kieruje Kościół, filozofia ich nie ma. W filozofii możesz wybrać, co chcesz.

@Kitek: to nie zmienia faktu, że jest to jedyny przedmiot, na którym możesz porozmawiać o czymś innym niż w domu (jak to niestety często bywa) czy na innych przedmiotach w szkole. Religia akurat nie jest tak sztywnym przedmiotem jak biologia czy geografia czy nawet j. polski gdzie uczą jedynie odpowiada na pytania w ramach odpowiedzi A, B lub CDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska