Login lub e-mail Hasło   

Rodzimowiercy na swoim

Wyznawcy słowiańskich bóstw wystartowali z projektem, którego celem jest zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe.
Wyświetlenia: 556 Zamieszczono 01/10/2015

Rodzimowiercy słowiańscy, potocznie określani też poganami, postanowili sami zadbać o miejsce, w ramach którego będą mogli praktykować swoją wiarę i spotykać się w szerszym gronie. Zamiast jednak na preferencyjnych warunkach domagać się przydzielenia gruntu od władz lokalnych (na co w praktyce raczej niewielkie szanse mają mniejszościowe związki wyznaniowe), postanowili osobiście zgromadzić stosowną kwotę na zakup potrzebnego gruntu i wybudowanie świątyni.

W ramach znanego serwisu crowdfunding'owego Polak Potrafi postanowili dodatkowo uruchomić odrębny projekt, którego celem ma być uzyskanie środków na produkcja smyczy, koszulek, medali pamiątkowych i flag, mających wypromować ich główne przedsięwzięcie (przy czym wszelka potencjalna nadwyżka ma zostać przekazana na opisany wyżej projekt zakupu ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe).

Szkic koncepcyjny.
Zobacz film prezentujący projekt.

Wyobraźcie sobie czysty ekologicznie teren w centralnym miejscu którego szumi Święty Gaj, a w nim skryta jest niewielka, kryta gontem, poświęcona odwiecznym słowiańskim bóstwom, świątynia. W pewnym oddaleniu wznosi się drewniany gród, z przycupniętą w jego cieniu całoroczną wioską. Nie jest to jednak kolejny skansen lecz rzeczywiste miejsce, w którym oprócz zachowania rodzimej kultury, nadal podtrzymywane są słowiańskie wierzenia. Gdzie rekonstrukcja historyczna jest jednym lecz nie jedynym ważnym elementem życia społeczności pozostającej w zgodzie z tradycją swoich przodków, a jednocześnie nie będącej oderwaną od współczesnej rzeczywistości. Społeczności, żyjącej w myśl prostej zasady: "rób co chcesz bylebyś przy tym nie krzywdził innych". - tak rodzimowiercy zachęcają do wsparcia swojego projektu, adresując go nie tylko do samych rodzimowierców ale również rodzimokulturowców - czyli wszystkich tych, którym szczególnie bliska jest rodzima, słowiańska wiara i kultura.

Czy rodzimowiercy słowiańscy, nadal na tych ziemiach oddający część etnicznym słowiańskim bóstwom, osiągną swój cel? Czas i wsparcie osób popierających ten projekt pokaże.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1103
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 555
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 367
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska