Login lub e-mail Hasło   

Wypalenie zawodowe. Jak pokonać?

Wypalenie zawodowe. Jak sobie poradzić? Czym jest wypalenie zawodowe. Dowiedz się, jak walczyć z z wypaleniem zawodowym. Blog lifestylowy www.jegostrefa.pl
Wyświetlenia: 763 Zamieszczono 01/10/2015

Czas na kolejny artykuł z serii Jak poradzić sobie z: Wypalenie zawodowe.

wypalenie zawodowe

Pewne jest to, że z problemem tym boryka się coraz większa ilość osób. Sytuacja ta odnosi się również do osób z krótkim stażem pracy. Na podstawie zbioru przeczytanych informacji zebrałem najważniejsze wskazówki, dzięki którym możemy pokonać wypalenie zawodowe.

"W mojej pracy panuje jeden wielki chaos" "Cała odpowiedzialność spoczywa na moich rękach" "Wykonanie zadanie w wyznaczonym terminie jest niemożliwe!" Znane są Tobie takie zdania? No właśnie....

Czym właściwie jest wypalenie zawodowe?

Jest to z pewnością coś znacznie więcej niż zwykłe zmęczenie naszą pracą, czy też stres nam towarzyszący. Jest ściśle powiązany z frustracją, a także  mocną bezsilnością. Czujesz brak zaangażowania, motywacji, mniejszą wydajność? - To jedne z głównych cech wypalenia zawodowego. Niestety może ono również mieć bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia w aspekcie emocjonalnym oraz fizycznym.

Najczęstszą przyczyną powodującą wypalenie zawodowe jest pracowanie zbyt dużych ilości godzin. Często, szczególnie w naszym kraju, aby godnie żyć pracownik jest zmuszony spędzać więcej niż 8 godzin dziennie. Praca po 10, 12 godzin to już niemalże norma dla wielu osób. Czy daje to pozytywne skutki? Na pewno nie! Jest to jedna z głównych przyczyn prowadząca do wypalenia zawodowego... Coraz ciężej jest się uwolnić od pracy. Tracimy poczucie gdzie prywatność, a gdzie praca zawodowa.  Kolejną z przyczyn jest brak szacunku ze strony szefa. Potrafi to silnie działać na naszą psychikę... Następnie, brak dobrej atmosfery w pracy, ciągła rywalizacja ze współpracownikami. Prowadzi to do wzajemnego podkładania sobie kłód pod nogi. To właśnie te aspekty wpływają w większym, mniejszym stopniu na nasze wypalenie zawodowe.

Często to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to. Tak bardzo chcemy gonić szczeble kariery, spełniać się zawodowo, że zapominamy o życiu prywatnym. Praca dominuje nasze życie. To wokół niej koncentrujemy wszystkie nasze myśli.

Pamiętaj jednak, że można temu zaradzić. Jednak wymaga to systematyczności i regularności. Poniżej opracowałem podstawowe, najważniejsze kroki pomagające wrócić na odpowiedni tor.

Wypalenie zawodowe

PRIORYTETY - Co tak naprawdę jest dla nas samych najbardziej cenne? Ustal priorytety, dzięki czemu będziesz przygotowany odpowiednio podczas podjęcia bardzo ważnej dla Ciebie decyzji. Ustal granice, jakimi wyrzeczeniami chcesz zdobyć pieniądze. Taki krok niewątpliwie pomoże Tobie w przyszłości podejmować słuszne decyzje mając na uwadze dobro twojego życia prywatnego. Często jednak przyjmujemy presje otoczenia, ulegamy wyścigowi szczurów. Wystrzegaj się tego...

UPROSZCZENIE ŻYCIA- Chociażby drobne zmiany. Porozmawiaj szczerze ze swoim szefem na temat zakresu twoich obowiązków. Być może będziesz mógł mieć więcej czasu na spędzenie go z rodziną. Dzięki uproszczeniu życia poczujesz się wolny, będziesz odczuwał mniejszy stres i odzyskasz satysfakcję, którą straciłeś poprzez wypalenie zawodowe.

CZASAMI TRZEBA POWIEDZIEĆ NIE- Warto w tej wskazówce kierować się rozsądkiem i patrzeć w przyszłość. Szczera rozmowa z twoim pracodawcą, powiedzenie o problemach i wysunięcie możliwych opcji rozwiązań na pewno da zamierzony efekt. A jeśli pracodawca nie jest skłonny zrozumieć twojej sytuacji, pamiętaj że masz już doświadczenie zawodowe i możesz szukać innego, w większości przypadków lepszego miejsca na prace. Jeżeli natomiast dojdziesz do porozumienia z twoim pracodawcą, to musisz koniecznie być słownym i wywiązywać się w pełni z zadań. Co również zmusi pracodawce do dotrzymywania obietnicy.

REGENERACJA - Nie możesz zapominać o wypoczynku. Zarezerwuj więc każdego tygodnia chwile na relaks. Spędzanie czasu z najbliższymi to świetny pomysł. Rozrywka odprężą, daje energie i motywacje do podjęcia działań.  Są rozmaite formy rozrywki, które nie są kosztowne i wspaniale wypełniają nasz czas wolny rozwijając nasze zainteresowania.

Obecnie sytuacja na rynku nie rozpieszcza ani pracodawców, ani pracowników. Prowadzenie swojego jednoosobowego biznesu również jest powiązane z gonitwą, dlatego zastosowanie powyższych rad mimo iż oczywiście nie należy do najłatwiejszych do wprowadzenia, to na pewno przyniesie rezultaty. Pieniądze są ważne, to fakt. Mając bardzo ciężką sytuacje finansową, będąc zadłużonym rady te mogą się wydawać dla Ciebie nie możliwe do wprowadzenia, jednak warto wtedy przeanalizować czy sytuacja w najbliższych latach zmieni się, czy będziemy dalej w tym błędnym kole- Pogoni za opłaceniem rachunków.....


A Wy, czy lubicie swoją pracę? Podzielcie się z innymi w komentarzach! :)

Wypalenie zawodowe www.jegostrefa.pl

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1103
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 555
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 674
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska