Login lub e-mail Hasło   

Jak działają karty z usługą cashback?

Usługa cashback to nic innego jak możliwość wypłacenia ze swojego konta gotówki.
Wyświetlenia: 662 Zamieszczono 06/10/2015

Główna różnica polega jednak na tym, że środki te zostają wypłacone nie w bankomacie a w sklepie, w którym robimy akurat zakupy, za jakie zamierzamy zapłacić kartą.

 W Polsce działa już ponad 60 000 punktów sprzedaży, w których można korzystać z tejże usługi. To przede wszystkim supermarkety, sieci sklepów ogólnospożywczych, ale też stacje benzynowe i osiedlowe punkty sprzedaży. Obiekty, w których można wypłacać pieniądze przy okazji robienia zakupów informują o tej możliwości odpowiednią naklejką z napisem „cashback” na sklepowej kasie.

To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą nabyć niewielką ilość gotówki – nie więcej niż 300 złotych a nie mogą skorzystać z bankomatu bądź takowego po prostu nie ma w pobliżu. Z usługi cashback mogą korzystać właściciele kart MasterCard oraz Visa a od każdej transakcji zobowiązują się zapłacić 1 złotych (dla niektórych usługa ta jest w całości bezpłatna).

Jak skorzystać z usługi cashback?

Robiąc zakupy w sklepie, który ową usługę realizuje, wystarczy poinformować ekspedientkę o zamiarze wypłaty gotówki jeszcze przed dokonaniem płatności. Pamiętajmy, że nie możemy wypłacić z kasy sklepu więcej niż 300 złotych natomiast usługa ta możliwa jest do zrealizowania bez względu na kwotę dokonywanych kartą zakupów, bez względu na wysokość rachunku. Warto też wiedzieć, że możemy korzystać z usługi cashback jedynie wtedy, gdy posiadamy odpowiednią ilość środków na koncie, banki w tej sytuacji nie uznają zwiększenia limitów kredytowych.

Dla kogo dostępna jest usługa cashback?

Z usługi cashback mogą korzystać posiadacze kat Visa i MasterCard. W przypadku kart Visa jest to blisko 14 milionów kart debetowych, MasterCard wydało ich prawie taką samą liczbę. Niektóre banki oferują usługę cashback bezpłatnie – na przykład posiadacze kart debetowych do kont PKO Pogodne, PKO bez granic, Platinium II czy też kart PKO Junior; dla pozostałych usługa kosztuje 1 złotych od każdej wypłaty tego rodzaju, niezależnie od wypłacanej kwoty. Wszystkie banki ustanowiły jednak taką samą kwotę maksymalną i tym samym, w jednym punkcie nie można jednorazowo wypłacić więcej aniżeli 300 złotych.

Ciekawostki

Chociaż usługa cashback jest dostępna na rynku polskim już od roku 2006 to tak naprawdę dopiero teraz wzrasta zainteresowanie tego rodzaju usługą. Wyliczono, iż w trakcie tylko jednego roku przeprowadza się blisko kilkaset tysięcy tego rodzaju transakcji a w ostatnich dwóch latach ich liczba zwiększyła się o blisko 108%. Nadal Polacy są jednak daleko w tyle, najchętniej z tego typu opcji korzystają Brytyjczycy –  nawet ośmiu na dziesięciu z nich korzysta z cashback.

Warto też dodać, że na Wyspach usługi tego cashback są mocno promowane. W sieciach supermarketów kasjerzy mają obowiązek zapytać klienta o chęć skorzystania z tej opcji wypłaty gotówki. W Polsce cashback jest nadal mało znany, klienci nie są informowani o możliwości uzyskania gotówki bez korzystania z typowego bankomatu. Wydaje się, że opcję tą warto jak najbardziej reklamować bowiem to wygodny sposób na zasilenie portfela gotówką. Okazuje się, że punktów, w których możliwa staje się wypłata pieniędzy przy okazji dokonywania zakupów jest więcej aniżeli bankomatów. 

Artykuł opracowany w oparciu o treści ze strony Paysquare.

Podobne artykuły


6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 496
5
komentarze: 3 | wyświetlenia: 457
82
komentarze: 25 | wyświetlenia: 70012
50
komentarze: 40 | wyświetlenia: 646258
43
komentarze: 36 | wyświetlenia: 14330
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 20949
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 39816
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 16796
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 52248
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 21759
28
komentarze: 7 | wyświetlenia: 12782
27
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17437
25
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22038
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska