Login lub e-mail Hasło   

Jak zwiększyć pewność siebie.

Czynniki wpływające na pewność siebie. Sposoby jak odzyskać, zdobyć i zwiększyć naturalną pewność siebie.
Wyświetlenia: 453 Zamieszczono 07/10/2015

Jak zwiększyć pewność siebie.

W dzisiejszych czasach często spotykamy się z pojęciem "pewność siebie". Ile razy w Twoim życiu zdarzyła Ci się sytuacja, w której chciałeś coś zrobić, osiągnąć, wyrazić swoją opinie, bronić swoich praw czy przekonań, ale w efekcie nic z tym nie zrobiłeś? Przykładem może być np. zwrot przeterminowanego produktu w sklepie, oczekiwanie miłej obsługi w kawiarni, prośba o podwyżkę, brak przyzwolenia na niegodne traktowanie, rozpoczęcie rozmowy z płcią przeciwną. 

Z racjonalnego punktu widzenia każde z tych zachowań nie jest niczym nadzwyczajnym, dlaczego więc ludzie mają podobne problemy?. Wielu w tym momencie powie, że takimi się urodzili, są nieśmiali, nie mają pewności siebie i nic się z tym nie da zrobić. Myślę, że jako osoba która poszukując odpowiedzi i odnajdując ten artykuł wierzysz że jest to możliwe. Dodatkowo pragnę Cię zapewnić iż jest to w 100% wykonalne. A więc w czym rzecz? Pomimo iż może zabrzmieć to niejasno dla osoby która nigdy wcześniej nie zastanawiała się nad przyczynami tej niemocy to negatywne myśli, przekonania i wierzenia są odpowiedzialne za wszystko. 

Przeciętna osoba nie ma pojęcia jaką rolę odgrywają nasze przekonania w życiu i przyjmuje je jako zasady którymi się kierują chociażby były najgorsze. Jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że przekonania często formowane są przypadkowo i znajdując się np. w otoczeniu negatywnego wpływu, bądź w niefortunnych okolicznościach przyjmują formę destrukcyjną. Przykładem są wszelkiej maści fobie, gdzie w przeciągu chwili nabywamy uraz. Przyczyną tego jest zdolność naszego umysłu do nauki, a fobie są fenomenem szybkiego i trwałego przyswajania wiedzy.

Zastanawiasz się co powoduję, że umysł zapamiętuje tak wyraźnie dane zdarzenie rzutujące na reszcie decyzji podejmowanych w przyszłości?. Dajmy na to osoba mająca strach przed jazdą windą będzie organizować swoje życie tak, aby wykluczyć kontakt z podobną sytuacją np. praca w budynku gdzie są schody i na pierwszych piętrach, zakup mieszkania na niższych poziomach. Dzieje się tak gdyż w trakcie kiedy nabyła fobie miały miejsce następujące elementy: lokalizacja (miejsce zdarzenia, tutaj winda) odmienność zdarzenia (czynnik powodujący, że sytuacja była inna niż zwykle), oraz bardzo ważny czynnik emocje (np. silny szok, strach).   

W tym momencie przekonania zostają zmodyfikowane i kod zachowań ulega zmianie. Osoba zaczyna unikać sytuacji, które mogą prowadzić do powtórzenia zdarzenia. W ten sposób tracąc swoją naturalną pewność siebie. Celowo podkreśliłem słowo naturalną ponieważ każdy z nas rodząc się ją posiada. Nie znam małego dziecka, które miałoby problemy z dążeniem do osiągania tego co chce, jest głodne to się domaga by je nakarmić, coś spodoba się w sklepie próbuje na wszelkie sposoby przekonać rodziców na zakup. Taki stan porównać można do szklanki z krystalicznie czystą wodą, kiedy nasza determinacja do otrzymywania tego co chcemy nie jest niczym zaburzona i zmierzamy prosto do celu. W związku z różnymi nadarzającymi się sytuacjami życiowymi woda mętnieje i z biegiem czasu ulega znaczącemu zabrudzeniu. Na początku możemy mieć strach przed jazdą windą następnie przeradza się w niepokój do wejścia do środka a na końcu sama myśl wywołuje "gęsią skórkę".

W takim razie co zrobić aby uzyskać powrót do równowagi? Rozwiązaniem jest eliminacja negatywnych emocji, przekonań znajdujących się na drodze, dzięki czemu zaczynasz żyć w sposób o jakim nawet nie myślałeś, że jest możliwy a właściwie wracasz do momentu sprzed tego zdarzenia, gdzie problem nie istniał. Po usunięciu negatywnych przekonań i emocji wraca naturalna pewność siebie. Efektem czego rzeczy z którymi mieliśmy kłopoty stają się normalnością i rzeczywistością. Nieważne czy jest to zwrot przeterminowanego towaru, możliwość rozpoczęcia rozmowy z płcią przeciwną czy zdolność do wystąpień publicznych. Nagle okazuję się że wspomniane czynności przychodzą nam z łatwością a więc życie staje się łatwiejsze i bogatsze. Stajemy się osobami zrelaksowanymi i opanowanymi dzięki czemu nasze decyzje i zachowania są optymalne i trafne. Następuje permanentna zmiana naszych myśli i czynów. Niezwykłą korzyścią jest osiągnięcie kontroli nad samym sobąi podejmowanie racjonalnych decyzji.

Podsumowując, czym jest "pewność siebie"? To stan umysłu kiedy jesteśmy w stanie wykonywać rzeczy o których myślimy i planujemy.  Schemat wygląda następująco:

Myśl/Pomysł=>działanie.

W każdym przypadku gdzie występuje problem z realizacją powyższego schematu odpowiadają za to bariery emocjonalne. Dopóki ich nie wyeliminujesz dopóty nieustannie będą stały na drodze do życia o jakim marzysz. 

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1076
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1024
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 901
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 477
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1000
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1596
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 527
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142800
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245101
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114107
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122857
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska