Login lub e-mail Hasło   

Nieśmiałość jak się jej pozbyć?

Opis struktury nieśmiałości oraz czynników decydujących o jej występowaniu. Skuteczna metoda na permanentne jej wyeliminowanie i odzyskanie pewności siebie i śmiałości.
Wyświetlenia: 427 Zamieszczono 08/10/2015

Nieśmiałość jak jej się pozbyć.

Nieśmiałość jest cechą niezwykle uciążliwą w czasach, w których żyjemy. Przyczyną takiego stanu jest kapitalistyczny ustrój, w którym występuje wysoka konkurencyjność. Oznacza to, że cokolwiek chcemy osiągnąć, wymaga się od nas dużej determinacji, przebojowości, a przede wszystkim działania. Są to czynniki bezcenne dla każdej osoby. Od nich zależy bowiem powodzenie lub porażka. W tym momencie pojawia się nieszczęsna nieśmiałość odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia, a bardziej konkretnie za brak jakichkolwiek prób działania. Nieśmiałość jest bardzo często używanym pojęciem w przypadku osób, które mają problemy w relacjach międzyludzkich. W związku z tym, że większość wykonywanych zawodów związana jest z kontaktami personalnymi (klienci, współpracownicy), urasta ona do rangi problemu. Do tego dochodzą problemy w kontaktach w życiu prywatnym i towarzyskim. Przy tym chciałbym poruszyć bardzo ważny aspekt związany z różnorodnością temperamentów ludzkich. W związku z tym, iż każda osoba może mieć inną potrzebę utrzymywania ilości i intensywności kontaktów międzyludzkich, pojęcie nieśmiałości związane jest tylko i wyłącznie ze zindywidualizowanym charakterem potrzeby danego człowieka. Oznacza to, że z problemem nieśmiałości mamy do czynienia w przypadku, gdy osoba świadomie chciałaby zmienić obecną sytuację. Jak od strony strukturalnej objawia się nieśmiałość? Jest to kompleksowe zjawisko rozregulowania emocjonalnego. Bardziej szczegółowo to nadwrażliwość w odbieraniu bodźców i sytuacji zewnętrznych na podstawie wewnętrznych niepewności i lęków. 

W jaki sposób powstała i dlaczego właśnie TY? Moment powstania nie musi być znany, natomiast czasami są zdarzenia, które utkwiły Ci głęboko w pamięci. Chociażby kiedyś występowałeś przed większą publiką i powiedziałeś coś, co rozbawiło wszystkich i nagle zaczęli się śmiać. W tamtym czasie odebrałeś to w sposób bardzo emocjonalny, byłeś zawstydzony i zażenowany. Twój umysł zarejestrował to jako nieprzyjemne dla Ciebie zdarzenie, w związku z tym od tego momentu będzie starać się bronić Cię przed ponowną możliwością wystąpienia podobnej sytuacji. Kiedy tylko nadarzy się potencjalne zagrożenie, wysłane zostaną sygnały ostrzegawcze w postaci emocji takich jak strach, niepewność, lęk itd. Nietrudno domyślić się, że w dłuższej perspektywie czasu staje się to niezwykle uciążliwe w życiu codziennym, zawodowym a nawet wręcz uniemożliwia prowadzenie życia w sposób, jaki Ci odpowiada. Pojawia się ciekawa praca, w której nieodłączną częścią jest prezentacja produktu lub usługi, chcesz rozpocząć rozmowę z osobą, która Ci się spodobała, chcesz wygłosić swoją opinię czy oddać wadliwy towar do sklepu. Jedna sytuacja może być potencjalnym źródłem różnorodnych problemów. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że silny nieracjonalny strach przed daną sytuacją powoduje stagnację i brak rozwoju konkretnej osoby. Oczywiście jest to jeden z możliwych scenariuszy i przykład bariery emocjonalnej, najczęściej występuje od kilku do kilkunastu takich schematów. Pomimo że u każdej osoby bariera może pochodzić z innego kontekstu, mechanizm zawsze pozostaje ten sam. W momencie uporania się z odpowiedzialnymi barierami od strony strukturalnej, zostaje samoistnie wyzwolona naturalna śmiałość i pewność siebie. Oznacza to, że kiedy wyeliminowane zostaną negatywne stany emocjonalne (np.strach, niepewność, lęk), przekonania (np. jestem głupi... jestem ..., jestem....) czy konstrukcje myślowe ściśle powiązane z określonym zdarzeniem, Twój umysł przestaje w sposób bezwarunkowy reagować na sytuację, co powoduje wyzwolenie się od tych emocji. W najprostszym tłumaczeniu problem przestaje istnieć, w związku z czym otwierają się przed Tobą nowe możliwości, a sytuacje, które wcześniej wydawały Ci się stresogenne czy nawet niemożliwe do wykonania, stają się Twoją rzeczywistością.

Dla lepszego zrozumienia posłużę się przykładem osoby, która jest nieśmiała w stosunku do kobiet. Obawą jest strach przed odrzuceniem, pod którym kryją się emocje stojące na drodze do rozpoczęcia rozmowy. Mimo tego, że z racjonalnego punktu widzenia nie istnieje żadne zagrożenie (on sam również jest świadomy), to negatywne emocje generują strach, lęk, niepokój, a na końcu wycofanie, frustrację, w ostateczności mogą wywoływać nawet depresję. Osoba ta każdą rozmowę z kobietą traktuje bardzo emocjonalnie, w związku z czym ma ograniczone zdolności  racjonalnego myślenia, co może powodować mówienie rzeczy absurdalnych wpływających negatywnie na jego atrakcyjność i powodujące odrzucenie. Ładunek emocjonalny wzrasta i każde następne niepowodzenie potęguje reakcję, aż osobnik rezygnuje z prób. Tutaj koło się zamyka.

OK, OK, brzmi znajomo? Otóż to, co Ci się wydaje, nie jest prawdą, a jedynie emocje sprawiają, że tak to postrzegasz i powodują,  że masz destrukcyjne i nierealne oczekiwania (np. poważne plany w stosunku do osoby, której nawet nie znasz). Przywiązujesz zbyt dużą wagę emocjonalną do zdarzenia, a właściwie emocje robią to za Ciebie. W momencie, gdy ich się pozbędziesz, sytuacja diametralnie się zmienia. Odczujesz rewolucję w Twoim umyśle wynikającą z tego, że ta sama sytuacja nie wywołuje u Ciebie wcześniejszych objawów. Drastycznie spada poziom emocjonalny, co powoduje całkowitą zmianę Twoich intencji w stosunku do tego samego zdarzenia (np. intencją jest, że powiesz "cześć" tej osobie). Odzyskujesz relaks, pewność siebie i, co bardzo ważne, dystans i poczucie humoru. Zaczynasz być niezależny emocjonalnie od reakcji innych. Wspomniana intencja jest możliwa wyłącznie u osób czystych emocjonalnie, jeśli jeszcze do nich nie należysz, to tylko przez negatywne emocje.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1062
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1003
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 884
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 453
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 979
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1576
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 508
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142783
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 244993
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114063
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122846
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ha, haa. Tylko przez negatywne emocje, tak jest, gdy się ich pozbędziesz, to po kłopocie. Porównując - Jesteś biedny, bo nie masz forsy. Czyli jak nie masz kasy, to jak będziesz ją miał, to będziesz ją wtedy miał. Czyli masło maślane.
Problem to te emocje. Ich nie da się odprogramować, czyli nie da się nie przykładać wagi do jakichś sytuacji, bo jest to wprogramowane (te emocje). Najczęście ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:
No właśnie przez te emocje jesteś m.in biedny bo nie potrafisz/boisz się ruszyć 4 liter, jesteś samotny bo się boisz ruszyć 4 liter i rozpocząć rozmowę z dziewczyną/kobietą która Ci się podoba. Bieda to stan umysłu, brak wiary że coś Ci wyjdzie, brak wiary że komuś się spodobasz itd itp. To nie masło maślane to poważna sprawa...

...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska