JustPaste.it

Nieśmiałość jak się jej pozbyć?

Opis struktury nieśmiałości oraz czynników decydujących o jej występowaniu. Skuteczna metoda na permanentne jej wyeliminowanie i odzyskanie pewności siebie i śmiałości.

Opis struktury nieśmiałości oraz czynników decydujących o jej występowaniu. Skuteczna metoda na permanentne jej wyeliminowanie i odzyskanie pewności siebie i śmiałości.

 

Nieśmiałość jak jej się pozbyć.

Nieśmiałość jest cechą niezwykle uciążliwą w czasach, w których żyjemy. Przyczyną takiego stanu jest kapitalistyczny ustrój, w którym występuje wysoka konkurencyjność. Oznacza to, że cokolwiek chcemy osiągnąć, wymaga się od nas dużej determinacji, przebojowości, a przede wszystkim działania. Są to czynniki bezcenne dla każdej osoby. Od nich zależy bowiem powodzenie lub porażka. W tym momencie pojawia się nieszczęsna nieśmiałość odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia, a bardziej konkretnie za brak jakichkolwiek prób działania. Nieśmiałość jest bardzo często używanym pojęciem w przypadku osób, które mają problemy w relacjach międzyludzkich. W związku z tym, że większość wykonywanych zawodów związana jest z kontaktami personalnymi (klienci, współpracownicy), urasta ona do rangi problemu. Do tego dochodzą problemy w kontaktach w życiu prywatnym i towarzyskim. Przy tym chciałbym poruszyć bardzo ważny aspekt związany z różnorodnością temperamentów ludzkich. W związku z tym, iż każda osoba może mieć inną potrzebę utrzymywania ilości i intensywności kontaktów międzyludzkich, pojęcie nieśmiałości związane jest tylko i wyłącznie ze zindywidualizowanym charakterem potrzeby danego człowieka. Oznacza to, że z problemem nieśmiałości mamy do czynienia w przypadku, gdy osoba świadomie chciałaby zmienić obecną sytuację. Jak od strony strukturalnej objawia się nieśmiałość? Jest to kompleksowe zjawisko rozregulowania emocjonalnego. Bardziej szczegółowo to nadwrażliwość w odbieraniu bodźców i sytuacji zewnętrznych na podstawie wewnętrznych niepewności i lęków. 

W jaki sposób powstała i dlaczego właśnie TY? Moment powstania nie musi być znany, natomiast czasami są zdarzenia, które utkwiły Ci głęboko w pamięci. Chociażby kiedyś występowałeś przed większą publiką i powiedziałeś coś, co rozbawiło wszystkich i nagle zaczęli się śmiać. W tamtym czasie odebrałeś to w sposób bardzo emocjonalny, byłeś zawstydzony i zażenowany. Twój umysł zarejestrował to jako nieprzyjemne dla Ciebie zdarzenie, w związku z tym od tego momentu będzie starać się bronić Cię przed ponowną możliwością wystąpienia podobnej sytuacji. Kiedy tylko nadarzy się potencjalne zagrożenie, wysłane zostaną sygnały ostrzegawcze w postaci emocji takich jak strach, niepewność, lęk itd. Nietrudno domyślić się, że w dłuższej perspektywie czasu staje się to niezwykle uciążliwe w życiu codziennym, zawodowym a nawet wręcz uniemożliwia prowadzenie życia w sposób, jaki Ci odpowiada. Pojawia się ciekawa praca, w której nieodłączną częścią jest prezentacja produktu lub usługi, chcesz rozpocząć rozmowę z osobą, która Ci się spodobała, chcesz wygłosić swoją opinię czy oddać wadliwy towar do sklepu. Jedna sytuacja może być potencjalnym źródłem różnorodnych problemów. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że silny nieracjonalny strach przed daną sytuacją powoduje stagnację i brak rozwoju konkretnej osoby. Oczywiście jest to jeden z możliwych scenariuszy i przykład bariery emocjonalnej, najczęściej występuje od kilku do kilkunastu takich schematów. Pomimo że u każdej osoby bariera może pochodzić z innego kontekstu, mechanizm zawsze pozostaje ten sam. W momencie uporania się z odpowiedzialnymi barierami od strony strukturalnej, zostaje samoistnie wyzwolona naturalna śmiałość i pewność siebie. Oznacza to, że kiedy wyeliminowane zostaną negatywne stany emocjonalne (np.strach, niepewność, lęk), przekonania (np. jestem głupi... jestem ..., jestem....) czy konstrukcje myślowe ściśle powiązane z określonym zdarzeniem, Twój umysł przestaje w sposób bezwarunkowy reagować na sytuację, co powoduje wyzwolenie się od tych emocji. W najprostszym tłumaczeniu problem przestaje istnieć, w związku z czym otwierają się przed Tobą nowe możliwości, a sytuacje, które wcześniej wydawały Ci się stresogenne czy nawet niemożliwe do wykonania, stają się Twoją rzeczywistością.

Dla lepszego zrozumienia posłużę się przykładem osoby, która jest nieśmiała w stosunku do kobiet. Obawą jest strach przed odrzuceniem, pod którym kryją się emocje stojące na drodze do rozpoczęcia rozmowy. Mimo tego, że z racjonalnego punktu widzenia nie istnieje żadne zagrożenie (on sam również jest świadomy), to negatywne emocje generują strach, lęk, niepokój, a na końcu wycofanie, frustrację, w ostateczności mogą wywoływać nawet depresję. Osoba ta każdą rozmowę z kobietą traktuje bardzo emocjonalnie, w związku z czym ma ograniczone zdolności  racjonalnego myślenia, co może powodować mówienie rzeczy absurdalnych wpływających negatywnie na jego atrakcyjność i powodujące odrzucenie. Ładunek emocjonalny wzrasta i każde następne niepowodzenie potęguje reakcję, aż osobnik rezygnuje z prób. Tutaj koło się zamyka.

OK, OK, brzmi znajomo? Otóż to, co Ci się wydaje, nie jest prawdą, a jedynie emocje sprawiają, że tak to postrzegasz i powodują,  że masz destrukcyjne i nierealne oczekiwania (np. poważne plany w stosunku do osoby, której nawet nie znasz). Przywiązujesz zbyt dużą wagę emocjonalną do zdarzenia, a właściwie emocje robią to za Ciebie. W momencie, gdy ich się pozbędziesz, sytuacja diametralnie się zmienia. Odczujesz rewolucję w Twoim umyśle wynikającą z tego, że ta sama sytuacja nie wywołuje u Ciebie wcześniejszych objawów. Drastycznie spada poziom emocjonalny, co powoduje całkowitą zmianę Twoich intencji w stosunku do tego samego zdarzenia (np. intencją jest, że powiesz "cześć" tej osobie). Odzyskujesz relaks, pewność siebie i, co bardzo ważne, dystans i poczucie humoru. Zaczynasz być niezależny emocjonalnie od reakcji innych. Wspomniana intencja jest możliwa wyłącznie u osób czystych emocjonalnie, jeśli jeszcze do nich nie należysz, to tylko przez negatywne emocje.