JustPaste.it

Polska- kraj... azbestem płynący?

Azbest- wpływ na organizm ludzki.

Azbest- wpływ na organizm ludzki.

 

Polska- kraj... azbestem płynący?

 
Azbest i wyroby azbestowe miały swoje medialne ,,5 minut" już jakiś czas temu...  Podróżując po Polsce, obserwując krajobrazy, w które wkomponowane są domy i budynki gospodarcze, trudno nie zwrócić uwagi na pokrycia dachowe, wykonane z ,,charakterystycznego" materiału, które tkwią i tkwią, pomimo upływu lat.

Co to właściwie jest za materiał? Co kryje się pod pojęciem ,,azbest"?

Azbest to nazwa handlowa grupy minerałów włóknistych. Biorąc pod uwagę aspekt chemiczny, są to najprościej ujmując- uwodnione krzemiany różnych metali.
 


Nie taki diabeł straszny, jak go malują?

Zarówno w sprawie azbestu, jak i wyrobów azbestowych, w piśmiennictwie nie występują przesadzone kłamstwa ekologiczne, za wyjątkiem nadmiernego reagowania na zagrożenia.
Działanie kancerogenne azbestu rozpoznano dopiero w połowie XX wieku, pomimo iż wzmianki o zagrożeniu zdrowia przez ten materiał znane były już w starożytnym Rzymie. Przyczyna opóźnienia? Bardzo prosta... Brak możliwości wcześniejszego rozpoznania choroby, ponieważ pierwsze oznaki zachorowania występują dopiero po ok. 15 latach od momentu pierwszego zetknięcia z tym materiałem.
Choroby nowotworowe wywoływane są przez włókienka azbestu, które przedostają się wraz z wdychanym powietrzem do płuc. W naszym kraju za niebezpieczne uznaje się oddychanie powietrzem, w którym stężenie azbestu przekracza 400 włókienek na m3, gdzie w USA jest to stężenie przekraczające jeden milion włókienek na m3.
Nie ulega wątpliwościom, iż temat, a co za tym idzie problem przestaje być aktualny, gdyż stosowanie azbestu na całym świecie zostało ograniczone lub zakazane. Niemniej jednak w dalszym ciągu prowadzone są dyskusje dotyczące zagrożeń stwarzanych przez włókna azbestowe. Należy pamiętać o tym, że nawet w czystym powietrzu wykrywane są niewielkie stężenia włókien azbestowych i nie ma żadnej możliwości, aby eksperymentalnie udowodnić szkodliwość lub nieszkodliwość małych stężeń.

W tym miejscu, warto również wspomnieć o pracach związanych z azbestem i jego wyrobami, które były i są prowadzone w Polsce:

- usuwanie siatek azbestowych z laboratoriów chemicznych (nadmierna reakcja władz, nie jest znany ani jeden przypadek choroby nowotworowej spowodowanej przez te siatki),

- usuwanie resztek azbestu z terenów pozostałych po przemysłowych zakładach zajmujących się produkcją wyrobów azbestowych,

- usuwanie płyt eternitowych pokrywających dachy (płyty eternitowe wykonane są z cementu i azbestu, gdzie azbest jest unieruchomiony).
 


Jak zazwyczaj przewożony jest azbest i wyroby azbestowe? Słów kilka o Umowie ADR...

Azbest został zaklasyfikowany do klasy 9- różne materiały i przedmioty niebezpieczne, do grupy, określonej kodem klasyfikacyjnym M1 (materiały , które wdychane w postaci drobnego pyłu, mogą zagrażać zdrowiu). Materiały, które wdychane w postaci drobnego pyłu mogą zagrażać zdrowiu, obejmują azbest i zawierające go mieszaniny.
W wykazie towarów niebezpiecznych azbest figuruje pod następującymi numerami UN:
 
- UN 2212 AZBEST AMFIBOLOWY (amozyt, tremolit, aktynolit, antofilit, krokidolit),
- UN 2590 AZBEST CHRYZOTYL.
 
Azbest oraz wyroby azbestowe przewożone są zazwyczaj na wyłączeniu spod przepisów Umowy ADR. Przedsiębiorcy bardzo chętnie wykorzystują przepis szczególny 168, który wskazany jest w wykazie towarów niebezpiecznych, w kolumnie 6 zarówno dla UN 2212, jak i UN 2590. 

Przepis szczególny 168, dział 3.3., Umowa ADR ma brzmienie:

Azbest, który jest zanurzony lub unieruchomiony w lepiszczu naturalnym lub sztucznym (takim jak cement, tworzywo sztuczne, asfalt, żywice lub ruda mineralna) w taki sposób, że nie jest możliwe uwolnienie podczas przewozu niebezpiecznych ilości włókien azbestu łatwych do wchłaniania drogą oddechową, nie podlega przepisom ADR. Wyroby zawierające azbest, które nie spełniają powyższego warunku, nie podlegają przepisom ADR, jeżeli są zapakowane w taki sposób, że nie jest możliwe uwolnienie podczas przewozu niebezpiecznych ilości włókien azbestu łatwych do wchłaniania drogą oddechową.
 
 
Czy  przedsiębiorcy zapewniają odpowiednie warunki przewozu, które są konieczne, aby zrealizować przewóz wyłączony spod przepisów ADR? Zdecydowanie NIE. Zazwyczaj wyroby azbestowe nie są zapakowane w zbyt staranny sposób.
Ogromne uchybienia w zakresie problematyki azbestu, leżące po stronie pracodawców dotyczą również następujących kwestii:

- brak szkoleń dla pracowników zaangażowanych w usuwanie azbestu i wyrobów azbestowych,
- niezapewnienie środków ochrony ogólnej i indywidualnej.
 
 

Najważniejsze akty prawne krajowe, obowiązujące w zakresie problematyki związanej z azbestem:
 
1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 sierpnia 2004 r. w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji.
4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów.
5. Komunikat Ministra Gospodarki z dnia 29 lipca 2009 r. o podjęciu przez Radę Ministrów uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032".
6. Komunikat Ministra Gospodarki z dnia 29 kwietnia 2010 r. o podjęciu przez Radę Ministrów uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032".
7. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest.
 
 

Artykuł został zainspirowany książką prof. dr hab. Przemysława Mastalerza- ,,Ekologiczne kłamstwa ekowojowników". Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.
 
 
Podsumowując...
 
W przypadku azbestu, podobnie jak w sprawach innych zagrożeń ekologicznych, odrobina rozsądku nic nie kosztuje a może przynieść ogromne oszczędności
 
prof. dr hab. Przemysław Mastalerz, ,,Ekologiczne kłamstwa ekowojowników”
Wydawnictwo chemiczne, Wrocław, 2005
 
 



Tagi: azbest choroby, azbest usuwanie, azbest przepisy, azbest dofinansowanie, azbest na dachu, azbest w Polsce, usuwanie azbestu, usuwanie wyrobów zawierających azbest, szkolenia azbest, szkolenie azbest, szkolenia azbestowe, usuwanie azbestu uprawnienia, uprawnienia azbestowe, uprawnienia do usuwania azbestu, Doradca ADR, Doradca RID, Ekspert ADN, Kurs ADR, Kursy ADR, Szkolenia IATA DGR, Szkolenie IMDG Code, Kurs RID

 

 

Doradztwo, audyty, szkolenia kursy SafetyAdvisor

ADR, RID, ADN, IMDG Code, IATA DGR, UNO, magazynowanie chemikaliów, ratownictwo chemiczne, czas pracy kierowców.