Login lub e-mail Hasło   

Obywatel Polski skazany na 5 lat więzienia w Laosie

Wiadomośc pominięta w polskich mediach. Bountanh Khammavong, został aresztowany i oskarżony o „rozpowszechnianie propagandy przeciwko rządowi z zamiarem osłabienia państwa".
Wyświetlenia: 873 Zamieszczono 15/10/2015

Sąd w Laosie skazał polskiego obywatela laotańskiego pochodzenia, na prawie pięć lat więzienia za krytykę laotańskiego rządu w Internecie. Oskarżony w trakcie procesu nie miał dostępu do adwokata.

52-letni Bounthanh Khammavong, został aresztowany w czerwcu i oskarżony o „rozpowszechnianie propagandy przeciwko rządowi z zamiarem osłabienia państwa”, na podstawie Artykułu 65 kodeksu karnego, po tym jak policja znalazła dowody łączące go z wpisami na Facebooku, podczas przeszukiwania jego domu w stolicy kraju Wientian.

18 września 2015 roku Sąd Najwyższy w Wientianie uznał Bounthanha winnym i skazał go na 4 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności – poinformowało Radio Free Asia powołując się na raport ministerstwa bezpieczeństwa publicznego. Maksymalna kara jaka mu groziła to 5 lat więzienia i grzywna w wysokości od 500 tys. do 10 mln kipów (60 – 1125 dolarów USD).

„Na podstawie badań i dowodów, Bounthanh został uznany winnym prowadzenia kampanii i działalności skierowanej przeciwko reżimowi Lao PDR” – napisano w uzasadnieniu cytowanym przez pułkownika Thongleka Mangnormeka, zastępcy dyrektora generalnego departamentu policji przy ministerstwie bezpieczeństwa publicznego. Thonglek dodał, że skazany krytykował również wytyczne polityki partii i rządu. W raporcie  nie podano jednak szczegółów treści opublikowanych przez Bounthanha.

Urzędnik dyplomatyczny przebywający w Laosie, który zgodził się skomentować tę sprawę dla Radio Free Asia pod warunkiem zachowania anonimowości, nazwał postępowanie sądowe „jednostronnym”. Faworyzowano wyraźnie stronę pozywającą, podczas gdy Bounthanh nie mógł spotkać się z adwokatem podczas procesu. Urzędnicy w polskiej ambasadzie w Tajlandii, z siedzibą w Bangkoku, odmówili Radio Free Asia udzielenia komentarza w sprawie skazania Bounthanha, nadmieniając jedynie, że wysyłali swoich przedstawicieli na spotkania z nim w więzieniu, raz w miesiącu.

Bounthanh Khammavong jest zasłużonym działaczem na rzecz demokracji, zmuszonym do emigracji z Laosu. Po wyjeździe z ojczyzny został obywatelem Polski, gdzie założył Organizację Laotańskich Studentów na rzecz Niepodległości i Demokracji. Powrócił do Laosu w 2010 roku, aby rozwijać działalność gospodarczą, po otrzymaniu zapewnienia ze strony urzędników laotańskich, że nie będzie represjonowany. Dwa razy w roku odwiedzał swoją żonę w Polsce, aż do ostatniego uwięzienia.

Vanida Thephsouvan, prezes Laotańskiego Ruchu na rzecz Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, oznajmiła, że skazanie Bounthanh jest najnowszym przykładem tego, jak rząd w Wientanie wybrał ignorowanie rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych, zawartych w ostatnim Powszechnym Okresowym Przeglądzie Praw Człowieka. Wśród nich znalazło się kilka ważnych zaleceń dotyczących praw człowieka w Laosie, w tym w kwestii wolności mediów i Internetu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: RFA.org

Uwaga końcowa: W wiadomości Radio Free Asia  dane osobowe skazanego to Bounthanh Khammavong. Dane z działalności i pobytu w Polsce wskazywały by jednak jako poprawny zapis: Bounthanh Thammavong.

Podobne artykuły


24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20712
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5120
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2195
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3904
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 39655
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 24106
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 109193
33
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3034
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10881
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91888
16
komentarze: 35 | wyświetlenia: 61431
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7867
50
komentarze: 15 | wyświetlenia: 14044
45
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5470
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska