JustPaste.it

Rodzaje wędek

Wybór odpowiedniej wędki to niezwykle istotna kwestia. Wie o tym doskonale każdy doświadczony wędkarz. W tym artykule opiszę ich podstawowe typy.

Wybór odpowiedniej wędki to niezwykle istotna kwestia. Wie o tym doskonale każdy doświadczony wędkarz. W tym artykule opiszę ich podstawowe typy.

 

Wybór odpowiedniej wędki to niezwykle istotna kwestia. Wie o tym doskonale każdy doświadczony wędkarz. Niestety dla osoby, która dopiero stawia pierwsze kroki w wędkarstwie kupno tej najlepszej może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza że ilość firm oferujących sprzęt wędkarski stale rośnie, a produktów na półkach wciąż przybywa. Niemniej jednak pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zdecydować się na rodzaj wędziska. W tym artykule opiszę ich podstawowe typy.

 

Krótka charakterystyka rodzajów wędek

21b3dabae8ef66979ee42e707d298c80.jpgWędki zwykłe – najpopularniejsze rodzaje wędzisk, które produkuje się zarówno z tworzywa sztucznego, jak i włókna szklanego. Ich długość sięga nawet 4 metrów. Każdy model wyposażony jest w przelotki, szczytówkę, rączkę oraz miejsce, do którego można przymocować kołowrotek. Używa się ich głównie do łowienia metodą gruntową i na spławik. Te dłuższe są składane (wędki teleskopowe, które złożone są z włożonych jedna w drugą rurek, które po wysunięciu się blokują i tworzą wytrzymałe wędzisko), dzięki czemu ich transport jest ułatwiony. Wędek zwykłych można używać do połowu ryb na jeziorach, stawach, rzekach, zalewach, a także nad morzem.

Wędki do odległościówki – to wędki, które najczęściej wykonuje się z włókna szklanego. Są składane, ale nie teleskopowo, tylko częściowo. Co to oznacza w praktyce? Po prostu kolejne części wędki łączy się ze sobą ręcznie. Są łatwe w przewożeniu, bo zajmują mało miejsca (przeważnie jedna część ma nie więcej niż 1,5 m). Ich całkowita długość sięga ok. 4 metrów, w zależności od wybranego modelu. Do tego rodzaju wędek stosuje się lekkie zestawy. Służą one do łowienia białych ryb na spławik bądź metodą z gruntu. Posiadają małe przelotki i kołowrotek łożyskowy.

Wędki spinningowe – większość produktów dostępnych na rynku wyprodukowana jest z kompozytu, czyli włókna szklanego lub węglowego. Ich długość wynosi 150-250 cm, a budowa jest niemal taka sama jak wędek zwykłych, z tym że ich kołowrotek jest mały lub średniej wielkości. Używa się ich do łowienia ryb drapieżnych zarówno z lądu, jak i z łódki na rzekach, jeziorach, stawach, zalewach i morzach.

Wędki podlodowe – najkrótsze i najmniejsze ze wszystkich dostępnych w sprzedaży. Używa się ich do łowienia z lodu, w którym wywierca się otwór. Z ich pomocą łowi się na spławiczek lub kiwaczek. Z racji tego, że wędki mają niewielkie gabaryty przymocowuje się do nich niewielkie kołowrotki z łożyskami lub kołowrotki plastikowe, w których mechanizm działania hamulca jest bardzo prosty.

Wędki muchowe – przeważająca większość z nich wykonana jest z włókna szklanego. Używa się ich ze specjalnym kołowrotkiem i żyłką, do której końca przymocowana jest sztuczna mucha. Z zestawów muchowych korzysta się głównie przy połowach pstrąga.

 

Materiałów do charakterystyki wędek teleskopowych, zwykłych, muchowych, podlodowych, spinningowych i do odległościówki dostarczyła firma Bigfishing.pl.