JustPaste.it

Czasem Mniej, oznacza Więcej - minimalizm we wnętrzach

Czy jesteś sekretnym minimalistą w swoim domu?

Czy jesteś sekretnym minimalistą w swoim domu?

 

Wszyscy chcemy powrócić do domu i poczuć spokój i relaks po ciężkim dniu obowiązków. Czasem jednak widok piętrzących się naczyń, pozostawionej na stole roboty papierkowej i gęsto zagracona, ciemna przestrzeń może w zamian przytłoczyć nas i zestresować. Dom powinien być naszym schronieniem, dzięki któremu problemy zostaną za drzwiami – być miejscem uzdrawiania i odpoczynku.

Różne czynniki takie jak światło, przestrzeń czy dominujące kolory, mogą mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, zarówno w pozytywny jak i negatywny sposób. Neuro-architektura skupia się na relacji pomiędzy wystrojem wnętrz, a ludzkim samopoczuciem i ma we współczesnej architekturze wpływ na to jak patrzymy dziś na projektowanie wnętrz. Dzięki takiemu podejściu tworzone są budynki oraz wnętrza, które zostały zaprojektowane nie tylko z myślą funkcjonalności, ale również psychice ludzkiej.

Przyjrzyjmy się jakie są negatywne elementy wystroju wnętrz jakie często napotykamy, oraz jaki one mają na nas wpływ.

  • Bałagan i chaos może sprawić, że będziemy niespokojni i spięci.
  • Brak światła może przyczynić się do spadku energii i gorszego nastroju. 
  • Zbyt jaskrawe kolory i światła ustawione w sposób który oślepiają zamiast doświetlać mogą wzmóc uczucie stresu i presji.
  • Ciasnota może sprawić klaustrofobiczne wręcz uczucie braku swobody. 
  • Brak szybkiego i prostego dostępu do poszukiwanych przez nas przedmiotów użytku dnia codziennego prowadzi do irytacji i zmęczenia.

Odpowiedź na takie problemy może przyjść gdy we wnętrzach naszych domów zagości minimalizm. Czym właściwie są wnętrza minimalistyczne? Minimalizm można porównać do dobrze spakowanej walizki podróżnej: lekkiej i poręcznej, a jednak zawierającej wszystkie przedmioty, których będziemy potrzebować w trakcie naszej podróży. Taka walizka sprawi, że nasza podróż będzie lżejsza i przyjemniejsza i prostsza. Urządzając w minimalistycznym stylu swoje mieszkanie, sprawimy że stanie się bardziej przestronne, lżejsze, jaśniejsze, a przez to wygodniejsze w codziennym życiu. Minimalizm w swojej prostocie oczyszcza przestrzeń z zatorów, wiecznego bałaganu, chaosu i tworzy przestrzeń czytelniejszą - bardziej relaksującą.

Celem Minimalizmu jest stworzenie prostych, spokojnych i uporządkowanych aranżacji przestrzennych. Poprzez zmniejszenie bałaganu i uproszczenia wystroju wnętrza do tego co niezbędne i funkcjonalne, styl ten pomaga odnaleźć spokój i porządek w prostocie. Minimalizm nie oznacza jednak pustki i braku potrzebnych do życia przedmiotów, jednak ze względu na cienką granicę pomiędzy tymi dwoma stanami, warto by to doświadczone studio aranżacji wnętrz stworzyło projekt naszego mieszkania w stylu minimalistycznym.

 

Czy drzemie w tobie minimalista?
Jak przekonać się czy w przestrzeni o wystroju minimalistycznym czułbyś/-abyś się dobrze? Trudno bowiem jest przekonać się o tym jedynie po przeczytaniu artykułu na ten temat czy przejrzeniu galerii zdjęć minimalistycznych wnętrz w internecie. Jeżeli nie czujesz się w swoim domu zrelaksowany w pełni, być może warto spróbować zredukować ilość niepotrzebnych ci przedmiotów i odzyskać trochę przestrzeni. Niepotrzebne przedmioty można na przykład spakować w pudła i umieścić w komórce lokatorskiej lub po prostu wyrzucić. Jeżeli odczujesz, że idziesz w dobrą stronę, następnym krokiem może być odszukanie profesjonalisty, który projektowanie wnętrz minimalistycznych ma w mały palcu.

 

pry_g5x-770x550_small.jpg