Login lub e-mail Hasło   

Eksfoliacja kwasami - rodzaje, działanie i bezpieczeństwo stosowania

Każdemu obiło się o uszy, że w kosmetyce istnieje coś takiego jak kwasy. Jedni je stosują z powodzeniem a inni się ich boją. Oto charakterystyka kwasów stosowanych w kosmetyce.
Wyświetlenia: 948 Zamieszczono 03/11/2015

Ogólnie kwasy dzieli się na Alfahydroksylowe (AHA) i Betahydroksylowe (BHA). Czym się różnią? Kwasy AHAsą rozpuszczalne w wodzie i nie mogą przekroczyć bariery naszego łoju a przez to działają gównie na powierzchni skóry. Natomiast kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i bezproblemowo  wnikają w głębsze warstwy naskórka. W kosmetyce wykorzystuje się głównie kwasy: glikolowy, migdałowy, mlekowy, winowy, cytrynowy, fenolowy, ferulowy, salicylowy, azelainowy, pirogronowy. Najczęściej stosowane są kwasy mlekowy i glikolowy ze względu na małą cząsteczkę, są najlepiej absorbowane przez skórę.

 1. Kwas glikolowy jest kwasem średniej mocy o szerokim spektrum działania.  Rozluźnia wiązania między komórkami warstwy rogowej naskórka, co prowadzi do złuszczenia.  Pobudza syntezę kolagenu i  powoduje pogrubienie żywych warstw naskórka i ich lepsze nawilżenie. Zabieg złuszczania kwasem glikolowym powoduje wyraźną poprawę kondycji skóry, kolorytu, usuwa przebarwienia, likwiduje drobne zmarszczki, normalizuje zaburzenia rogowacenia. Zabieg z użyciem kwasu glikolow
  ego powoduje chwilowy rumień i pieczenie, co zanika w przeciągu kilku minut. Ponieważ peeling kwasem glikolowym działa powierzchownie należy powtarzać go z częstotliwością zależną od tempa odnowy naskórka. Aby uzyskać odpowiednie efekty należy wykonać serię zabiegów w liczbie 5-10 w odstępie 7-14 dni.
 2. Kwas mlekowy – oprócz tego, że oczywiście złuszcza, hamuje też rozwój bakterii, nawilża skórę, obniża pH skóry, normalizuje rogowacenie, pobudza komórki do tworzenia kolagenu, ujędrnia i uelastycznia skórę. Stosowany jest do zwalczania trądziku, blizn i rozstępów. Częstotliwość i ilość zabiegów jest dostosowywana do potrzeb skóry.
 3. Kwas winowy – ma działanie odmładzające, aczkolwiek z powodu istnienia wielu mocniej działających konkurentów, stracił nieco na znaczeniu. Dostępny jest głównie w kosmetykach do pielęgnacji domowej.
 4. Kwas cytrynowy – jest zwykle stosowany jako składnik preparatów o charakterze rozjaśniających do pielęgnacji domowej.
 5. Kwas pirogoronowy – posiada właściwości sebostatyczne (regulujące produkcje łoju), przeciwbakteryjne, złuszczające, nawilżające i rozjaśniające. Rozluźnia wiązania między komórkami warstwy rogowej, stymuluje produkcję kolagenu, ma doskonałe właściwości wyrównujące powierzchnię skóry (do likwidacji blizn). Efekty powtarzanych zabiegów z kwasem pirogronowym są podobne do tych z użyciem TCA lecz bezpieczniejsze.
 6. Kwas migdałowy – podobny w działaniu do glikolowego ale ma większa cząsteczkę więc działa wolnej, łagodniej i nie ma działania drażniącego. Podobny jest w swej budowie do antybiotyku więc wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne a przy tym złuszcza bardzo delikatnie. Po zabiegach skóra jest wygładzona, pory zwężone, stany zapalne ogaszone, zmniejsza się łojotok. Nie powoduje wrażliwości na światło słoneczne więc może być z powodzeniem stosowany latem.
 7. Kwas salicylowy – wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, działa łagodniej niż kwasy owocowe, jest więc alternatywą dla osób wrażliwych na działanie innych kwasów. Ma zdolność przenikania w głąb mieszków włosowych i porów oczyszczając je dogłębnie. Wskazaniem do stosowania kwasu salicylowego są przebarwienia, trądzik, łojotok i plamy soczewicowate.
 8. Kwas azelainowy – zmniejsza tworzenie się czopów łojowych i hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za wypryski. Blokuje nadprodukcje melaniny. Wskazaniem do poddawania się zabiegom z użyciem kwasu azelainowego są przebarwienia, trądzik różowaty  i trądzik grudkowo – krostkowy. Najlepiej działa w terapiach skojarzonych. Można stosować również latem.
 9. Kwas fenolowy – najgłębszy peeling stworzony do usuwania oznak fotostarzenia skóry dojrzałej oraz głębokich blizn potrądzikowych.  Przeważnie wystarczy jeden zabieg by przywrócić skórze młodość i/lub gładkość. Wyłącza z życia towarzyskiego na około 6 dni.
 10. Kwas ferulowy – najsilniejszy przeciwutleniacz dostępny na rynku kosmetycznym. Chroni skórę przed zniszczeniami wywołanymi przez wolne rodniki i jest naturalnym filtrem promieniochronnym. Łączony jest z floretyną, witaminami C i E a zatem bardzo odżywia i poprawia kondycję skóry. Wzmacnia też mechanizmy obronne czyli też niweluje ryzyko nowotworów skóry.

Więcej informacji o zabiegach kosmetycznych wykonywanych przy użyciu kwasów można znaleźć na stronach salonów kosmetycznych.

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2188
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 898
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1559
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 974
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 471
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1325
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1035
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1019
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 733
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 733
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 671
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 269
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 607
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1007
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 553
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska