JustPaste.it

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Odwieczne pytanie, co daje lepszy efekt wydruku - metoda cyfrowa czy offsetowa?

Odwieczne pytanie, co daje lepszy efekt wydruku - metoda cyfrowa czy offsetowa?

 

9291b4a329aaf64c82c0de8a4cc509c3.jpg

Różnica pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym polega przede wszystkim na poniesionych kosztach. Naturalnym jest, że cena wydruku metodą cyfrową będzie większa od kosztu druku offsetowego, jednak wartość wydruku tylko nieznacznie zmienia się wraz z rosnącym nakładem. Która więc metoda druku jest lepsza? Oceńcie sami.

Cyfrówka

Druk cyfrowy to metoda druku przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz innych form drukarskich. Metoda ta pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić koszty przygotowania wydruku oraz zminimalizować czas realizacji danego projektu. Ponadto, w przypadku druku cyfrowego, możliwa jest praktycznie dowolna przeróbka każdej pojedynczej kopii wydruku. Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest elektrofotografia, w której to komputer steruje wiązką laserową naświetlającą naładowany elektrostatycznie cylinder.

Plusy i minusy

Atutem druku cyfrowego jest bez wątpienia szybkość realizacji projektu, praktycznie „od ręki”. Brak konieczności przygotowywania formy drukarskiej nie tylko skraca czas realizacji, ale także obniża koszty druku i pozwala na personalizację wydruku. Wadą druku cyfrowego, według wielu specjalistów z branży, jest gorsza jakość wydruku w porównaniu z tradycyjnym drukiem offsetowym oraz większy koszt w przypadku dużego nakładu wydruku. Minusem jest również niewielki wybór papierów do druku cyfrowego (zazwyczaj max. Gramatura to 270 g/m2).

Offset

Druk offsetowy jest to przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukarskiej na podłoże drukowe za pośrednictwem obrotowego, gumowego cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Najczęściej stosowanym podłożem drukowym jest papier, a metoda offsetowa to jedna z najpopularniejszych technik stosowanych w druku. Offset jest szczególnie opłacalny przy dużych nakładach, zapewniając jednocześnie bardzo wysoką i powtarzalną jakość.

Plusy i minusy

Zaletą druku offsetowego jest mały koszt druku pojedynczego arkusza i opłacalność druku dużych nakładów. Z drugiej jednak strony, do uruchomienia produkcji metodą offsetową potrzebne są duże nakłady finansowe (m.in. blachy do każdego koloru, maszyna drukarska, farby, itp.). Innym plusem druku offsetowego jest możliwość druku na nietypowych materiałach, np. na kartonie o gramaturze 350 g/m2 czy samoprzylepnym papierze etykietowym. Istnieje możliwość swobodnego manipulowania kolorami w procesie druku oraz stosowania dowolnej liczby kolorów dodatkowych.

Wadą druku offsetowego jest niewątpliwie pracochłonny i kosztowny proces przygotowawczy do druku oraz czas potrzebny do wyschnięcia farby po wydrukowaniu.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.cewe-print.pl/