Login lub e-mail Hasło   

Zostań Robinsonem Crusoe

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie to gra planszowa Ignacego Trzewiczka, która pozwoli Wam zasmakować życia na bezludnej wyspie.
Wyświetlenia: 650 Zamieszczono 06/11/2015

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas gonitwy, w którym ludzie nierzadko zapominają o tym, co jest istotne w tym magicznym okresie. Często sami, nieco mimowolnie, stajemy się członkami szaleństwa. Powodem są nasze dzieci, które czekają na prezenty. Dlatego, żeby móc cieszyć się atmosferą świąt, warto kupić prezent już teraz.

Robinson Crusoe - gra planszowa pomysłem na prezent?

Robinson Crusoe jest grą dla minimum jednego, maksimum czterech graczy. Gracze wcielają się w rolę rozbitka, egzorcysty, bądź poszukiwacza przygód. Zadaniem każdego uczestnika jest eksplorowanie wyspy, budowa obozu i walka z bestiami. Jest to gra typu survive, czyli wszystko sprowadza się do jednego celu - przetrwać.

W pudełku z grą znajduje się plansza, trzydzieści kart pomysłów, specjalna karta porządkowania obozu (dostępna tylko w rozgrywce z czterema uczestnikami), 11 kafelków wyspy, znacznik pierwszego gracza, trzydzieści naklejek na piony oraz sześć kości. Trzy akcji i trzy pogody. Dodatkowo znajdziecie tam 75 kart wydarzeń, trzy karty wraku, 90 kart przygód i 52 karty tajemnic. A to dopiero część asortymentu. W środku najważniejsze są chyba cztery dwustronne karty postaci: cieśli, żołnierza, kucharza i odkrywcy.

Każda z nich ma własną charakterystykę i umiejętności. Wybór postaci właściwie ustala całą rozgrywkę. Dlatego dobrze jest przestudiować cechy postaci, by wiedzieć, w jaki sposób prowadzić grę.

Prowadzenie rozgrywki

Gra nie należy do najprostszych. Przed rozpoczęciem rozgrywki dobrze jest przestudiować instrukcję, by móc w pełni cieszyć się urokami tejże planszówki.

Robinson Crusoe jest grą kooperacyjną, to znaczy, że wszyscy uczestnicy muszą współpracować. Zwycięstwo odniosą jeśli uda im się przetrwać i zrealizować cel określony przez scenariusz. Porażkę poniosą jeśli minimum jedna z postaci zginie, bądź jeśli nie uda im się zrealizować celu w określonej liczbie rund. Gra trwa kilka rund. Ich ilość jest różna, określona przez poszczególne scenariusze.

Każda runda składa się z sześciu faz. Pierwsza - faza wydarzenia - podczas której należy ciągnąć i rozpatrzeć wierzchnią kartę z talii wydarzenia. Drugą fazę - morale - rozpatruje wyłącznie pierwszy gracz, który odrzuca lub otrzymuje żetony Determinacji zgodnie ze wskazaniem na torze Morale.

Trzecia faza - produkcji - to czas, gdzie gracze otrzymują surowce, których źródła znajdują się na kafelku Wyspy. Czwarta faza - akcji - jest najważniejszą fazą rundy. Tutaj gracze planują działania i je realizują. Piąta faza - pogody - wymusza na graczach zmierzenie się z określoną pogodą, będącą konsekwencją rzutu kośćmi, a szósta i ostatnia faza nocy to czas, gdzie gracze muszą się wyżywić i ponosić szkody w przypadku, jeśli nie będą posiadać schronienia.

Specyfika gry

Gra wymaga poznania zasad i poświęcenia jej dłuższej chwili. Producent oszacował czas trwania jednej rozgrywki na około półtorej godziny. Wiadomo jednak, że przy pierwszych próbach czas ten wydłuży się. Dobrze jest więc przed rozpoczęciem gry dogłębnie poznać jej mechanikę.

Sama gra przeznaczona jest dla wszystkich powyżej 10 roku życia. Młodsi mogą mieć problem ze zrozumieniem zasad. Warto też zaznaczyć, że wewnątrz znajdują się małe elementy, które młodsze dzieci mogą próbować wkładać do buzi. Wydawnictwo gry stworzyło cyfrowy poradnik FAQ, który znajdziecie tutaj: https://www.dropbox.com/s/tzol6tokkdtto74/RC_FAQ_v1_01_PL.pdf.

Gra posiada piękną oprawę graficzną i solidne wykonanie. Składana plansza jest zrobiona bardzo dobrze, wytrzyma wiele rozgrywek. Instrukcja dostępna jest w wersji polskiej i dokładnie tłumaczy przebieg rozgrywki. Jeśli szukacie prezentu na święta, będzie ona doskonałym prezentem.Życzymy udanej zabawy :)

Podobne artykuły


73
komentarze: 38 | wyświetlenia: 180694
47
komentarze: 96 | wyświetlenia: 38115
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 73893
34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2640
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 2413
29
komentarze: 14 | wyświetlenia: 12909
28
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2806
28
komentarze: 53 | wyświetlenia: 8701
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 1618
28
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2103
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3812
27
komentarze: 71 | wyświetlenia: 4418
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

ktoś grał? duży stopień skomplikowania? i jaki jest rzeczywisty czas rozgrywki?

to zależy od zaawansowania, jeśli ktoś gra dość często w planszówki to powinien szybko ogarnąć temat :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska