JustPaste.it

Słuchaj zamiast czytać i oszczędzaj czas

Jak wygodnie zapisywać strony do późniejszego czytania na tablecie/smartphonie. Jak i po co słuchać dowolnych tekstów z portalach internetowych.

Jak wygodnie zapisywać strony do późniejszego czytania na tablecie/smartphonie. Jak i po co słuchać dowolnych tekstów z portalach internetowych.

 

Dźwięk zamiast pisma

Możesz wygodnie zapisywać dowolne strony na później i je odsłuchać na smartphonie.17214889d6d6f2c97faa94c559e8ccf6.png

Po co?

  • by oszczędzać oczy - np. gdy większość czasu pracuje się przy komputerze
  • by oszczędzać czas i lepiej go wypełniać rąbiąc dwie rzeczy jednocześnie - np. kiedy czytać się nie da: jadąc rowerem, w zatłoczonym autobusie, czy przy codziennych obowiązkach (ważna zasada: tylko jedna kreatywna czynność na raz, reszta musi być tak powszednia dla ciebie, że aż zautomatyzowana)
  • dla relaksu - słuchanie z zamkniętymi oczami pomaga zregenerować siły intelektualne, samo zamknięcie oczu redukuje ponad połowę aktywności mózgu
  • by robić rzeczy, które normalnie się nie chce - nigdy bym tak dużo nie czytał i tak dużych tekstów bez słuchania, o tak po prostu ze zmęczenia lub lenistwa. Ponadto stanie w kolejce, dalekie jazdy rowerem/samochodem stają się dużo przyjemniejsze
  • lepiej się organizować - zamiast rozpraszać się w pracy, odkładasz super ciekawą stronę do listy na później, którą odczytasz w domu
  • szybciej się uczysz -> jesteś ciekawszy i więcej zarabiasz

Jak?

  1. Stwórz konto na: https://getpocket.com/login?e=4
  2. Dodaj wtyczkę do swojej przeglądarki. Najwięcej funkcji ma na firefoksie, ale przycisk dodania jest dla każdej przeglądarki. Opcjonalnie można dodawać linki wysyłając @mailem.
    Już od tego momentu możesz zapisywać sobie artykuły do chmury i odczytywać przez www na dowolnym urządzeniu z internetem. Otwierasz co cię interesujesz i klikasz ikonkę. Link zapisany
  3. Zainstaluj klienta pocketa na swoim smarthonie. Dla androida znajdziesz ją w  google play 
    Już teraz możesz czytać co zapisałeś sobie na PC/laptopie. Otwórz apkę wpisz dane swojego konta i wybierz artykuł.
    Odtąd kroki tylko na androida, na inne pewnie też możliwe.
  4. silnik TTS: zawsze jakiś domyślny już jest, często tylko polski głos jest do doinstalowania. IMO najlepsze polskie głosy oferowała firma Expressivo i dlatego opiszę jak to zainstalować. Jeśli zadowala domyślny silnik to przejdź do punktu 8
  5. zainstaluj silnik : IVONA Text-to-Speech HQ
  6. zainstaluj głos : IVONA Maja Polski beta
  7. Wybierz w ustawieniach nowy silnik "Język i wprowadzanie" -> "Przetwarzanie tekstu na mowę" -> Ivona.. . Kliknij "Posłuchaj przykładu"
  8. Od teraz możesz przy wybranym artykule słuchać. Potrzebujesz kliknąć na trzykropki reprezentującą dodatkowe opcje. Z tych opcji wybierasz słuchaj. Możesz wybrać głos i jego prędkość odtwarzania.

Do słuchania nie nadają się skoncentrowane teksty z sentencjami, specjalistycznym kodem etc. Wybitnie nadaje się do artykułów popularno naukowych, newsów, opowieści, etc.

Firma Expressivo została wykupiona. Do końca roku warto zabezpieczyć obie apki z głosami na androida (zapisać pliki *.apk w bezpieczne miejsce).

Do słuchania e-booków w formatach mobi i e-pub polecam CBReader z wtyczką Mów+. W formacie pdf po polsku nie mam jeszcze rozwiązania.

Do słuchania audiobooków na przyspieszeniu polecam Audipo.

Aktualizacja 29.07.2016r. : w nowszych systemach operacyjnych wbudowany TTS jest już wystarczający