Login lub e-mail Hasło   

11 LISTOPADA 1918 r. Za co i komu R.Dmowski nakopałby dziś do dupy?

Dlaczego nie można tego dnia oddać faszystom, rasistom i ksenofobom? Za kpinę z tego dnia, z ludzi, którzy wtedy żyli i walczyli o Polskę i ze wszystkich patriotów...
Wyświetlenia: 663 Zamieszczono 11/11/2015

Dlaczego nie można tego dnia oddać faszystom, rasistom i ksenofobom? Za kpinę z tego dnia, z ludzi, którzy wtedy żyli i walczyli o Polskę i ze wszystkich patriotów, trzeba uznać nawoływanie się tych panów i pań – prawych patriotów, na manifestację kopią nazistowskiego plakatu propagandowego.
Za coś takiego ich idol Roman Dmowski nakopałby im do dupy.

Dziś 11 listopada. Święto narodowe i państwowe. 97. rocznica odzyskania niepodległości.

Data mocno symboliczna. Bo dlaczego właściwe 11 listopada?
Czy coś szczególnego stało się na ziemiach polskich 11 listopada 1918 r?
Świętując dzisiejszy dzień nie zapominać o tym, że 11 listopada 1918 r. to nie był to koniec, a zaledwie początek odzyskiwania niepodległości.

Trochę historii…
Czy jakoś wyraźnie w tym dniu zmieniła się sytuacja mieszkańców trzech zaborów?
Przecież już 7 października 1918 r. działająca w Królestwie Polskim Rada Regencyjna wydała manifest do narodu polskiego, w którym sformułowana została zasada niepodległości Polski. Jest to chronologicznie pierwszy akt władzy polskiej proklamujący odbudowę państwa.
Z kolei 23 października tegoż roku powołany został przez Radę Regencyjną pierwszy rząd polski, który ogłosił pobór rekrutów do polskich sił zbrojnych.
W zaborze pruskim (Wielkopolska, Śląsk, Pomorze) już w lutym 1918 r. powstała POW (Polska Organizacja Wojskowa), a w lipcu COK (Centralny Komitet Obywatelski). W październiku zaś w parlamencie niemieckim(!) z hasłem pełnej niepodległości wystąpił m.in. Wojciech Korfanty późniejszy przywódca powstań śląskich. 10 listopada COK przekształcił się w NRL (Naczelną Radę Ludową). W zaborze austriackim (Galicja) natomiast sytuacja wyglądała jeszcze inaczej.
16 października cesarz Karol I ogłosił przekształcenie monarchii w związek niezależnych państw.
Jeszcze w tym miesiącu (19 października) powstała polska Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego.
Zaś 28 października w Krakowie utworzona została Polska Komisja Likwidacyjna. Brały w niej udział wszystkie wpływowe partie polityczne Galicji poza konserwatystami.
30 października POW, legioniści i młodzież pod dowództwem płk. B. Roji przegonili z Krakowa austriacką załogę. Nie można zapominać też o tym, że listopad był miesiącem wybuchu rewolucji w Europie.
W związku z tym również lewica tak rewolucyjna jak i niepodległościowa zaczęła na ziemiach polskich tworzyć swoje organy władzy. I tak 5 listopada w Lublinie powstała pierwsza Rada Delegatów a w dniu następnym powstała Republika Tarnobrzeska. To były inicjatywy lewicy rewolucyjnej, ale i ta niepodległościowa nie pozostawała w tyle.
W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, na czele którego stanął Ignac Daszyński. W skład tego rządu weszli przedstawiciele PPS, PPSD, PSL „Wyzwolenie” oraz radykalnej inteligencji. Rząd ten 7 listopada wydał manifest do ludu polskiego, na mocy którego przyznał sobie całą władzę w kraju aż do zwołania sejmu ustawodawczego. Był to najbardziej radykalny społecznie rząd tymczasowy w tamtym okresie.
Nie można też zapomnieć o tym, że 10 listopada do Warszawy przybył z Magdeburga Józef Piłsudski. A 21 listopada na bazie rządu Daszyńskiego powstał rząd Moraczewskiego, który można uznać za pierwszy faktyczny rząd centralny państwa polskiego. Wspomnieć też wypada o KNP (Komitecie Narodowym Polskim) w Paryżu, który 13 listopada uznany został przez Francję za rząd.
Czemu więc właśnie 11 listopada, a nie żadna z wymienionych tu dat uznana została za symboliczny początek odrodzonego Państwa Polskiego?
11 listopada 1918 r. w Compiegne podpisane zostało zawieszenie broni na froncie zachodnim. Ponieważ na wschodzie wojna zakończyła się 3 marca 1918 r. pokojem brzeskim zawartym między Rosją a państwami centralnymi, to 11 listopada oznaczał ostateczne zakończenie pierwszej wojny światowej. I ta data z tego właśnie powodu uznana została za faktyczny początek niepodległego bytu państwa polskiego (koniec I wojny światowej równał się początek niepodległego państwa polskiego).
Jednak nie od razu. Dzień 11 listopada oficjalnie stał się świętem państwowym dopiero w 1937 r.
Nie można więc świętując dzisiejszy dzień zapominać o tym, że 11 listopada 1918 r. nie zawsze był uznawany za święto niepodległości, że nie był to koniec a zaledwie początek odzyskiwania niepodległości. Odzyskanie niepodległości przez Polskę było bowiem długim procesem, który definitywnie zakończył się dopiero 12 października 1921 r. ostateczną decyzją Ligi Narodów o podziale Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. Zaś w przypadku Wileńszczyzny dopiero w 1922 r. kiedy to sejm Wileński opowiedział się za przyłączeniem do Polski. Do tego czasu tworzące się państwo musiało toczyć zbrojne walki z Rosją Radziecką, Czechosłowacją, Niemcami, Litwą i Ukraińcami. Zakończenie tych walk nie było końcem procesu scalania ziem polskich po rozbiorach. Proces ten trwał przez cały okres II RP i przez cały czas jej trwania nie został przeprowadzony do końca.
Nie można też zapomnieć, że uznawany za symbol i twórcę niepodległej Polski Józef Piłsudski był socjalistą członkiem Organizacji Bojowej PPS a później PPS-Frakcja Rewolucyjna (dla dzisiejszych prawych patriotów spod znaku żołnierzy wyklętych lewakiem), że pierwszy centralny rząd polski J. Moraczewskiego utworzony za sprawą J. Piłsudskiego był lewicowy i mocno radykalny w swym programie, że w ogóle przy budowie zrębów polskiej państwowości lewica odegrała istotną rolę mocno angażując się w walkę o niepodległość.
Dlatego nie można tego dnia oddać faszystom, rasistom i ksenofobom. Ludziom spod znaku ONR, NOP i innych faszyzujących organizacji, którzy to święto chcą zawłaszczyć i uczynić dniem nienawiści do innego, innego niż oni. 
To jednak temat na inny wpis.

Podobne artykuły


8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1123
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1041
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 633
7
komentarze: 5 | wyświetlenia: 306
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1709
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1122
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 642
6
komentarze: 70 | wyświetlenia: 260
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 310
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142895
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245500
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  mojra  (www),  11/11/2015

Postępackiemu lewactwu trudno jest dogodzić, bo do tego trzeba geja, najlepiej napakowanego afroafrykańczyka

@mojra: odklejony komentarz. Nie masz pojęcia o temacie ale i tak się musisz wypowiedzieć?

  mojra  (www),  12/11/2015

@widokZokna: Jak nie cierpisz schabowego i piwa to wyzywanie patriotów, że nie chcą szariatu jest lewacką obłudą.

@mojra nic się nie zmieniło. Nadal piszesz bez sensu. Tak na marginesie biorąc pod uwagę Twoje mocno religijne nastawienie (pewnie katolickie) mocno rozważyłabym zmianę tego pogańskiego nicka. Bo chyba zdajesz sobie sprawę kim była Mojra i czym to pachnie? Strzeż się pogańskiego złego. On nie śpi, czeka...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska