Login lub e-mail Hasło   

Konsolidować kredyty czy nie - albo kiedy

Jako doradca kredytowy często spotykam się z pytaniem czy konsolidować zobowiązania
Wyświetlenia: 247 Zamieszczono 18/11/2015

No właśnie czy konsolidować zobowiązania kredytowe czy nie .

Niestety każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie , ale sprubujemy dokonać małej analizy .

Po pierwsze jeśli raty miesięczne stają się dla nas problemem to bez dwóch zdań należy je konsolidować , czyli zamieniś na jeden kredyt . Co dzięki takiemu zabiegowi zyskamy . Po pierwsze mamy szansę na rozłorzenie całej kwoty na dłuższy czas , czyli nasza rata miesięczna może znacznie spaść , tymbardziej że stopy procentowe kredytów dziś proponowanych są niższe od tych z przed 3 , 4 lat .Rozpatrując to z punktu widzenia kwoty odsetek jaką zapłacimy to może się okazać iż będzie ona wyższa . Dlaczego ? Ponieważ na początku spłaty płacimy głównie odsetki , a dopiero potem kapitał . Jeśli do konsolidacji mamy kredyty którym zostało do całkowitej spłaty na przykład koło roku , to okaże się że jest to prawie sam kapitał .Ale myślę że mimo tej niedogodności to i tak warto je połączyć w jeden z niską ratą , gdyż pozwoli nam to normalnie funkcjonować .

Drugim  ważne pytanie jakie pojawia się przy okazji takich rozmów to ile kredytów warto konsolidować . I tu znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi . Moim zdaniem jeśli mamy już 3 kredyty lub więcej to warto już je połączyć w jeden .

Miewam czasek klientów którzy mają 20 lub więcej zobowiązań kredytowych i jest potworny problem aby im te zobowiązania skonsolidować . A to brakuje zdolności kredytowej , a to kłopot z uzyskaniem pełnej dokumentacji , a to klient ma od czasu do czasu poślizg w płaceniu bo zapomniał o racie , no i wcale się nie dziwię przy takiej ilości .

No i ostatni wątek kredyty denominowane , walutowe . Dzisiaj mamy na ten przykład kłopot z kredytami  udzielanymi w CHF - słynny Frank Szwajcarski . Przeliczając kwotę kredytu w dniu dzisiejszym robi się koszmar . Rata którą płacimy też wzrosła i to nie mało . Ale co ciekawe ta rata ciągle potrafi być niższa , gdybyśmy ten sam kredyt brali w tamtym czasie z polskim zł 

Jedno jest pewne , na pewno boli płacenie dużo większej raty niż płaciliśmy dotychczas .

Druga sprawa na pewno nie ma co wykonywać gwałtownych ruchów i przewalutowywać na PLN . Pozostaje nam cierpliwie czekać na zmiany kursowe i obniżki oprocentowań . No i tam gdzie mamy taką możliwość można płacić ratę w walucie gdyż na wolnym rynku możemy kupić ją taniej 

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 254
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 848
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71931
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647586
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14808
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21324
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40295
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17249
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13010
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53047
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22355
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17930
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22926
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska