JustPaste.it

Konsolidować kredyty czy nie - albo kiedy

Jako doradca kredytowy często spotykam się z pytaniem czy konsolidować zobowiązania

Jako doradca kredytowy często spotykam się z pytaniem czy konsolidować zobowiązania

 

No właśnie czy konsolidować zobowiązania kredytowe czy nie .

Niestety każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie , ale sprubujemy dokonać małej analizy .

Po pierwsze jeśli raty miesięczne stają się dla nas problemem to bez dwóch zdań należy je konsolidować , czyli zamieniś na jeden kredyt . Co dzięki takiemu zabiegowi zyskamy . Po pierwsze mamy szansę na rozłorzenie całej kwoty na dłuższy czas , czyli nasza rata miesięczna może znacznie spaść , tymbardziej że stopy procentowe kredytów dziś proponowanych są niższe od tych z przed 3 , 4 lat .Rozpatrując to z punktu widzenia kwoty odsetek jaką zapłacimy to może się okazać iż będzie ona wyższa . Dlaczego ? Ponieważ na początku spłaty płacimy głównie odsetki , a dopiero potem kapitał . Jeśli do konsolidacji mamy kredyty którym zostało do całkowitej spłaty na przykład koło roku , to okaże się że jest to prawie sam kapitał .Ale myślę że mimo tej niedogodności to i tak warto je połączyć w jeden z niską ratą , gdyż pozwoli nam to normalnie funkcjonować .

Drugim  ważne pytanie jakie pojawia się przy okazji takich rozmów to ile kredytów warto konsolidować . I tu znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi . Moim zdaniem jeśli mamy już 3 kredyty lub więcej to warto już je połączyć w jeden .

Miewam czasek klientów którzy mają 20 lub więcej zobowiązań kredytowych i jest potworny problem aby im te zobowiązania skonsolidować . A to brakuje zdolności kredytowej , a to kłopot z uzyskaniem pełnej dokumentacji , a to klient ma od czasu do czasu poślizg w płaceniu bo zapomniał o racie , no i wcale się nie dziwię przy takiej ilości .

No i ostatni wątek kredyty denominowane , walutowe . Dzisiaj mamy na ten przykład kłopot z kredytami  udzielanymi w CHF - słynny Frank Szwajcarski . Przeliczając kwotę kredytu w dniu dzisiejszym robi się koszmar . Rata którą płacimy też wzrosła i to nie mało . Ale co ciekawe ta rata ciągle potrafi być niższa , gdybyśmy ten sam kredyt brali w tamtym czasie z polskim zł 

Jedno jest pewne , na pewno boli płacenie dużo większej raty niż płaciliśmy dotychczas .

Druga sprawa na pewno nie ma co wykonywać gwałtownych ruchów i przewalutowywać na PLN . Pozostaje nam cierpliwie czekać na zmiany kursowe i obniżki oprocentowań . No i tam gdzie mamy taką możliwość można płacić ratę w walucie gdyż na wolnym rynku możemy kupić ją taniej