Login lub e-mail Hasło   

Praca dla opiekunki osób starszych w Niemczech

Jak wybrać opiekunkę dla osoby starszej?
Wyświetlenia: 660 Zamieszczono 19/11/2015

Doświadczenie opiekunki a stan pacjenta

Szczególnej troski wymagają podopieczni ze stwierdzonymi poważnymi chorobami. Nad niektórymi, na przykład wysokim poziomem cholesterolu albo nadciśnieniem, nie jest trudno zapanować, jeśli pacjent ma przepisane odpowiednie leki, ale w niektórych przypadkach poważniejszych chorób albo jednostek współwystępujących, dobrze jest znaleźć opiekunkę, która opiekowała się pacjentami z podobnymi schorzeniami. Typowymi przykładami przypadłości, z jakimi często muszą uporać się opiekunki, są odleżyny albo objawy choroby Alzheimera.

Samodzielność opiekunki

Do opieki nad osobą starszą można zaangażować opiekunki, które różnie rozumieją swoje zadania. Według niektórych „opieka” to tylko „obecność” i ewentualnie przygotowanie posiłków, ale w przypadku pacjentów niesamodzielnych to zdecydowanie za mało – warto zatrudnić opiekunkę, które potrafi wykonać choćby podstawowe czynności pielęgnacyjne, takie jak toaleta pacjenta leżącego albo podstawowa higiena osobista pacjenta.

Charakter

Praca opiekunki wymaga specyficznego charakteru. Musi być to osoba otwarta i życzliwa, ale przy tym stanowcza. Taka mieszanka nie jest zbyt częsta, ale w kontaktach z różnymi pacjentami niezbędna. Dlatego opiekunkę angażuje się dopiero po wstępnej rozmowie, która jest potrzebna, aby stwierdzić, jaka naprawdę jest przyszła opiekunka i czy można na niej polegać. Praca opiekunki polega bowiem głównie na zaufaniu – nikt nie chce powierzyć zdrowia, życia i komfortu swoich bliskich osobie, która nie jest słowna i nie potrafi wywiązać się ze swoich obietnic.

Ocena kompetencji

Wszystko to wyżej jest prawdą, jednak w jaki sposób ocenić, jakie są realne potrzeby? Otóż w tym celu często wystarczy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi tak zwaną ogólną ocenę geriatryczną. To prosty kwestionariusz, który pozwala odpowiedzieć na pytania o realne potrzeby szczegółowe związane z opieką nad pacjentem. Sporo podpowiedzieć mogą także pielęgniarki środowiskowe, jeśli wizytowały już daną osobę. Rodzina najczęściej otrzymuje również kwestionariusz od agencji zatrudniającej opiekunki. Jego wypełnienie pozwala na ocenę kondycji seniora i określenie deficytów, których istnienie wymaga wsparcia. Od rzetelnej agencji opiekunka jeszcze przed przyjęciem zlecenia otrzymuje szczegółową informację, z jakimi czynnościami podopieczny radzi sobie sam, a w jakich wymaga asysty albo trzeba go całkowicie wyręczyć. Kompleksowa informacja jest konieczna, ponieważ pozwala samej opiekunce ocenić, czy poradzi sobie ze wszystkimi stawianymi przed nią wymaganiami.

Ważne uwagi na koniec

Opiekunka jest odpowiedzialna za zdrowie i życie swoich podopiecznych, dlatego z pewnością nie warto szukać opiekunek po cenie. Najtańsze usługi niewykształconych opiekunek sprowadzają się zwykle do roli pomocy domowej, a to zupełnie coś innego. Praca na czarno też nie jest rozwiązaniem – jeśli chcesz swoim najbliższym zapewnić wysoki standard opieki, nie możesz jednocześnie starać się na każdym kroku oszczędzać, bo to nie idzie ze sobą w parze.

Podobne artykuły


23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3495
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4133
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6069
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3644
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 55097
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16969
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12329
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 83768
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6478
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43364
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5800
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3425
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4339
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska