Login lub e-mail Hasło   

Jak niemowlaki spoglądają na świat?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://donoj.pl/_blog/7-Jak_niemowlaki_p(...)e_.html
Dzięki prowadzonym badaniom mamy możliwość zrozumienia i poznania rozwoju wzroku dziecka i wybrania dla tego zabawek, które wpłyną na jego prawidłowy rozwój.
Wyświetlenia: 528 Zamieszczono 21/11/2015

Jak niemowlaki spoglądają na świat.

Dzięki prowadzonym badaniom mamy możliwość sprawdzenia tego interesującego zjawiska. Noworodki nie patrzą na świat, jako całość, lecz oglądają go, jako małe fragmenty. Cały rozwój zmysłu wzroku dziecka rozpoczyna się dopiero po jego urodzeniu, ponieważ w brzuchu mamy jest ciemno.


W pierwszym tygodniu życia dostrzega różnice w intensywności światła. Jego oczy reagują na półmrok otwierając szeroko źrenice, a w przypadku ostrego światła dziecko mruży oczka w odruchu obronnym. W porównaniu do dorosłego, dziecko widzi 30 razy mniej ostro, dlatego maluszki w pierwszych tygodniach życia powinny posiadać zabawki, które mają kontrastowe zestawienie barw. Dodatkowo wzrok tak małego dziecka nie spostrzega dokładnie wszystkich kolorów, lepiej widzi czerwony niż błękitny. Zabawki dla dziecka w pierwszych tygodniach życia powinny posiadać duże wzory, które będą miały wyraźne kontury. Najlepszym naszym zdaniem są takie akcesoria jak:

Orka


Od drugiego miesiąca, dziecko zaczyna skupiać wzrok na różnych przedmiotach. Maluszek może zerkać na jedną zabawkę przez długi czas, dlatego należałoby zadbać, by dziecko miało, na co zerkać. W tym okresie warto przymocować do łóżeczka takie zabawki jak:

Lusterko dla dzieci

Książeczka dla dzieci - donoj


W trzecim miesiącu dziecko zaczyna płynniej wodzić wzrokiem za zabawkami i przedmiotami, które poruszają się przed nim. Dziecko zaczyna już dostrzegać wzorki na zabawkach lub kształt oczu misia. Dzieci w tym miesiącu zaczynają również wyciągać ręce ku przedmiotom, a następnie mocno je chwytać, jeśli tylko trafi to do ich rączek. W tym okresie najlepszymi zabawkami są przedmioty w czarno białe pasy, na przykład:

Chwytak dla najmłodszych


Od czwartego miesiąca życia, dziecko widzi już wyraźnie kolory i potrafi dostrzec różne odcienie szarości. Zaczyna również widzieć różnice w kolorach nienasyconych. W tym okresie dziecko zaczyna oceniać odległość. Widzi, jaki przedmiot jest bliżej, a jaki dalej. W tym okresie maluszek powinien zaczynać poznawać różne kształty i tekstury. Mogą to być takie zabawki jak:

Zabawka z węzełków - komar w sklepie donoj


Po pierwszych sześciu miesiącach życia dziecko ma już rozwiniętą koordynacje wzrokowo-ruchową, a widzenie trójwymiarowe pozwala podnosić przedmioty, a następnie nimi rzucać w celu obserwacji ich ruchu.

Dziecko po pierwszym roku życia ma prawie tak samo rozwinięty wzrok jak dorosła osoba. Potrafi już samemu chwytać przedmioty.

Opracowanie: Donoj.pl

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2440
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 779
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 864
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 551
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 771
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 703
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1567
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 680
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 445
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 540
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 518
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska