JustPaste.it

Jak odnowić elewacje oraz sztukaterię styropianową?

Elewacje są najczęstszym sposobem wykończeń domów w Polsce. Jednak problem może stanowić ich umycie. Podobnie może być ze sztukaterią. Dowiedz się jak sobie z tym poradzić.

Elewacje są najczęstszym sposobem wykończeń domów w Polsce. Jednak problem może stanowić ich umycie. Podobnie może być ze sztukaterią. Dowiedz się jak sobie z tym poradzić.

 

Woda deszczowa, która trafia z opadem bezpośrednio na elewacje lub też pośrednio spływając na przykład z dachu, zabierając przy tym wszystkie brudy które się tam znajdowały to podstawowe źródło zabrudzeń elewacji. Do tego dochodzą inne czynniki na przykład unoszący się pył i kurz. Wszystko to pod wpływem czasu sprawia że nasze elewacje oraz zamieszczona na nich sztukateria nie wyglądają tak pięknie jak dawniej. Dawny blask staje się coraz bardziej matowy, a z bliska widać jak wiele zanieczyszczeń znajduje się pomiędzy ziarnem tynku. Jednak nie ma co panikować ponieważ są na to sposoby!

Czy jest na to rozwiązanie?

Oczywiście że tak, jednak należy o tym myśleć już na samym początku, czyli przy tynkowaniu oraz montowaniu listew styropianowych. Musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu farby - chodzi o jej trwałość. Oszczędzanie w tym przypadku może się skończyć na tym, że będziemy musieli wcześniej dokonać gruntownego malowania. Wybierając sztukaterię musimy się dowiedzieć czy producent zadbał odpowiednio o powłokę wokół profilu styropianowego. Jeżeli produkt jest podejrzanie tani to możemy się spodziewać że masa tynkowa, która go pokrywa jest bardzo cienka więc też po pierwszym myciu element straci swoją trwałość.

W jaki sposób wyczyścić elewacje?

Wystarczą do tego odpowiednie środki chemiczne oraz wąż z wysokim ciśnieniem. Warto uprzednio namoczyć elewację lub wziąć się za jej czyszczenie zaraz po srogim deszczu. To ważne aby brud był już namoczony. Wówczas możemy zmieszać strumień wody ze środkiem czyszczącym przy pomocy specjalnych nakładek na węża i następnie szorować wodą metr po metrze naszą elewację.

Co zrobić ze sztukaterią?

Tutaj sprawa jest o wiele prostsza. Sztukateria jest powierzchniowo niezbyt duża i lepszym sposobem będzie jej pomalowanie. W zależności od ilości użytych elementów można zdecydować czy będzie to opłacalne. Ale dla przykładu bonie narożne znacznie lepiej będą wyglądały po pomalowaniu niż po szorowaniu.

Ile to wyniesie?

Do tego procesu w zależności od wielkości domu możemy zużyć sporo wody. Jednak nawet jeżeli przeznaczymy na to kubik wody to nie będzie to wielki koszt. Środki chemiczne to wydatek rzędu kilkuset złotych. Koszt farby na sztukaterię również muszą sobie Państwo sami skalkulować. Jednak należy pamiętać że jest to inwestycja w piękno domu na najbliższe kilka lat. Możemy w ten sposób uniknąć również wydatku gruntownego odnawiania, a za wiele mniejsze pieniądze osiągnąć podobny efekt.